Kas yra ETF (biržoje prekiaujamas fondas)?

ETF arba biržoje prekiaujami fondai yra viena iš svarbiausių produktų naujovių investicijų industrijos istorijoje. ETF suteikia investuotojams pigų ir efektyvų būdą gauti diversifikuotą vertybinių popierių rinkos dalį.

Dabar ETF yra įsteigti kaip įrankiai, kurie gali būti bet kurio portfelio kertinis akmuo, nesvarbu, ar jis pats valdo, ar valdo investicijų patarėjai ar robo patarėjai..

ETF apibrėžimas

ETF yra išvardyti trestai, kuriems priklauso vertybinių popierių portfelis. Paprastai fondas yra struktūrizuotas taip, kad atspindėtų ir stebėtų indeksą. Todėl ji laikys vertybinius popierius lygiai tokia pat proporcija kaip ir indeksas, kurį stebi. ETF yra viešai kotiruojami vertybinių popierių biržose ir jais galima prekiauti kaip ir kitose biržoje.

ETF istorija

Prieš įvedant ETF, investiciniai fondai ir investiciniai fondai buvo vienintelis būdas mažmeniniams investuotojams investuoti į vertybinių popierių portfelį, patys nesudarant portfelio..

Investiciniai fondai įsibėgėjo aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose, nes buvo pasiekta daug lėšų. Tačiau 1990-aisiais tapo aišku, kad daugumai investicinių fondų nepavyko viršyti savo etalono. Šiuo laikotarpiu indeksų fondai – investiciniai fondai, stebintys rinkos indeksus – taip pat pradėjo traukti investuotojus. Šios lėšos buvo sukurtos taip, kad atitiktų indekso rezultatus, o ne viršytų indeksą, tačiau už tai mokėjo mažesnį mokestį.

Pirmąjį fondą, kuriuo prekiaujama biržoje, 1993 m. Įsteigė „State Street Global Investors“. Fondas seka S&P 500 indeksas su žymekliu SPY, o vienetai dažnai vadinami SPDR ar Vorais. Pagal vertę jis išlieka didžiausias ETF, turintis 298 mlrd. USD turto 2020 m. Rugpjūčio mėn.

Nuo pirmojo ETF įvedimo pradėta naudoti daugiau kaip 6000 lėšų. Pradėti fondai populiariems indeksams, taip pat konkrečioms turto klasėms, sektoriams ir investavimo temoms sekti. Tiesą sakant, kai tik bus paklausa tam tikros rūšies investicijoms, tikriausiai bus sukurtas ETF, kuris patenkins tą paklausą.

ETF pavyzdžiai

Kaip minėta, pirmasis ir didžiausias ETF yra SPDR S&P 500 indekso fondas, turintis visas 500 indekso akcijų, lygiai tokia pat proporcija kaip ir indeksas. Bent penki kiti JAV biržose išvardyti ETF taip pat seka S&P500, tuo tarpu daugelis ETF, įtrauktų į biržas visame pasaulyje, stebi tą patį indeksą.

Panašūs fondai stebi „Dow Jones Industrial“ indeksą su 30 akcijų ir „Nasdaq Composite“ indeksą su 100 akcijų. Didžiausias pasaulinis ETF yra „Vanguard FTSE Developed Markets“ fondas, kuris seka MSCI EAFE indeksą. Šis fondas turi 1 889 akcijas, išvardytas išsivysčiusiose rinkose už Šiaurės Amerikos ribų.

Fizinį auksą turintis „SPDR Gold Trust“ (GLD) yra plačiausiai prekiaujama prekių ETF. Didžiausias obligacijų ETF yra „Vanguard Total Bond Market ETF“, kuris stebi „Barclays Capital“ JAV suvestinį obligacijų indeksą. Šis fondas turi JAV iždus ir vyriausybės remiamus hipotekos vertybinius popierius.

ETF tipai

Dauguma didelių ETF stebi pagrindinius akcijų rinkos indeksus, tokius kaip S&P500, FTSE 100 arba „Nikkei 225.“. Šie indeksai apima kiekvienos rinkos vertingiausias bendroves ir paprastai yra sveriami pagal rinkos kapitalizaciją. Jei investuosite į šiuos ETF, visada būsite investuoti į didžiausias tam tikros rinkos įmones. Tačiau yra daugybė kitų tipų ETF, struktūrizuotų pagal kitus kriterijus.

Toliau pateikiami dažniausiai pasitaikantys ETF tipai:

 • Sektorių ETF investuoja į konkrečius akcijų rinkos sektorius, tokius kaip finansų ar technologijų sektoriai.
 • Obligacijų ETF investuoja į vyriausybės obligacijas, įmonių obligacijas ir didelio pajamingumo obligacijas.
 • Prekių ETF investuoja į fizines žaliavas ir tauriuosius metalus. Kai kurie fondai, tokie kaip „SPDR Gold Trust“, turi tik vieną turtą (fizinį auksą), kiti stebi prekių indeksus ir turi prekių portfelį.
 • Daugelio aktyvų ETF investuoja į įvairias turto klases. Šie fondai dažnai yra skirti laikytis pensijų fondų nuostatų, ribojančių tam tikrų turto klasių pozicijas.
 • Nekilnojamojo turto ETF investuoja į nekilnojamojo turto investicinius fondus (NT) ir kitus su turtu susijusius vertybinius popierius.
 • Tarptautiniai ETF investuoja į akcijas iš viso pasaulio. Šie fondai gali būti dar labiau diferencijuojami tarp išsivysčiusių ir besivystančių rinkų ir atsižvelgiant į tai, ar JAV akcijos yra įtrauktos, ar ne.

