Neattīstāmi žetoni nav jaunums, taču to nākotne izskatās gaišāka nekā jebkad agrāk

NFT pagātnes, tagadnes un nākotnes pārbaude

Kriptovalūtu sfērā decentralizēto finanšu attīstība ir kļuvusi par centrālo vietu 2020. gadā. Kaut arī tirgus satraukums par DeFi un likviditātes ieguvi ir atdzisis kopš septembra beigām, nonfungible žetoni – pazīstami arī kā NFT – ir atguvuši lielu popularitāti, ko viņi redzēja vietnē CryptoKitties popularitātes augstums 2017. gadā.

Palielinoties neuzliesmojamiem marķieriem, OKEx Insights pārskata to lietošanas gadījumus un pārbauda NFT pieņemšanu.

Kas ir nedegoši žetoni?

Atšķirības starp aizvietojamiem un neuzliesmojošiem marķieriem nav īpaši sarežģītas.

Iespējamie žetoni ir savstarpēji aizvietojami, un tos var viegli aizstāt ar kaut ko identisku. BTC ir labs aizstājama žetona – vai šajā gadījumā monētas – piemērs. Ja jūs aizdodat vienu monētu kādam no Bitcoin tīkla, nebūtu svarīgi, vai viņi neatdotu tieši to pašu. Tas ir tāpēc, ka vienas BTC vērtība ir tāda pati kā jebkura cita monēta tīklā.

Pirms mēs aplūkojam NFT, ir vērts izprast nemateriālo aktīvu piemērus reālajā pasaulē. Izmantosim kā piemēru lidmašīnas biļetes: lai gan katras biļetes izmērs un forma izskatās identiski, uz biļetēm drukātā informācija – piemēram, pasažiera dati un galamērķis – ir atšķirīga. Biļeti uz Amerikas Savienotajām Valstīm nevar aizstāt ar biļeti uz Japānu. Līdzīgā veidā nedegošie marķieri ir tādu aktīvu digitālie attēli, kuri reālajā pasaulē nav savstarpēji aizstājami.

Kāpēc bloku ķēdē balstīti NFT ir svarīgi?

Neapstiprināmie digitālie aktīvi ir bijuši kopš interneta parādīšanās, un tie svārstās no domēnu nosaukumiem līdz e-taloniem līdz kontu rokturiem sociālo mediju tīklos. Šiem aktīviem piemīt savas īpašības un tie nav savstarpēji aizvietojami. Turklāt viens lietotājs parasti nevar viegli pārsūtīt retu priekšmetu no tiešsaistes spēles citam lietotājam, un trūkst pierādījumu par konkrētā priekšmeta īpašumtiesībām..

Šeit parādās bloku ķēdē balstīti NFT.

Četras NFT priekšrocības

Blockchain tehnoloģijas izmantošana ar NFT nodrošina digitālajiem aktīviem šādas funkcijas un priekšrocības:

  • ERC-721 marķiera standarts
  • Īpašumtiesību apliecinājums
  • Paaugstināta pārvedamība un likviditāte
  • Viltojumu riska mazināšana

ERC-721 marķiera standarts

Kā CryptoKitties pirmo reizi ieviesa 2017. gada beigās, ERC-721 ir visizplatītākais marķieru standarts nedegošiem marķieriem.

Starp ERC-721 un ERC-20 marķieru standartiem ir divas galvenās atšķirības.

Pirmkārt, ERC-20 marķieri ir dalāmi, bet ERC-721 marķieri nav. Piemēram, lietotāji var iegādāties 0,5 vienības ētera (ETH) vai UNI. Tomēr saskaņā ar ERC-721 standarta dizainu lietotājiem var būt tikai visa marķiera vienība. Šāda nedalāmība padara ERC-721 marķierus saskaņotus ar nedegošo aktīvu būtību. Piemēram, lietotājiem nevar būt puse kaķēnu īpašumā CryptoKitties vai pieprasīt 30% īpašumtiesības uz digitālu kolekcionējamu karti.

