Bitcoin 2017. gadā pret 2020. gadu – šoreiz tas ir savādāk

No 2017. līdz 2020. gadam palaistā Bitcoin buļļa un tirgus izmaiņu salīdzinājums

Kriptogrāfijas kopiena pagājušajā nedēļā piedzīvoja vēsturisku brīdi, kad Bitcoin cena, kas visu laiku bija pārkāpusi 2017. gada 16. decembrī, publicēja jaunu ierakstu 34 684 USD 2021. gada 3. janvārī. Atskatoties uz 2020. gadu, Bitcoin pārspēja galvenās aktīvu klases un izlika a gada pieaugums no 303,5%, sākot gadu ar 7193 USD un beidzot ar 29 022 USD.

Kaut arī kriptogrāfijas tirgus satraukumu 2017. gadā izraisīja sākotnējo monētu piedāvājumu parādīšanās un spekulatīvā tirdzniecība, 2020. gada tirgū parādījās brieduma pazīmes, ko noteica spēcīgi tīkla pamati, institucionālais pieprasījums un pieaugošā pieņemšana mazumtirdzniecības nozarē.

Lai izceltu šīs izmaiņas, OKEx Insights salīdzināja un novērtēja pašreizējo Bitcoin buļļu tirgu salīdzinājumā ar 2017. gada bumu, ņemot vērā šādus faktorus:

  • Tīkla pamati
  • Institucionāls kriptovalūtas pieprasījums
  • Kriptovalūtas atvasināto instrumentu tirgi
  • Kriptovalūtu mazumtirdzniecībā pieņemšana

Tīkla pamati

Tīkla jaukšanas ātrums un adrešu analīze ir vieni no galvenajiem rādītājiem, ko izmanto, lai novērtētu Bitcoin tīkla stāvokli.

Hash likme mēra visa tīkla apstrādes jaudu un palielinās, jo vairāk kalnraču tam uzticas. Augsts jaukšanas līmenis efektīvi aizsargā tīklu un novērš uzbrukuma vektorus, piemēram, 51% uzbrukumu.

Salīdzinot ar 2017. gadu, pašreizējais Bitcoin tīkla jaukšanas līmenis ir ievērojami lielāks, atspoguļojot vispārējo ieinteresēto personu uzticību. 2020. gadā mēs redzējām visu laiku augstāko jaukšanas līmeni 146 miljonus, kā rezultātā novembra sākumā visu laiku augstais kalnrūpniecības grūtību līmenis bija 19,99 triljoni. Tas ir krasā pretrunā ar 2017. gadu, kad jaukšanas ātrums tikai sasniedza 15,26 miljoni pīķa laikā un ieguves grūtības papildinājās plkst 1,93 triljoni.

Īpaši mēs redzējām arī to, ka Bitcoin trešais atlīdzības samazinājums uz pusi samazinās 2020. gadā, un, lai arī samazinājās rentabilitātes dēļ ap kalnračiem, kuri pameta tīklu, kopš tā laika mēs esam redzējuši lielāku izaugsmi, atspoguļojot ieinteresēto personu uzticību Bitcoin ilgmūžībai.

Bitcoin hash likme un ieguves grūtības sasniedza visu laiku augstāko līmeni 2020. gada beigās. Avots: Blockchain.com

Aktīvo adrešu pieaugums Bitcoin tīklā zināmā mērā atspoguļo arī pieņemšanu, jo tas norāda uz lietotāju izaugsmi. Kaut arī pēc Bitcoin uzplaukuma 2017. gadā sākotnēji samazinājās aktīvo adrešu skaits, šis skaitlis atkal ieguva impulsu un 2020. gada beigās sasniedza 1,19 miljonus. Tomēr tas vēl nav pārsniedzis visu laiku augstāko līmeni – 1,25 miljonus no 2017. gada sakarā ar relatīvo jauno dalībnieku trūkumu pagājušajā gadā.

Vēl viena noderīga metrika ķēdē ir adrešu skaits ar 1000 BTC vai vairāk. Aplūkojot statistiku no Glassnode, šis skaitlis pieauga no 1600 2018. gada sākumā līdz 2275 2020. gada decembrī. Tas liecina par vaļu un iestāžu uzkrāšanos šajā periodā, kas ir vēl viena pozitīva zīme un uzticības balsojums par Bitcoin tīklu un vērtības izredzēm.

