Kas ir kriptonauda?

Kā informētam ieguldītājam jums ir jāsaprot, kas ir kriptonauda un kā tās turpina globāli mainīt finanšu sektoru. Pēc būtības kriptonauda ir uz internetu balstīti decentralizēti apmaiņas līdzekļi. Šie unikālie finanšu instrumenti dažos galvenajos veidos atšķiras no tradicionālajām valūtām.

Atšķirībā no, piemēram, ASV dolāra, kriptovalūtu emisiju un darījumus nekontrolē centrālā organizācija. Tā vietā datoru grupa, kas pazīstama kā blokķēde, visi strādā kopā, lai aizsargātu un darbinātu tīklu. Līdz ar to tas padara blokķēdes tīklus daudz drošākus nekā tradicionālās sistēmas, jo nav centralizēta uzbrukuma vektora.

Svarīgi, ka blokķēdes tehnoloģija nodrošina drošāku un efektīvāku tirgus pieredzi. Tas ir gan nemainīgs, gan nemaināms. Šie atribūti padara to ideāli vienādranga darījumiem.

Tādā veidā kriptonauda nodrošināja pasaulei vienu no pirmajām veiksmīgajām alternatīvām valdības atbalstītajām valūtām. Kriptos, piemēram, Bitcoin, privāto un publisko atslēgu kombinācija ļauj p2P kriptogrāfijas darījumus, izmantojot izplatītu virsgrāmatu.

Kriptovalūtu vēsture

Kriptovalūtu vēsture sākas 1998. gadā. Tajā laikā internets ieguva popularitāti. Tomēr joprojām būtu gandrīz gandrīz desmit gadu, līdz ātrgaitas ātrums kļūs populārs. Interesanti, ka ir ierakstīts, ka datoru inženieris ar vārdu Wei Dai pirmo reizi kriptovalūtu jēdzienu ieviesa, izmantojot savu B-nauda koncepcija. Šajā rakstā viņš ierosināja digitālu naudas formu, kas izmantoja privātuma protokolu, lai izveidotu anonīmu kases sistēmu.

Niks Szabo, izmantojot čivināt - kas ir kriptonauda

Niks Szabo, izmantojot čivināt – kas ir kriptonauda

Vēlāk gadā vēl viens, tagad labi pazīstams programmētājs ar vārdu Niks Szabo ieviesa BitGold koncepciju. Szabo uzskatīja, ka decentralizācijai jābūt jebkuras digitālās valūtas pamatā, lai novērstu centralizētas manipulācijas. Diemžēl neviens no projektiem netika tirgū. Tomēr viņi patiešām iedvesmoja bēdīgi slaveno Bitcoin radītāju – Satoshi Nakamoto.

Dubultu izdevumu jautājumi

Viens no galvenajiem šķēršļiem uzticamas digitālās naudas formas attīstībai bija dubultā tēriņa problēma. Divkārši izdevumi ir tad, kad hakeris vienu un to pašu digitālo valūtu izmanto vairāk nekā vienu reizi. Tā ir milzīga problēma, kas neskaidra bija tā laika visprogresīvākajiem datoriem.

Lai izveidotu uzticamu digitālo valūtu, kādam būtu jāizdomā, kā padarīt digitālu aktīvu, kas kaut kādā veidā bija lietojams tikai vienu reizi. Turklāt tam vajadzēja būt neiespējamam dublēt vai viltot tā mērķi. Dubultu tēriņu jautājums tradicionālo finanšu sistēmu neuztrauc, jo bankas izmanto trešo personu verifikācijas sistēmas. Turklāt viņi izmanto centralizētu sistēmu, kas ļauj rediģēt, atmaksāt un labot.