Didžiausias lėšas sudaro aukščiau išvardyti ETF tipai. Daugiau specializuotų fondų rūšių yra šie:

 • Rinkos viršutinės ribos ETF sutelktas į konkretaus dydžio įmones, pradedant didelių kapitalizacijų, baigiant vidutinėmis, mažomis ir labai mažomis kapitalizacijomis.
 • Pramonės ETF dėmesys siauresnis nei sektoriaus fondų. Kaip pavyzdį galima paminėti biotechnologijų, kibernetinio saugumo ir kanapių gamybos įmones.
 • Investavimo stiliaus ETF stebi indeksus, kurie įmones parenka pagal investavimo veiksnius. Tai apima augimą, vertę, nepastovumą ir pajamas.
 • Valiutų ETF investuoja į valiutų portfelius arba į atskiras valiutas.
 • Svertiniai ETF padidina fondo pozicijas, naudojant išvestines finansines priemones. Šie fondai paprastai teikia pozicijas, kurių vertė yra 2 arba 3 kartus didesnė už fondo turtą. Tai reiškia, kad padidėja tiek teigiama, tiek neigiama grąža.
 • Atvirkštiniai ETF yra struktūrizuoti taip, kad generuotų teigiamą grąžą, kai indeksas krenta, tačiau taip pat generuoja neigiamą grąžą, kai indeksas kyla. Jie gali būti naudojami siekiant apsidrausti nuo portfelio arba spekuliuoti apie rinkos nuosmukį.

ETF privalumai ir trūkumai

ETF investuotojams siūlo keletą pastebimų pranašumų, tačiau reikia žinoti keletą trūkumų.

Argumentai už ETF investavimą:

 • Akivaizdžiausias ETF pranašumas yra tas, kad mokesčiai yra žymiai mažesni nei investicinių fondų. Akcijų indeksai ilgainiui pakilo, o nedaugeliui investuotojų pavyko nuolat viršyti tuos indeksus. ETF leidžia uždirbti rinkos grąžą vos už 0,1% per metus.
 • Dauguma ETF siūlo tiesioginę diversifikaciją tik su viena investicija. Kad portfelis būtų gerai diversifikuotas, jame turi būti bent 20 skirtingų sektorių akcijų. Jei perkate ETF, kuris stebi rinkos indeksą, kuriame yra bent 20 sudedamųjų dalių, jūs iš tikrųjų perkate diversifikuotą portfelį.
 • ETF investicijos yra labai efektyvios laiko ir prekybos sąnaudų atžvilgiu. Jums nereikia praleisti laiko renkant ir prekiaujant atskiromis akcijomis ir nereikia mokėti komisinių už kiekvieną pagrindinę akciją.
 • ETF taip pat siūlo mokesčių lengvatas. Jei turite atskirų akcijų, parduodant kiekvieną akciją, turėsite sumokėti kapitalo prieaugio mokestį. ETF atveju už kapitalo prieaugio mokestį mokėsite tik tada, kai parduodate ETF.
 • Pagaliau ETF fondai leidžia pradėti investuoti anksčiau. Investavimas į investicinius fondus reikalauja tam tikrų žinių, o investavimas į atskiras akcijas – dar daugiau žinių. Norint pradėti investuoti į rinkos indeksus stebinčius ETF, reikia labai mažai žinių.

ETF investavimo trūkumai:

 • Dauguma ETF generuos tik rinkos grąžą ir papildomų pajamų negeneruos.
 • Komisiniai mokesčiai mokami, kai perkate ETF, skirtingai nei tuščiosios eigos fondai, kurie komisinių neima.
 • Specializuoti ETFS, pvz., Finansiniai svertai, atvirkštiniai, sektoriaus ir pramonės fondai, turi unikalią riziką.

ETF ir atsargos

ETF fondai yra įtraukti į vertybinių popierių biržas, kaip ir kitos akcijos, ir jos prekiauja kaip ir kitos akcijos. Taigi, kuo skiriasi abu?

Tradicinės akcijos reiškia bendrą įmonės nuosavybę. Akcijų vertė atspindi įmonės turto vertę ir (arba) jos būsimą pelną. ETF suteikia jų turėtojams bendrą vertybinių popierių krepšelio nuosavybės teisę. Fondo vertė atspindi kainą, kuria šie vertybiniai popieriai prekiauja. Kaina, kuria prekiaujama ETF, nustatoma pagal pasiūlą ir paklausą, tačiau paprastai yra artima pagrindinių akcijų grynajai turto vertei.