Īpašumtiesību apliecinājums

ERC-721 marķieri to īpašumtiesību ierakstos atšķiras no ERC-20 marķieriem. ERC-20 marķieri reģistrē tikai adreses konta atlikumu. Gluži pretēji, ERC-721 marķieri ne tikai reģistrē konta atlikumus, bet arī uztur katras pārsūtīšanas marķiera ID ierakstus. Šī funkcija ir izšķiroša, lai uzlabotu nemateriālo aktīvu pārvedumu pārredzamību.

Katrs nedegošs marķieris apzīmē unikālu aktīvu un satur būtisku informāciju, piemēram, pamatīpašības un īpašumtiesību informāciju. Īpašuma īpašumtiesību ieraksts tiek glabāts NFT, kas ir izsekojams blokķēdē.

Pārnesamība

NFT ļauj to pamatā esošos aktīvus viegli nodot un tirgot vairākās ekosistēmās. Izmantojot piemēru spēles iekšienē, blokķēdes noņem visus starpniekus un kalpo kā vienotas platformas, lai lietotāji varētu tirgot savus priekšmetus. Spēļu izstrādātājiem viņi gudros līgumos var iekļaut sarežģītas tirdzniecības iespējas, piemēram, eBay stila izsoles un cenu noteikšanu. Tas padara bloku ķēdes ar vienas pieturas platformām, lai lietotāji varētu tirgot, izsolīt un pārdot savus NFT.

Turklāt NFT tirgojamība palielina likviditāti, jo tos var tirgot atklātos tirgus laukumos. Neaizstājamu marķieru tirgus piedāvā lielāku digitālo aktīvu iedarbību plašākam pircēju lokam.

Viltojumu mazināšana

NFT izmantošana palīdz mazināt viltotu preču iegādes risku.

Māksla ir viena no jomām, kur tas ir īpaši noderīgi. Katram mākslas kolekcionējamam priekšmetam tiek piešķirta unikāla identifikācija, kas ļautu cilvēkiem pierādīt mākslas darbu trūkumu. Blokķēde kalpo kā publiski izsekojama datu bāze, lai parādītu mākslas darba visu dzīvi. Tas palīdz pierādīt mākslas darba autentiskumu, jo blokķēdē tiek izsekots tikai oriģināls mākslas darbs.

NFT vēsture, paskaidrots

Kaut arī nefungable žetoni vispirms izpelnījās galveno uzmanību, pieaugot CryptoKitties 2017. gadā, Krāsainas monētas bija neapšaubāmi pirmais ar NFT saistītais projekts, kas datēts ar 2012. gadu. Krāsainas monētas bija pirmās, kas Bitcoin tīklā izveidoja NFT, un tās pārstāvēja īpašumtiesības uz dažādiem aktīviem, piemēram, īpašumu un digitālajiem kolekcionējamiem priekšmetiem..

Tikmēr CryptoPunks bija pirmais Ethereum balstītais marķieris 2017. gada sākumā. Tas izveidoja 10 000 unikālas un kolekcionējamas rakstzīmes ar īpašumtiesību apliecinājumu, kas glabāts Ethereum blokķēdē..

2017. gads: CryptoKitties pieaugums

CryptoKitties, kas tika palaists 2017. gada beigās ETH Waterloo Hackathon, ir Ethereum balstīta spēle, kas ļauj lietotājiem savākt un audzēt savus digitālos kaķus. CryptoKitties marķieri nav aizskarami, jo katrs marķieris attēlo unikālu digitālo kaķi blokķēdē. Katra kaķa atribūtu nosaka ķēdes selekcijas algoritms, kas ierakstīts slēgtā koda viedajā līgumā. Kaķīšus var pārdot Holandes izsolēs un otrreizējos tirgos – un jo retākas ir kaķa īpašības, jo augstāku cenu to varētu pārdot.

CryptoKitties kļuva vīrusains, pateicoties tā audzēšanas un tirdzniecības mehānismiem. Lietotāji vispirms nopirka pāris kaķus un tos izaudzēja, lai izgatavotu retākus kaķus, kurus pēc tam varēja pārdot par peļņu. Pēc tam vairāk lietotāju steidzās audzēt savus kaķīšus, lai gūtu labumu. Pieaugošais pieprasījums pēc CryptoKitties noveda pie tā, ka Ethereum tīklā ikdienas darījumu skaits 2018. gada janvārī sasniedza visu laiku augstāko līmeni (1,349 miljoni) – rekords, kas nesen tika pārsniegts 2020. gada septembrī, likviditātes izrakteņu traku vidū, kuru rosināja Uniswap (1,4 miljoni).