Hašišs

2002. gadā tagad slavenais Bitcoin programmētājs Adam Back sāka atšķetināt divējādu tēriņu noslēpuma daļas. Viņš ierosināja sava veida sistēmu, lai nodrošinātu, ka katrs tīkls piedalās. Konkrēti, Back ierosināja Hashcash izmantot decentralizētu sistēmu, kas lietotājiem pieprasīja pabeigt sarežģītu matemātisko vienādojumu, lai apstrādātu darījumu.

Svarīgi ir tas, ka šī stratēģija samazināja ļaunprātīgus nodomus, jo tas prasīja hakerim izmantot milzīgu skaitļošanas jaudu, lai iekļūtu tīklā. Šī jaunā tīkla vienprātības forma kļuva pazīstama kā Proof-of-Work (PoW) algoritms. Mūsdienās PoW algoritmi ir sastopami visu veidu kriptovalūtās.

Kas ir kriptonauda?

2008. gadā Satoshi Nakamoto iepazīstināja pasauli ar savu pirmo kriptovalūtu – Bitcoin. Bitcoin bija nozīmīgs pavērsiens daudzu iemeslu dēļ. Tas iezīmēja pirmo veiksmīgo decentralizēto kases sistēmu, kas darbojās, izmantojot “neuzticības sistēmu”.

Centralizēta tīkla vietā Bitcoin paļaujas uz starptautisku darījumu validatoru tīklu, kas pazīstams kā “mezgli” vai “kalnrači”. Mezgla galvenais mērķis ir tīkla drošība, apstiprinot darījumu “blokus”. Bitcoin gadījumā šie bloki parādās ik pēc desmit minūtēm un satur 1 MB datu.

Bitcoin Whitepaper

Bitcoin Whitepaper

Svarīgi ir tas, ka visi mezgli apstiprina darījumus, bet tikai viens var pievienot bloku darījumu ķēdei, kas veido “blokķēdi”. Par palīdzību iedvesmā Satoshi pamāja ar galvu Adam Back HashCash projektam. Viņš runāja par savu iepriekšējo darbu saziņā, kad viņš paziņoja  “Mums būs jāizmanto darba pierādīšanas sistēma, kas līdzīga Adam Back’s Hashcash.”

Divreiz iztērēti

Satoshi spēja atrisināt dubulto izdevumu problēmu, ieviešot laika zīmogu konsensa algoritmā. Saskaņas algoritms ir kriptogrāfijas funkcija, ko izmanto tīkla drošībai. Bitcoin gadījumā šis algoritms ir pazīstams kā SHA-256. Pirmajās PoW dienās HashCash izmantoja SHA-1 PoW algoritmu.

Kritiski katrs bloka ķēdes bloks satur iepriekšējās bloka jaucēja daļas. Katrā blokā ir arī laika zīmogs. Tādā veidā blokķēde patiesībā ir tikai viens garš matemātiskais vienādojums. Līdz ar to šī stratēģija padara blokķēdes tīklus neticami grūti uzlauzt.

Pirmkārt, jums jau pašā sākumā būs jāpārrēķina visa blokķēde, kurai būtu nepieciešama tonna skaitļošanas jaudas. Turklāt, lai pārliecinātos, ka validatori ir apstiprinājuši jūsu jauno blokķēdi, jums vajadzētu uzlauzt vairāk nekā 51% no blokķēdes. Bitcoin gadījumā tas ir vienāds ar vairāk nekā 150 000 datoru uzlaušanu vienlaicīgi. Līdz ar to tīkla uzlaušana izmaksās vairāk nekā visu Bitcoins vērtība.

Bitcoin ieguve

Pirmais mezgls, kas pabeidz SHA-256 algoritmu, nākamo bloku pievieno darījumu ķēdei un saņem atlīdzību par viņu ieguves centieniem. Iedomājieties šo atlīdzību kā atmaksu par tīklā ieguldīto aprēķinu un elektrisko ieguldījumu. Sākotnēji šī atlīdzība bija 50 Bitcoin. Protams, toreiz Bitcoin bija vērts tikai santīmus. Šodien bloka atlīdzība ir 6,25 monētas par bloku. Pēc šodienas cenām tas ir tikai aptuveni USD 60 000 vērtībā.