Adrešu skaits, kuru atlikums ir vismaz 1000 BTC no 2017. līdz 2020. gadam. Avots: Glassnode

CoinGecko līdzdibinātājs Bobijs Ongs pastāstīja OKEx Insights, ka kopumā Bitcoin tīkla pamati kopš 2017. gada ir ārkārtīgi pieauguši:

"Es teiktu, ka visi pamata tīkla rādītāji kopš 2017. gada ir ievērojami pieauguši. Tīkls ir nobriedis nekā iepriekš, un mēs redzam, ka lielākas iestādes atbalsta BTC. Šajās dienās lieli publiski kotēti uzņēmumi, piemēram, MicroStrategy un Square, savā kasē nes BTC. PayPal ir arī sācis pārdot BTC saviem klientiem. Arī lielās bankas savos pētījumu ziņojumos ir sākušas [ieskaitot] Bitcoin pārklājumu. Tas viss nozīmē briedumu Bitcoin ekosistēmā."

Institucionāls kriptovalūtas pieprasījums

Salīdzinot ar Bitcoin uzplaukumu 2017. gadā, pašreizējo Bitcoin bullis skrējienu galvenokārt veicina spēcīgs institucionālais pieprasījums pēc kriptovalūtām. Šī pieprasījuma pieaugums ir acīmredzams šādos segmentos:

  • Lielas Bitcoin investīcijas no vadošajām finanšu institūcijām
  • Kripto fondu un institucionālo Bitcoin vaļu masveida pieaugums
  • Konkurence starp Volstrītas milžiem, lai uzsāktu ar kriptogrāfiju saistītus pakalpojumus

Lielas Bitcoin investīcijas no vadošajām finanšu institūcijām

Bitcoin uzplaukuma laikā 2017. gadā iestādes ļoti skeptiski izturējās pret kriptogrāfijas aktīviem un kritiski vērtēja to izaugsmes perspektīvas. Piemēram, JPMorgan Chase izpilddirektors Džeimijs Dimons atkārtoti aizcirta Bitcoin tajā gadā un negatīvi ietekmēja tā cenu.

Kopš tā laika mēs esam redzējuši būtiskas izmaiņas institucionālajā noskaņojumā, jo lielie vārdi pēdējā gada laikā sāka meklēt Bitcoin un kriptogrāfisko iedarbību. Piemēram, MicroStrategy 2020. gada jūlijā atklāja 250 miljonu ASV dolāru lielu Bitcoin iegādi, kam sekoja vēl 50 miljoni dolāru pirkt decembra sākumā. Trīs mēnešus pēc MicroStrategy pirmā ieguldījuma Square Inc.. ieguldīts USD 50 miljoni Bitcoin, bet apdrošināšanas gigants MassMutual paziņoja Bitcoin iegāde 100 miljonu ASV dolāru apmērā un NYDIG kapitāla daļu iegāde 5 miljonu ASV dolāru vērtībā.

Šī tendence, kas turpināsies, ir pilnīgi pretēja 2017. gadam, un tā atspoguļo arvien pieaugošo Bitcoin kā alternatīvā aktīva pieņemšanu, tādējādi piešķirot tai lielāku vērtību.

Kripto riska ieguldījumu fondu un institucionālo vaļu masveida pieaugums

Kaut arī 2017. gadā Bitcoin bija maz institucionālu ieguldījumu, riska ieguldījumu fondu kriptogrāfiskie ieguldījumi pēdējo trīs gadu laikā ir piedzīvojuši milzīgu izaugsmi. Globālo kriptogrāfijas riska ieguldījumu fondu kopējais pārvaldībā esošo aktīvu rādītājs dubultojās līdz vairāk nekā 2 miljardiem USD 2019. gadā un ir gaidāms līdz 2020. gada beigām trīskāršosies. Turklāt kriptogrāfijas riska ieguldījumu fondu procentuālais daudzums, kuru AUM pārsniedz 20 miljonus USD, 2019. gadā pieauga no 19% līdz 35%.

Institucionālo investoru uzkrāto Bitcoin var redzēt arī neizlietoto darījumu vai UTXO ieplūdē un modeļos. Kā redzams zemāk redzamajā diagrammā, līdz šim ir bijusi ievērojama Bitcoin uzkrāšanās iestādes pagājušajā gadā, it īpaši no novembra.