ETF ir investiciniai fondai

ETF ir investiciniai fondai yra abu produktai, leidžiantys investuotojams investuoti į vertybinių popierių portfelį tik vienu sandoriu. Tačiau yra keletas skirtumų. Ryškiausi skirtumai yra šie:

 • Daugeliu atvejų ETF pasyviai seka indeksą, o fondo valdytojas aktyviai valdo investicinį fondą. Tačiau kai kurie ETF yra aktyviai valdomi, o kai kurie investiciniai fondai yra indeksiniai fondai, kurie valdomi pasyviai.
 • Investiciniai fondai ima didesnius valdymo mokesčius, nes juos valdyti yra brangiau. Investiciniams fondams reikalingos didesnės fondų valdytojų ir analitikų komandos nei ETF.
 • Kai investuojate į investicinį fondą, investuojate už kainą, lygią fondo grynajai turto vertei (grynoji turto vertė). Kai perkate ETF, kainą nustato rinka, nors praktiškai kaina paprastai bus artima NAV.

Kaip veikia ETF

ETF kuria ir valdo dviejų tipų įmonės – ETF emitentas ir įgalioti dalyviai.

Tarp žinomų ETF emitentų yra „iShares“, „Vanguard“, „State Street“ ir „Invesco“. Tai yra bendrovės, atsakingos už ETF veiklą, garantavimą ir rinkodarą. Prieš pradedant fondą, emitentas pasirenka esamą indeksą arba sukuria naują indeksą, kurį fondas gali stebėti. Tada sukuriamas ir finansuojamas juridinis asmuo, turintis vertybinius popierius.

Įgalioti dalyviai (AP) yra bankai arba brokeriai, atsakingi už kasdienį fondo valdymą. Tai reiškia, kad jie yra įgalioti kurti ar išpirkti akcijas ir veikti kaip ETF akcijų rinkos formuotojai. AP, siekdami užtikrinti, kad investuotojams visada būtų likvidumas, cituoja pasiūlymą ir pasiūlymo kainą, viršijančią ir žemesnę fondo grynąją vertę.

Pakilus paklausai, AP sukurs naujas ETF akcijas ir nupirks atitinkamus vertybinius popierius, kuriuos turės patikos fondas. Panašiai, kai pasiūlos yra per daug, AP anuliuoja akcijas ir parduoda atitinkamus vertybinius popierius. Jei indeksas pasikeis, emitentas nurodys AP pirkti ar parduoti vertybinius popierius, kad fondas atspindėtų indeksą.

Valdymo mokesčiai kasdien išskaičiuojami iš ETF GAV. Kadangi metinis valdymo mokestis paskirstomas ištisus metus, dienos koregavimai yra labai maži ir jų beveik nepastebima. Dividendai ir kitos pajamos paskirstomos kas mėnesį ar kas ketvirtį.

ETF investicijų strategijos

Yra keli būdai investuoti į ETF. Vienas iš paprasčiausių ilgalaikių investuotojų yra vidutinis dolerio sąnaudų apskaičiavimas (DCA). Tokiu atveju galite reguliariai investuoti fiksuotą sumą.

Jei planuojate sudaryti ETF portfelį, galite nuspręsti naudoti strateginę turto paskirstymo strategiją. Tokiu atveju jūs nuspręstumėte, kiek procentų savo portfelio norite laikyti kiekviename ETF ar kiekvienoje turto klasėje. Vėliau jūs investuojate į fondus, kurie yra mažesni už jų tikslinį svorį, taigi laikui bėgant portfelis atitiks tikslinį paskirstymą. Taip pat galite reguliariai subalansuoti portfelį, kad paskirstymas atitiktų tikslinį paskirstymą.

Šiek tiek aktyvesnis požiūris yra taktinis turto paskirstymas. Tokiu atveju kiekvieno fondo ar turto klasės svorį galima pakoreguoti, pasikeitus rinkos sąlygoms.

Pagrindinė / palydovinė strategija sujungia ETF su atskiromis akcijomis. Šiuo atveju pagrindinis ETF turėjimas yra derinamas su mažesniu atskirų akcijų portfeliu. Šiuo požiūriu siekiama sukurti tam tikrą pranašumą pasirinkus akcijas, tuo pačiu uždirbant rinkos grąžą iš ETF.

Rekomenduojamas ETF brokeris

Kas yra ETF (biržoje prekiaujamas fondas)?

Išvada

Biržoje prekiaujami fondai yra pigiausi ir efektyviausi investiciniai produktai, leidžiantys uždirbti tokią pačią grąžą kaip ir platūs rinkos indeksai. Jie taip pat gali būti naudojami portfeliui su įvairia pozicija sudaryti su konkrečiomis turto klasėmis, sektoriais, pramonės šakomis ir investicijų temomis. Bene svarbiausia, kad tai yra priemonė pradėti investuoti turint labai mažai kapitalo ar žinių.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

1c4 419 b7c 119 83d 445 0c7