Gudri kalnraču atlīdzība automātiski samazinās par 50% ik pēc 210 000 blokiem. Vidēji šī puse samazinās aptuveni ik pēc 4 gadiem. Pirmais uz pusi samazinājums notika 2012. gada 28. novembrī. Otrais uz pusi samazinājums notika 2016. gada 9. jūlijā. Visbeidzot, pēdējais uz pusi samazinājums notika tieši šogad – 2020. gada 11. maijā.

Maksimālais bitkoīnu skaits

Ieguves atlīdzība kalpo arī citam mērķim Bitcoin ekosistēmā. Būtiski ir tas, ka blokķēdē tiek ieviests jauns Bitcoin. Tādā veidā Bitcoin nodrošina paredzamu monetāro piedāvājumu, ar kuru nevar manipulēt, piemēram, ar centrālās bankas valūtām.

Turklāt, tā kā Bitcoin ir ierobežots un atbrīvošanai paredzēts tikai 21 miljons, laika gaitā tas izjūt arvien lielāku trūkumu. Pašlaik jau ir iegūti 87,68% no Bitcoin. Tas ir vienāds ar 18 413 369 BTC, kas ir apgrozībā šodien. No šīm monētām aptuveni miljons dzīvo Satoshi Nakamoto maciņā. Šīs monētas nav pārvietojušās, kopš Nakamoto tās pirmoreiz ieguva monētas izlaišanas sākuma dienās.

Ievērojami Bitcoin datumi

2008. gada 31. oktobris ir datums, kad Satoshi Nakamoto izvēlējās uz visiem laikiem mainīt pasauli. Šajā dienā viņš pirmo reizi publicēja Bitcoin Whitepaper. Šajā rakstā viņš sniedz ieskatu par savu koncepciju un to, kā viņš atrisināja dubulto izdevumu problēmu.

Divus gadus vēlāk Bitcoin veica lielu lēcienu ekonomikā pēc pirmā reālā pasaules pirkuma. 2010. gada 2. maijā agrs Bitcoinists ar vārdu Laslo Hanječs veica pirmo Bitcoin darījumu reālajā pasaulē. Viņš pasūtīja divas picas savā vietējā Džeksonvilas Floridas veikalā. Cena, ko viņš maksāja par šiem gardajiem pīrāgiem un Bitcoin vēstures šķēli, bija 10 000 Bitcoin. Mūsdienu tirgū tas ir aptuveni 90 000 USD.

Kripto apmaiņa

Līdz 2010. gada martam tirgū ienāca pirmā kriptogrāfijas birža. Tagad vairs nedarbojās platforma ar nosaukumu bitcoinmarket.com. Tas ļāva lietotājiem pirkt, pārdot un tirgot Bitcoin. Tajā pašā gadā, tagad bēdīgi slavenais Gox kalns kriptogrāfijas birža pārcēla tirdzniecību uz nākamo līmeni.

Mt. Gox Investor pazudis pēc 650 000 BTC

Mt. Gox Investor pazudis pēc 650 000 BTC

Alt-Coins ienāk tirgū

Neviens nevar droši pateikt, vai Satoshi Nakamoto paredzēja kriptogrāfijas tirgus dzimšanu, taču neilgi pēc viņa izgudrojuma kriptogrāfijas apmaiņas parādīšanās izraisīja citu populāru kriptovalūtu attīstību. Sākumā šie kriptogrāfi atgādināja Bitcoin ar dažiem nelieliem pielāgojumiem, piemēram, lielākiem bloku izmēriem.

Ideāls šo agrīno kriptovalūtu piemērs ir Litecoin. Saskaņā ar Litecoin radītāja Čārlija Lī teikto, viņš izstrādāja žetonu, lai kalpotu kā sudrabs pret Bitcoin zeltu. Tādējādi Litecoin ir tādas pašas kriptogrāfijas funkcijas kā Bitcoin, kaut arī ar nelielām izmaiņām.