Dienas darījumi Ethereum tīklā sasniedza savu iepriekšējo maksimumu CrypoKitties trakošanas laikā. Avots: Eterskanna, OKEx ieskats

No otras puses CryptoKitties drudzis atklāja Ethereum mērogojamības trūkumu. Pieaugošais lietotāju skaits, kuri audzēja un tirgoja savus kaķus, izraisīja milzīgu darījumu skaita pieaugumu, kas bija jāveic Ethereum tīklā. Tā kā Ethereum var apstrādāt tikai aptuveni 15 darījumus sekundē, lielākā daļa CryptoKitties darījumu iekļāvās gaidošo darījumu grupā. Šajā laikā gaidāmo darījumu dienas vidējais rādītājs pieauga no 1500 līdz 11 000. Lai operatīvi veiktu savus darījumus, lietotāji bija gatavi maksāt augstākas gāzes maksas. Tas noveda pie augsta sastrēguma līmeņa Ethereum tīklā ar vidējā darījuma maksa sasniedzot vairāk nekā 2 USD. 

Ethereum tīkla sastrēgumi CryptoKitties burbuļu izraisīja 2018. gada sākumā. Neskatoties uz to, CryptoKitties bija pirmais NFT, kas piesaistīja galveno uzmanību. Tas arī bija pionieris Nīderlandes izsoles līgumā, kas pēc tam kļuva par vienu no galvenajiem NFT cenu noteikšanas mehānismiem.

2018: pieaug interese par NFT ieguldījumiem

Neskatoties uz interesi par neuzstādāmiem marķieriem, kas atdziest pēc CryptoKitties, NFT ekosistēmas pamati kopš 2018. gada ir auguši divos galvenajos veidos:

  • 2. slāņa spēles vietnē CryptoKitties
  • Investīcijas no kriptogrāfijas fondiem un riska kapitālistiem

2. slāņa spēles NFT ekosistēmā parādījās 2018. gadā, un tās attiecas uz spēlēm, kuras CryptoKitties virsū uzcēla trešo pušu izstrādātāji, kas nav saistīti ar sākotnējās spēles komandu. Piemēram, Kitija sacīkstes ļauj CryptoKitties sacensties savā starpā, lai iegūtu ETH. KittyHats ļauj lietotājiem piekļūt viņu CryptoKitties, savukārt Wrapped Kitties ļauj lietotājiem pārveidot savus CryptoKitties par aizstājamiem ERC-20 marķieriem, lai tos varētu tirgot decentralizētās biržās. Kā aprakstījis CryptoKitties veidotājs Dapper Labs, Layer 2 spēles, kas veidotas uz CryptoKitties viedajiem līgumiem, ir paplašinājušas spēles ekosistēmu, kas pazīstama arī kā KittyVerse.

2018. gadā arī novēroja pieaugošu kriptogrāfisko fondu un riska kapitāla dalībnieku interesi par NFT ieguldījumiem. Pēc CryptoKitties satraukuma Dapper Labs saņēma divas finansējuma kārtas, kas kopā ienesa 27 miljonus ASV dolāru no ievērojami investori piemēram, Andreessen Horowitz un Samsung Next. Papildus mītiskās spēles izvirzīts 19 miljoni ASV dolāru finansēšanas kārtā tās vadošajai Blankos Block Party spēlei EOS. Tiek atbalstīti arī ieguldījumu fondi, lai atbalstītu šo topošo telpu, piemēram, Ripple ieguldījums fondā 100 miljonu ASV dolāru apmērā pārvaldīts no blockchain spēļu uzņēmuma Forte.