Vaļu masveida BTC uzkrāšanās novembrī un decembrī. Avots: Vaļu karte, OKEx ieskats

Pelēktoņi ir agrākais un lielākais Bitcoin valis starp finanšu iestādēm. Kā pirmais digitālās valūtas ieguldījumu instruments, kas sasniedzis Amerikas Savienoto Valstu Vērtspapīru un biržu komisijas ziņojošās kompānijas statusu, Grayscale Bitcoin Trust pirmo reizi iegādājās BTC 2015. gadā, un tā akcijas pieder vairāk nekā 30 institucionālie investori. Grayscale arī palielināja BTC turējumus nesenā Bitcoin buļļa skrējiena laikā, piebilstot 55 015 BTC novembrī un 72 950 BTC decembrī. Sākot ar 2021. gada 4. janvāri, GBTC pieder 572 644 BTC jeb 18,99 miljardi ASV dolāru pārvaldībā esošie aktīvi.

Pelēktoņu investīciju BTC turējumi pēdējos sešos mēnešos. Avots: bybt.com

Volstrītas milži sacenšas, lai uzsāktu kriptogrāfijas tirdzniecības pakalpojumus

Lai gan lielākā daļa lielo vārdu Volstrītā 2017. gadā bija ļoti skeptiski par Bitcoin, mēs esam redzējuši viedokļa maiņu no tiem pašiem skeptiķiem, kuri nesen ir uzsākuši ar kriptogrāfiju saistītu pakalpojumu ieviešanu.

Fidelity Investments ir viens no vadošajiem Volstrītas milžiem, kas ienāca kriptogrāfijas telpā. Uzņēmums vispirms izveidoja savu digitālo roku Fidelity Digital Assets un 2018. gadā uzsāka kriptogrāfijas glabāšanas pakalpojumus. Lai apmierinātu pieaugošo pieprasījumu pēc Bitcoin no ģimenes birojiem, Fidelity arī uzsākta Fidelity Digital Funds augustā. Fondu pasīvi pārvalda un glabā Fidelity Digital Assets. Bez Fidelity arī Standard Chartered fintech roka, SC Ventures partneris ar Northern Trust uzsākt kriptogrāfijas uzraudzības risinājumus institucionālajiem klientiem.

Salīdzinot ar kriptogrāfijas glabāšanu, kriptogrāfijas tirdzniecība ir karstāks kaujas lauks starp banku milžiem milzīgā institucionālā pieprasījuma dēļ. Piemēram, Belarusbank, uzsākta valsts pirmā kriptogrāfijas tirdzniecības platforma novembrī, un tam sekoja ierosinājums mīksta palaišana DBS Digital Exchange, ko decembrī atbalstīja Singapūras lielākā banka. Tiek ziņots, ka arī citi banku giganti uzsāk savus kriptogrāfijas tirdzniecības galdus, tostarp Standarta fraktēts, BBVA, Indijas Valsts banka un Japānas SBI Holdings.

Ong pie CoinGecko uzskata, ka konkurence ar kriptogrāfiju saistītu pakalpojumu ieviešanā starp Volstrītas milžiem nākotnē tikai pastiprināsies, kā rezultātā notiks augsta līmeņa apvienošanās un pārņemšanas. Viņš pastāstīja OKEx Insights:

"Galu galā Volstrīta vēlēsies gabaliņu šī kriptogrāfiskā pīrāga un būs aktīvs M&A telpā, kur iestādes centīsies iegūt esošos spēlētājus, lai iegādātos nozares zinātību un attiecības ar klientiem. Mēs to vēl neredzam, bet tas notiks drīz."

Kripto atvasinājumu tirgus termiņš ir 2020. gads

Neatkarīgi no ICO virzītā tirgus satraukuma, Bitcoin uzplaukums 2017. gadā arī iezīmēja augoša kriptogrāfisko atvasinājumu tirgus sākumu. Cboe bija pirmais tradicionālais pakalpojumu sniedzējs palaišana galvenie Bitcoin nākotnes līgumi 2017. gada 10. decembrī, un katrs līgums bija 1 BTC. CME sekoja Cboe uz palaišana savu Bitcoin nākotnes darījumu nedēļu vēlāk, un katrs CME līgums pārstāvēja 5 BTC.

