Blokķēdes orākuli un DeFi lietošana: vai hype vai viela virza tirgu?

Orākulu žetonu pieaugums un to loma DeFi tirgū

Kopā ar interesi par decentralizētajām finansēm vai DeFi ir viens no lielākajiem, lai arī klusākiem, 2020. gada kriptogrāfijas veiksmes stāstiem ir blokķēdes orākuls. Parasti bloku ķēdes orākuls ir pakalpojums, kas ļauj viedajiem līgumiem – t.i., uz bloku ķēdes balstītiem programmējamiem līgumiem – piekļūt datiem, kas nav saglabāti bloku ķēdē. Šie dati var būt aktīvu cena, vēlēšanu rezultāti, informācija par piegādes ķēdi vai pat tā, kura komanda uzvarēja futbola spēlē.

Lai gan ir ievērojams optimisms par to, kā viedie līgumi pārveidos daudzas nozares, bez uzticama datu avota ārpus ķēdes to lietderība ir ļoti ierobežota. Kriptogrāfijas aprindās šī problēma diez vai ir jauna. Tomēr tā veiksmīgai atrisināšanai ir izšķiroša nozīme, ja blokķēdei un viedo līgumu tehnoloģijai ir tāda veida ietekme, kādu daudzi ticēt viņi ir spējīgi.

Šajā rakstā OKEx Insights aplūko blockchain oracle pakalpojumu pieaugumu un tos nodrošinošo platformu strauji augošo tirgus kapitalizāciju. Lai gan noteikti ir pieprasījums pēc decentralizētiem orākulu pakalpojumiem, mēs apsveram, vai Oracle platformu žetonu – proti, Chainlink’s LINK, BandChain’s BAND, Nest Protocol’s NEST un Tellor TRB – cenu pieaugums ir faktiskais lietojums vai vienkārši spekulācijas..

Orākula gads?

Ar apvienoto tirgus kapitalizāciju tagad tuvojas 6 miljardiem USD, kriptovalūtas, kuru izcelsme ir oracle pakalpojumu lietojumprogrammās, šodien ir viena no visvairāk apspriestajām nozarē. Pēdējo 12 mēnešu laikā pārsniedzot 600%, tirgus līdera Chainlink LINK marķieris pašlaik ieņem piekto vietu attiecībā uz kriptogrāfijas salīdzināšanas vietnes tirgus ierobežojumu MonētaGecko.

Oracle protokola konkurenti, kas tika palaisti nesen, ir piedzīvojuši līdzīgu buzz. NEST, BAND un TRB pēdējās 30 dienās vien ir palielinājušies attiecīgi par aptuveni 90%, 170% un 240%. Šķiet, ka gandrīz jebkurš projekts, kas apgalvo, ka ir atrisinājis bloku ķēdes orākulu problēmu, redzot meteorisku cenu pieaugumu, ir skaidrs, ka ideja par blokķēdes orākulu piesaista kriptogrāfiju ieguldošai sabiedrībai.

Īsa orākulu problēmas vēsture

Ilgi pirms kriptonauda piedzimšanas viedo līgumu lietderība dažiem bija skaidra. Rakstot 1996. gadā, redzīgais kriptogrāfs un tiesību zinātnieks Niks Szabo izdomāja terminu. Viņš viedos līgumus definēja kā "solījumu kopums, kas norādīts digitālā formā, ieskaitot protokolus, kuru ietvaros puses pilda šos solījumus."

Tāpat kā Szabo, arī Bitcoin (BTC) radītājs atzina viedo līgumu nozīmi decentralizētā nākotnē. 2010. gadā kriptogrāfs un agrīnais Bitcoin izstrādātājs Gevins Andresens pamanīja Bitcoin kodētas funkcijas, kuras pēc tam bija neaktīvas. Kad Andresens vaicāja Satoshi Nakamoto par minētajām funkcijām viņi atbildēja:

“Dizains atbalsta ļoti daudz dažādu iespējamo darījumu veidu, kurus es izstrādāju pirms gadiem. Darījuma darījumi, nodrošinātie līgumi, trešo pušu arbitrāža, daudzpusējs paraksts utt. Ja Bitcoin lielā mērā aizķeras, tās ir lietas, kuras mēs vēlamies izpētīt nākotnē, taču tās visas bija jāizstrādā sākumā, lai pārliecinieties, ka tie būs iespējami vēlāk. ”