2019. gads: NFT un intelektuālais īpašums

Lai aizsargātu intelektuālo īpašumu, tradicionālie uzņēmumi savu digitālo kolekcionējamo priekšmetu izlaišanai sāka izmantot nelegālus žetonus 2019. gadā. Piemēram, autosacīkšu gigants Formula 2019 sadarbojās ar Animoca Brands 2019. gada maijā attīstīties uz blockchain balstīta sacīkšu spēle ar nosaukumu F1 Delta Time. 24. maijā spēle izlaida savu pirmo unikālo virtuālo F1 sporta automašīnu The "1-1-1." Pēc četru dienu izsoles digitālais kolekcionējamais materiāls tika pārdots par 415,9 Wrapped Ether (tā laika vērtība bija 113 000 USD), padarot to par augstāko NFT marķiera pārdošanu 2019. gadā.

Pēc F1 Delta Time panākumiem Animoca Brands un Dapper Labs nesen ir noslēguši licencēšanas līgumu ar MotoGP un plāns lai tuvākajā laikā izdotu vēl vienu uz blockchain balstītu sacīkšu spēli.

Bez sacīkšu milžiem tirdzniecības karšu gigants Panini America NFT tirgū ienāca 2019. gada janvārī ar palaišana no blockchain balstītām sporta tirdzniecības kartēm lielākajām profesionālajām līgām un asociācijām. Star Trek bija arī NFT skatuves 2019. gada jūnijā, kad blockchain-spēļu izstrādātājs Lucid Sight ieviests ikoniskos zvaigžņu kuģus un citus kolekcionējamus priekšmetus uz blokķēdes.

2020. gads: kad NFT tiekas ar DeFi

2020. gads ir bijis sprādzienbīstams gads decentralizētai finansēšanai. Kaut arī likviditātes ieguve ir atdzisusi pēc Uniswap pārvaldības marķiera UNI izlaišanas, ienesīguma lauksaimnieki ir pievērsuši uzmanību NFT.

NFT ražas audzēšana galvenokārt ir bijusi pionieris autors Rarible, NFT tirgus. Raksturīgs izlaists tā vadības zīme RARI jūlija vidū, kā rezultātā cenu pieaugums bija 814%. NFT tirgu tirdzniecības apjoms pārspēja Septembrī 7 miljoni ASV dolāru, no kuriem Rarible veidoja 81%.

Izņemot Rarible, NFTs ieguva pievilcību kriptogrāfijas valūtas kopienā, palaižot MEME marķieri. MEME ir eksperimentāls protokols, kas paredzēts DeFi integrēšanai ar kriptogrāfijas kolekcionējamiem priekšmetiem. Neskatoties uz projekta saukli "Nepērciet MEME," tas ir savācis tirgus ažiotāžu un reiz sasniedzis 48 miljonu ASV dolāru tirgus kapitalizāciju. Arī MEME komandai ir sadarbojās ar digitālajiem māksliniekiem, lai lietotāji varētu izmantot savu MEME, lai piedalītos NFT viņu mākslas darbu izsolēs.

Neskatoties uz ražas audzēšanas NFT popularitāti, Iļja Abugovs, DappRadar vadošais analītiķis, uzskata, ka NFT nav sasnieguši masveida adopcijas līmeni. Viņš pastāstīja OKEx Insights:

"Nozare joprojām mācās, kā var pielietot NFT koncepciju. Es domāju, ka, ņemot vērā patlaban ierobežoto sasniedzamību, pāragri mērīt ažiotāžu. Izpētes posmā tas ir aizraujošāk. Māksla un spēles, šķiet, ir pirmās, kas gūst labumu no NFT. Tomēr mēs jau esam redzējuši lietošanas gadījumus, piemēram, marķētu apdrošināšanu, kas parāda, kā NFT ir plašs lietojumu klāsts."

2020. gada pirmajā pusē USD summa, kas pārskaitīta NFT ekosistēmā sasniegts 233 miljoni USD – par 52% vairāk nekā 2019. gadā.

2020. gada pirmajā pusē NFT ir ieplūduši jau rekordlieli USD daudzumi. Avots: Neuzliesmojošs

NFT un spēles: spēles aktīvu ievietošana blokķēdē

Tiek uzskatīts, ka NFT ir milzīgs potenciāls, lai radītu pārmaiņas spēļu nozarē.

Tradicionālajās tiešsaistes spēlēs lietotāju iekšējie aktīvi pieder centralizētajam serverim. Spēļu izstrādātāji ļauj spēlētājiem glabāt savus spēles aktīvus. Tomēr lietotājiem tie faktiski nepieder.