Līdz 2013. gadam šajā nozarē bija desmit galvenās kriptovalūtas. Šeit jūs redzat, ka kriptovalūtas tirgū sāk parādīties ar lielāku funkcionalitāti un alternatīviem mērķiem. Piemēram, Ethereum ieviešana noveda viedos līgumus kriptogrāfijas telpas priekšplānā.

Viedie līgumi

Viedajos līgumos ir ieprogrammēti protokoli, kas tiek izpildīti, saņemot noteiktu daudzumu kriptonauda. Šie automatizētie protokoli nodrošināja kriptogrāfijas lietotājiem papildu iespējas. Kā tāds Ethereum ievadīja jaunu funkcionalitātes laikmetu kriptogrāfijas valstībā. Mūsdienās kriptogrāfijas sektora pamatā ir viedie līgumi.

Vēl viens kriptovalūtas sektora mainīgās ainavas piemērs ir Ripple. Šī agrīnā kriptonauda ienāca tirgū ar ļoti unikālu stratēģiju. Atšķirībā no Bitcoin, ko daudzi uzskata par līdzekli pašreizējās finanšu sistēmas aizstāšanai, XRP ir paredzēts, lai nodrošinātu bankām piekļuvi blokķēdes tehnoloģijai un visām tās priekšrocībām.

Visu laiku augstākais

2017. gada decembrī Bitcoin sasniedza visu laiku augstāko līmeni – aptuveni 20 000 USD. Tieši šeit bažas par mērogojamību sasniedza drudzi. Milzīgais Bitcoin lietotāju pieplūdums daudzos kriptogrāfijas sektorā bija atstājis paziņojumu, ka Bitcoin nespēja pilnībā izpildīt savu galveno mērķi kā “vienādranga elektroniskās naudas sistēmas”. Šīs bažas galu galā izraisīja dažādas cietās dakšas un Zibens tīkla attīstību.

Jaunie kriptodarbi parādās

Svarīgi ir tas, ka cieta dakša rodas, kad no citas kriptogrāfijas blokķēdes tiek palaista jauna kriptonauda. Jaunajā kriptovalūtā tiek koplietoti visi sākotnējie kriptovalūtu blokķēdes iepriekšējie darījumi, bet visi turpmākie darījumi tiek ievietoti jaunā virsgrāmatā. Līdz ar to vecās blokķēdes kalnrači nespēj iegūt jauno valūtu, neatjauninot savus mezglus.

Cietās dakšas

Hard Forks tirgū bieži ir pretrunīgi. Piemēram, Bitcoin Cash radās sadalīšanās rezultātā Bitcoin kopienā attiecībā uz bloka lieluma palielināšanos no 1MB līdz 2MB. Pat pēc cietā dakša spriedze sabiedrībā joprojām saglabājās augsta, jo daudzi uzskatīja, ka Bitcoin Cash komanda vēlas nolaupīt Bitcoin. Un otrādi, Bitcoin Cash atbalstītāji apgalvoja, ka Bitcoin pašreizējā stāvoklī nespēj izpildīt galveno mērķi.

PoW algoritma alternatīvas

Kad parādījās vairāk kriptovalūtu, radās arī alternatīvi veidi, kā nodrošināt blokķēdes. Konkrēti, Bitcoin PoW vienprātības sistēma izmanto neticami lielu datoru apstrādes jaudu. Līdz ar to visam tīklam darbībai nepieciešams milzīgs elektroenerģijas daudzums. Pagātnē, pētījumi ir parādījuši, ka Bitcoin patērē vairāk enerģijas nekā dažas valstis.