Dažus gadus vēlāk cits agrīns Bitcoin izstrādātājs uzsvēra viedo līgumu nozīmi nākotnē. Runājot plkst Bitcoin 2012 Londona, Maiks Hērns minēja vairākus piemērus, kuros programmējamā nauda varētu palielināt efektivitāti un samazināt risku dažādos procesos. Tie ietvēra automātisku testamenta norēķinu, transportlīdzekļa pārdošanu bez starpnieka vai pārdevēja pat fiziskas klātbūtnes, un, par pūļa prieku, nākotnes finanšu sistēmu, kurā viedie līgumi aizstāja uzticamas trešās puses – proti, bankas.

Kaut arī Hērna mantojuma piemērā noteikti tika izmantots sava veida orākuls (vectēva aiziešanas gadījumā viedais līgums atsauksies uz valsts nāves reģistru), daudzas nianses, kas dominēs vēlāk diskusijās, netika risinātas. Tomēr viņi izvirzīsies priekšplānā ap Ethereum palaišanu 2015. gadā.

The Ethereum balts papīrs atzina nepieciešamību pēc orākuliem, piegādājot datus, kas nav blokķēdes, blokķēdes lietojumprogrammām. Tomēr tā cedēja, ka “joprojām ir nepieciešams uzticams avots”, lai sniegtu informāciju, kas nav dzimtā nevienā blokķēdē.

Kā izklāstīts ievērojami izstrādātāji tajā laikā – kā arī Ethereum līdzdibinātājs, Vitāliks Buterins – paļaušanās uz šādu informācijas avotu būtu saistīta ar drošības jautājumiem. Bažas radīja iespēja, ka viens orākuls varētu rīkoties ļaunprātīgi, lai gūtu finansiālu labumu, vai fakts, ka decentralizētas lietojumprogrammas vairs nedarbotos, ja datu avots pamestu pakalpojumu.

Diskusija izraisīja vairākus agrīnus centienus atrisināt orākula problēmu. Starp tiem bija Reality.eth, Orisi un Counterparty – tāpat kā Chainlink agrīna atkārtošana, lai gan mātes uzņēmuma SmartContract.com piedāvātais risinājums balstījās uz centralizēti datu avoti sniegt datus blokķēdes lietojumprogrammām līdz dažiem gadiem vēlāk.

2017. gadā SmartContract.com sāka strādāt pie decentralizēta orākulu pakalpojuma, kas darbotos kā tilts starp blokķēdēm un pasauli ārpus tām. Uzņēmums savāca sākotnējā monētu piedāvājumā 2017. gada septembrī 32 miljonus ASV dolāru, lai finansētu to, kas kļūtu par Chainlink. Chainlink mainnet, kas tika uzbūvēts Ethereum tīklā, sāka darboties 2019. gada jūnijā. Turpmākie panākumi iedvesmoja citus orākulu projektus, tostarp iepriekšminētos BandChain, Nest Protocol un Tellor.

Orākulu problēmas risināšana ir liels darījums

Liela daļa tādu viedo līgumu platformu kā Ethereum potenciālu balstās uz uzticamu datu pieejamību no ārpasaules. Piemēram, cenu prognozēšanas tirgus ir maz noderīgs, ja cenu ievadīšana neatspoguļo realitāti.

Ethereum un tā mērķis atbalstīt decentralizētu lietojumprogrammu klāstu 2017. gadā piesaistīja milzīgas spekulācijas. Ieguldītāji, kas iegūti tirgū, iedvesmojoties no solījumiem par nākotni, kurā viedie līgumi ļautu bez starpnieka izmantot koplietošanas pakalpojumus, automatizētus apdrošināšanas produktus un nemainīgu piegādi -ķēdes dati. Ētera (ETH) cena 2017. gada 14. janvārī bija tikai 9,70 ASV dolāri. Tieši pēc gada tā sasniedza maksimumu – aptuveni 1 470 USD par monētu.