Blockchain tehnoloģija nodrošina patiesu digitālo īpašumtiesību uz spēles iekšējiem aktīviem. Tie, kurus attēlo nedegoši žetoni, glabā bloku ķēdē īpašumtiesību ierakstus un informāciju par aktīviem. NFT nodošana nozīmē īpašumtiesību nodošanu pār aktīviem, ko spēles izstrādātāji nevar apturēt. Kaut arī pilnībā decentralizēta blokķēdes spēle spēlētājiem, spēļu uzņēmumiem varētu būt lēna un neveikla uzskatāms tehnoloģiju izmantošana spēļu darījumu apstrādei, vienlaikus saglabājot faktisko spēļu mehāniku centralizētajā serverī.

Animoca Brands dibinātājs Jats Siu uzskata, ka spēļu uzņēmumi tagad var piedāvāt spēlēm patiesus ekonomiskus ieguvumus, izmantojot NFT. Viņš pastāstīja OKEx Insights:

"NFT nodrošina patiesas digitālās īpašumtiesības un ļauj spēlētājiem nodrošināt nekustamā īpašuma tiesības. Tas nozīmē, ka tradicionālās spēļu kompānijas tagad var piedāvāt spēlētājiem reālus ekonomiskus ieguvumus – vērtības jēdzienu tagad var realizēt spēlē. Tas ir līdzīgi tirdzniecības un virtuālās bankas pakalpojumu piedāvāšanai jūsu spēļu aktīviem."

Siu arī uzskata, ka spēļu NFT tiek arvien vairāk integrēti DeFi ekosistēmā. Viņš paskaidroja:

"Tā kā NFT būtībā ir reāls aktīvs, varat sākt piemērot reālās dzīves principus – piemēram, aktīvu aizdošanu vai nomu. F1 Delta Time laikā mēs atļaujam likt sacīkšu automašīnas, kuras var izīrēt citiem spēlētājiem izmantošanai spēlē."

Dodoties sīkāk, Siu piebilda:

"Mēs arī piedāvājam sacensību atlīdzību labākajiem spēlētājiem, aprēķinot pēc jūsu ieguldītās summas, tāpēc mēs apvienojam ražas audzēšanu ar kādu jautrību. Visi, kas spēlē mūsu REVV žetonu, var iegūt ienesīgumu, bet labākie spēlētāji – labāku ienesīgumu! Mēs esam redzējuši, kā spēlētāji apvienojas un veido komandas, no kuriem daži nodrošina finansējumu un ļauj tiem, kas zina, kā labāk spēlēt spēli, sacensties un dalīties ar peļņu."

Digitālā māksla

Pirms blokķēdes tehnoloģijas māksliniekiem sagādāja galvassāpes par adekvātas autentifikācijas trūkumu mākslas darbiem. Saskaņā ar 2014.g. Ziņot tēlotājmākslas ekspertu institūts vairāk nekā 50% mākslas ir viltots vai neattiecas uz pareizo mākslinieku. Tas lielā mērā ir rezultāts nepareizas dokumentācijas mākslas darījumu laikā. Mākslinieki un privāti kolekcionāri dažreiz nedokumentē mākslas nodošanu ar oficiālu juridisku vienošanos. Turklāt pircēji reti veic oficiālu uzticamības pārbaudi attiecībā uz iegādātajiem mākslas darbiem.

Blockchain tehnoloģijas parādīšanās rada potenciālu novērst mākslas darbu izcelsmi. Katrs darījums mākslas darba dzīvē rada jaunu bloku un tiek pievienots iepriekšējam blokam. Darījumi ir bloķēšanas ķēdē droši, un neviena puse nevar mainīt bloka ķēdē saglabātās mākslas detaļas. Tas palielina pircēju, pārdevēju un kolekcionāru izcelsmes un uzticēšanās pārredzamību.