Spēļu pierādījums, izmantojot virsgrāmatu

Spēļu pierādījums, izmantojot virsgrāmatu

Šis enerģijas patēriņš ļāva izstrādāt citas, mazāk enerģijas izsalkušas iespējas, piemēram, konsensa mehānismu “Proof-of-Stake” (PoS). PoS sistēmā lietotāji saņem atlīdzību par to, ka tīkla makā tiek glabāta noteikta kriptonauda. Šīs “piesaistītās” monētas palīdz pārbaudīt tīkla statusu. Svarīgi ir tas, ka jo vairāk monētu jūs ievietojat, jo vairāk darījumu jūs apstiprināt.

Šī stratēģija darbojas labi, jo, lai iekļūtu tīklā, jebkuram hakerim būtu nepieciešams ieguldīt lielu daudzumu kriptonauda. Kā tāds viņi zaudētu visu savu finansējumu, ja pēc tam uzbruktu blokķēdei, kas atbildīga par viņu piesaistīto žetonu nodrošināšanu. Īpaši Ethereum plāni pēc izstrādātāju domām līdz 2021. gada beigām pārveidot par PoS vienprātības sistēmu.

Zibens tīkls

The Zibens tīkls parādījās kā vēl viena iespēja tiem, kas vēlas mazināt Bitcoin blokķēdes pārslodzi. Zibens tīkls izmanto privātus maksājumu kanālus, kas dzīvo ārpus ķēdes. Tādā veidā lietotāji var veikt neierobežotus darījumus, neaizkavējot Bitcoin tīklu. Tikai pēc privātā maksājumu kanāla slēgšanas darījumi tiek pievienoti blokķēdei. Turklāt zibens tīkls ieviesa daudz jaunu funkcionalitāti pasaulē pirmajam kriptogrāfijai.

Kriptovalūtas turpina mainīt naudas jēdzienu. Jūs varat sagaidīt, ka nākamajos gados šie unikālie finanšu instrumenti nonāks centrā, jo šķiet, ka daudzas pasaules spēcīgākās fiat valūtas ir matemātiski nepamatotas. Pagaidām pasaule joprojām diskutē par to, kā rīkoties ar šīm jaunā vecuma valūtām, katru mēnesi parādoties jauniem noteikumiem.

Pērciet kriptovalūtas

Kas ir kriptonauda? Kas ir kriptonauda? Kas ir kriptonauda?
★★★★★ ★★★★★ Binance pārskats

Securities.io vērtējumus nosaka mūsu redakcijas komanda. Digitālo aktīvu (kriptonauda) brokeru vērtēšanas formulā tiek ņemti vērā vairākiem desmitiem faktoru, tostarp konta maksas un minimumi, tirdzniecības platformas, klientu atbalsts, pārvaldes iestādes un ieguldījumu iespējas.

★★★★★ ★★★★★ Kraken pārskats

Securities.io vērtējumus nosaka mūsu redakcijas komanda. Digitālo aktīvu (kriptonauda) brokeru vērtēšanas formulā tiek ņemti vērā vairākiem desmitiem faktoru, tostarp konta maksas un minimumi, tirdzniecības platformas, klientu atbalsts, pārvaldes iestādes un ieguldījumu iespējas.

★★★★★ ★★★★★ Poloniex pārskats

Securities.io vērtējumus nosaka mūsu redakcijas komanda. Digitālo aktīvu (kriptonauda) brokeru vērtēšanas formulā tiek ņemti vērā vairākiem desmitiem faktoru, tostarp konta maksas un minimumi, tirdzniecības platformas, klientu atbalsts, pārvaldes iestādes un ieguldījumu iespējas.

Vislabāk

Advanced tirgotāji

Vislabāk

ASV tirgotāji

Vislabāk

Lietošanas ērtums

Tirdzniecības maksas

0,10%

Tirdzniecības maksas

0,16%

Tirdzniecības maksas

0,125%

Akcijas

10% naudas atmaksa

Atlaides kods: EE59L0QP

Akcijas

Nav

Akcijas

Nav

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me