Kamēr Cboe apstājās kotējot Bitcoin nākotnes darījumus 2019. gada martā mazumtirdzniecības intereses trūkuma dēļ, kopš tā laika kriptogrāfijas atvasinājumi ir ārkārtīgi pieauguši. Stingra institucionālā pieprasījuma vadīta, kopējā atklātā interese par Bitcoin nākotnes līgumiem sasniegts visu laiku augstākais līmenis pārsniedza 10 miljardus USD 2021. gada janvāra sākumā.

Apkopota atklāta interese par Bitcoin nākotnes līgumiem. Avots: šķībs

Šis pieaugošais kriptogrāfisko atvasinājumu tirgus ir viens no galvenajiem faktoriem, kas atbalsta 2020. gadā palaisto Bitcoin buļļu. Turpretī tas pats tirgus neapšaubāmi uznāca 2017. gada burbulis.

Komentējot kriptogrāfisko atvasinājumu stāvokli, Emannuel Goh, datu analīzes firmas šķībs līdzdibinātājs, teica OKEx Insights:

"Kopš 2017. gada atvasinājumu produkti ir piedzīvojuši milzīgu izaugsmi, vispirms strauji parādoties nākotnes līgumiem un mūžīgiem mijmaiņas darījumiem, un tagad ar opcijām. Mēs uzskatām, ka tas ir veicinājis labāku Bitcoin cenu atklāšanas procesu un galu galā palīdz mazināt tā svārstīgumu."

Bitcoin pieņemšana mazumtirdzniecībā

Bitcoin pieņemšana mazumtirdzniecībā 2020. gadā saņēma milzīgu impulsu pēc PayPal lēmuma atbalstīt Bitcoin un citas vadošās kriptovalūtas. Maksājumu apstrādes giganta šifrēšanas piedāvājumi tagad ir pieejams ASV klientiem, un uzņēmums plāno paplašināt pakalpojumus Venmo 2021. gadā.

Proti, bija daudz agrīnu mēģinājumu palielināt Bitcoin mazumtirdzniecības ieviešanu 2017. gadā. Piemēram, Lielbritānijā bāzētā digitālā banka Revolut uzsākta tās kriptovalūtas pakalpojumi 2017. gadā, ļaujot lietotājiem iegādāties un tirgot BTC, LTC, ETH, BCH, XRP un XLM atbalstītajos reģionos. Kaut arī kopš tā laika Revolut ir piedzīvojis ievērojamu izaugsmi, tā piedāvājums nedarīja Bitcoin vairāk iztērējamu.

Kad PayPal pievienojās kosmosam pagājušajā gadā, mēs varam sagaidīt masveida adopcijas virzību nākamajā gadā. Salīdzinot ar Revolut, kam ir 12 miljoni lietotāju, Paypal ir simtiem miljonu, un tas vēl vairāk spēj piesaistīt savu meitasuzņēmumu Venmo, kuram ir 52 miljoni lietotāju un dominē mobilo maksājumu tirgus starp Amerikas tūkstošgadīgajiem.

Kā apkopojis PwC globālais kriptogrāfijas vadītājs Henrijs Arslanians, PayPal ir liels Bitcoin laimests:

"Kamēr citas maksājumu firmas ASV, piemēram, Robinhood vai Square, jau piedāvāja piekļuvi kriptogrāfijai, PayPal ir daudz lielāks un starptautiskāks."

Secinājums

2017. gada Bitcoin uzplaukumu lielā mērā noteica spekulācijas un ICO satraukums. Šī ažiotāža sāka atdzist 2018. gada sākumā sakarā ar ASV SEC regulatīvo spiedienu, kuras priekšsēdētājs Džejs Kleitons, brīdināja investori pret ICO cenu manipulācijas un likumības problēmu dēļ. Šī attīstība kopā ar nākotnes līgumu pieejamību izraisīja kriptogrāfijas ziemu visā 2018. gadā un lielākajā daļā 2019. gada.

Salīdzinot ar Bitcoin uzplaukumu 2017. gadā, neseno vēršu skrējienu neveic ICO satraukums. Tā vietā mēs pieredzējām plašas izmaiņas – vai tas būtu institucionālās intereses pieaugums, regulējuma skaidrība, tirgus termiņš, mazumtirdzniecības ieviešana vai spēcīgāki tīkla pamati – kas validēja Bitcoin un deva tai atzīšanu par derīgu aktīvu klasi, kuru vērts apsvērt. Īsi sakot, šoreiz tas tiešām ir savādāk.

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas, oriģinālus pētījumus & kurētas ziņas no kriptogrāfijas profesionāļiem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me