CryptoZR, bloka ķēdes mākslinieks pastāstīja OKEx Insights, ka tiešsaistes izcelsme ir galvenā atšķirība starp digitālo mākslas darbu un tradicionālo mākslas darbu. Viņa komentēja:

"Tradicionālo mākslas darbu izcelsme tiek veikta bezsaistē, un tam bieži nepieciešama trešo personu palīdzība. Piemēram, pieredzējuši mākslinieki, izstādes dalībnieki un komentāru eksperti var palīdzēt noteikt mākslas darba autentiskumu. Gluži pretēji, blockchain ļauj tiešsaistē izveidot oriģinālus mākslas darbus, un izcelsmes process tiek veikts tiešsaistē."

CryptoZR piebilda, ka no blokķēdes parādīšanās ir izveidojusies jauna mākslas darbu ekosistēma, paskaidrojot:

"Tradicionālajam mākslas darbam gadsimtiem ilgi bija nobriedusi ekosistēma – sākot no mākslas darbu radīšanas un izsoles mehānismiem līdz mākslas izstādēm un galerijām. Blokķēdes parādīšanās izraisīja tokenizēta mākslas tirgus, decentralizētu mākslas apmaiņu un virtuālu mākslas darbu izstādes pieaugumu, kas mākslas industrijai rada jaunu ekosistēmu.."

Mākslas darbus var attēlot ar neuzliesmojamu marķieri blokķēdē, un katram marķierim piemīt unikālas īpašības – piemēram, izcelsmes, īpašumtiesību un pārdošanas ieraksti.

Turklāt, lai gan mākslas pārdošanas nozare tiek uztverta kā tirgus cilvēkiem ar lielu neto vērtību un eņģeļu ieguldītājiem, mākslas darbu marķēšana paver tirgu mazumtirdzniecības pircējiem. Mākslas darbu marķēšana ļauj daļēji piederēt privātiem ieguldītājiem, kuriem nav piekļuves milzīgam kapitālam.

Decentralizētas mākslas apmaiņas

Mākslas darbu marķēšana ir izraisījusi arī decentralizētu mākslas apmaiņu.

Blokķēdē balstītas mākslas apmaiņas ļauj ietaupīt uz fizisko mākslas galeriju ekspluatācijas pieskaitāmajām izmaksām. Turklāt tādas platformas kā Blockchain Art Exchange un Ethereum balstītā platforma DADA pieļauj kriptonauda kā maksājuma veidu. Decentralizētas mākslas apmaiņas ir viens no galvenajiem programmas virzītājspēkiem izaugsmi tiešsaistes mākslas pārdošanas platformu no aptuveni 5,9 miljardiem USD 2020. gadā līdz prognozētajiem 9,32 miljardiem USD līdz 2024. gadam.

Izņemot decentralizētas mākslas apmaiņas, tradicionālās mākslas izsoļu mājas ir sākušas pilnveidot savu darbību ar blokķēdes tehnoloģiju. Piemēram, izsoļu nams Christie’s first pilots blockchain tehnoloģijas izmantošana ar Artory 2018. gada novembrī. Abas puses 300 miljonu ASV dolāru apmērā pārdeva mākslas darbus, kuros bija iekļauti Džordžijas O’Keeffe un Edvarda Hopera darbi. 8. oktobrī Christie’s uzsākta tā pirmā izsole NFT par Bitcoin iedvesmotu mākslas darbu "21. bloks," kuru pārdeva par 131 250 USD.

Vai NFT var iet uz galveno virzienu?

Kaut arī NFT ir atkal atguvuši kopienas uzmanību kopš CryptoKitties 2018. gada sākumā, joprojām ir šķēršļi, kas NFT jāpārvar, pirms tie nonāk mainstream.

Viens no šādiem šķēršļiem attiecas uz regulējumu. Kaut arī NFT piešķir īpašniekiem īpašumtiesības uz pamataktīvu, nav juridiskas vienprātības par NFT būtību – vai tie ir lietderības žetoni, drošības žetoni, valūtas marķieri vai pieder jaunai aktīvu klasei. Anrijs Arslanians, PwC globālais kriptogrāfijas vadītājs, sacīja OKEx Insights, ka regulatori nav nonākuši pie vienprātības par to, vai vērtspapīru noteikumi jāpiemēro NFT. Viņš paskaidroja:

"Žūrijā joprojām nav noskaidrots, vai NFT būtu vai pat būtu jāregulē. Lai gan lielākā daļa ir vienisprātis, ka ir jāpārrauga platformas, kurās tiek piedāvāti un tirgoti šādi NFT, joprojām nav vienprātības par to, kāda veida NFT būtu jāregulē. Daži uzskata, ka viņiem vajadzētu būt vērtspapīru noteikumu kompetencē. Citi apgalvo, ka tie ir vienkārši unikāli pēc savām īpašībām un funkcijām, un to iekļaušana vērtspapīru sfērā nebūtu piemērota."

Lietotāju pieredze ir vēl viena joma, kuras pašlaik trūkst NFT telpā. Neskatoties uz neseno tirgus satraukumu, ekosistēma paliek topošs. Kripto kopienas parasti bieži nesaprot NFT mehāniku un cīņa kalt savus NFT. Turklāt trūkst labi izveidotu NFT tirgu.

Iļja Abugovs arī uzsvēra, ka izglītība un lietotāju pieredze, izņemot noteikumus, ir vislielākie šķēršļi, ar kuriem saskaras NFT, un viņu virzība uz galveno virzību. Viņš paskaidroja OKEx Insights:

"Izglītība un lietotāja pieredze / saskarne būs vislielākie šķēršļi. Tas jo īpaši attiecas uz spēlētāju un kolekcionējamo priekšmetu segmentiem. Lai panāktu jēgpilnu spēles pieņemšanu, izmantojot NFT, izdevējiem būs jāveido un pienācīgi jāpārdod interesanta spēle. Nepietiks tikai pievienot NFT tagu un cerēt, ka ekonomika parūpēsies par sevi. Turklāt sabiedrībai būs jābūt izglītotai par NFT izmantošanu un funkcionalitāti."

Arslanian PwC ir līdzīgs viedoklis ar Abugovu. Viņš komentāros piebilda:

"Joprojām ir jāveic daudz izglītības un izpratnes par NFT tēmu, pirms mēs varam redzēt, kā viņi virzās uz priekšu. Tas prasa laiku."

Visbeidzot, mazgāšanas tirdzniecība rada bažas NFT tirgū, kur tirgotāji var iesaistīties nepatiesa pieprasījuma radīšanā pēc noteikta marķiera vai tīši maldināt tirgus dalībniekus. Tipiskā mazgāšanas tirdzniecības piemērā aktīvi tiek apmainīti starp divām maka adresēm bieži īsā laika posmā. Ieguldītāji, veicot pārdošanas pasūtījumu, veic pirkšanas uzdevumu, lai izpildītu savu pārdošanas uzdevumu.

Tipisks mazgāšanas tirdzniecības piemērs, kur aktīvs tiek apmainīts sešas reizes 24 stundu laikā. Avots: Neuzliesmojošs

Projektu grupas un statistikas platformas var palīdzēt mazināt NFT tirdzniecību. Projektu komandām, izstrādājot atalgojuma struktūras, viņi var uzlikt augstākas tirgus maksas. Kad atlīdzība ir mazāka par uzbrukuma izmaksām, tirgotājiem būs mazāka iespēja veikt mazgāšanas darījumus. No otras puses, statistikas apkopotājiem un platformām ir jāizstrādā metodes, lai noteiktu mazgāšanas tirdzniecību un veicinātu cenu atklāšanu NFT.

Kamēr NFT telpa joprojām ir agrīnā attīstības stadijā un saskaras ar vairākiem šķēršļiem ceļā uz vispārēju pieņemšanu, tai ir aizraujošs potenciāls, lai radikāli mainītu dažādas nozares. Kā teica Arslanians:

"NFT ļaus lietotājiem labāk iegūt “digitālo” aktīvu īpašumtiesības, izsekojamību, savietojamību un tirdzniecību, sākot no videospēlēs ienestiem priekšmetiem līdz jauniem digitāliem kolekcionējamiem priekšmetiem. Lai gan tā nav pilnīgi jauna aktīvu klase, NFT piedāvātās iespējas ir jaunas un ļoti aizraujošas."

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas, oriģinālus pētījumus & kurētas ziņas no kriptogrāfijas profesionāļiem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me