Degvielas pievienošana šim cenu pieaugumam un vismaz daļēji saistīta ar investoru ticību Ethereum nākotnes lietderībai bija līdzekļu vākšanas uzplaukums, izmantojot sākotnējos monētu piedāvājumus – ko parasti dēvē par 2017. gada ICO burbuli. Ja Ethereum bija mājvieta nākotnes decentralizētām lietojumprogrammām, šādu platformu izstrādei bija nepieciešams finansējums. Apmaiņā pret konkrētas platformas finansēšanu – bieži vien ar ETH, kas vēl vairāk palielināja pieprasījumu pēc monētas – investori saņēma šīs platformas žetonus. Daudzus SIO neapšaubāmi galvenokārt ietekmēja investoru spekulācijas par žetona cenas pieaugumu, jo attiecīgā platforma laika gaitā attīstījās.

Tā kā interese par ICO sasniedza maksimumu 2017. gadā, investori ieleja naudu gandrīz jebkuram projektam, izmantojot baltu papīru ar vārda vārdu un lielu decentralizētu rītdienas redzējumu. Kā izrādījās, daudzi no tiem projekti bija izgāzušies līdz nākamajam gadam.

Kā 2018. gada septembrī uzsvēra bijušais Ethereum orientētās programmatūras kompānijas ConsenSys izstrādātājs Džons Adlers, ir nepieciešama atbilstoša mērogošanas tehnoloģija, lai viedo līgumu bloķējošā ķēde būtu izmantojama – šāda platforma atrastu tikai ar uzticamiem oracle pakalpojumiem patiesa lietderība. Bez uzticama datu avota ārpus ķēdes viedā līguma izmantošana tiktu ierobežota ar lietojumprogrammām, kurām nepieciešama tikai informācija par konkrēto blokķēdi, uz kuras tika izveidota lietojumprogramma..

Tā kā Ethereum cenšas funkcionēt plašā mērogā, piedāvāt risinājumu orākula problēmai un ICO spekulācijas ir stipri uzpūtušas, Ether cena 11 mēnešu laikā pēc tās augstākā līmeņa 2017. gada janvārī samazinājās par 94%. Skaidrs, ka platformas pamatvērtība neatbilda uzpūstajai ETH tirgus cenai. Tomēr pats kāpums parādīja, ka tirgus redzēja lielu vērtību tajā, ko Ethereum bija iecerējis sasniegt, pat ja tas nebija gatavs to piegādāt 2017. gadā.

Ir skaidrs, ka uzticami orākuli, kas spēj nodrošināt avotu ar drošiem un drošiem datiem, būs daļa no kriptogrāfijas valūtas attīstības. Tā kā virkne projektu tagad to vēlas nodrošināt, šķiet, ka viedo līgumu tehnoloģija ir spērusi vēl vienu soli ceļā uz reālās izmantošanas veidiem, kas iedvesmoja lielāko daļu 2017. gada spekulāciju.

Orākuls ātri atrod lietojumu

Ar Oracle saistītās kriptovalūtas nav vienīgie projekti, kas pēdējos mēnešos saņēmuši masveida kapitāla pieplūdumu. Pieaug arī tādu DeFi lietojumprogrammu izmantošana, kas balstītas uz viedajiem līgumiem iespējotajām blokķēdēm. 2020. gada sākumā tā dēvētajās DeFi lietotnēs bija bloķēti tikai 681 miljons ASV dolāru. Ātri uz priekšu astoņi mēneši un kopējā summa, saskaņā ar DeFi Pulse, sasniedza visu laiku augstāko līmeni – aptuveni 6,8 miljardus USD.

Orākulu žetonu pieaugums un DeFi izmantošana, protams, ir saistīta. DeFi paļaujas uz cenu datiem no dažādiem tirgiem. Tā kā šie bloku ķēdes nav pieejami, šie cenu dati ir jāiegūst citur. Dažas decentralizētas finanšu lietojumprogrammas pašas ir pārņēmušas orākulu problēmu, un citas ir uzticējušas uzdevumu uzticamiem orākulu “starpprogrammatūras” nodrošinātājiem, piemēram, Chainlink un citiem.

Šī agrā decentralizēto orākulu izmantošana noteikti veicina tā dēvēto orākulu žetonu, piemēram, LINK, BAND, TRB un citu, neseno cenu veiktspēju. Piemēram, saite, tiek izmantots gan apmaksāt ķēdes datu plūsmas, gan kalpot kā nodrošinājums tiem, kas sniedz datus, lai nodrošinātu informācijas kvalitāti un plūsmu uzticamību. Ja projekts vēlas izmantot Chainlink orākulus, tam ir nepieciešama piekļuve LINK žetoniem.

Līdzīgi BandChain izmanto to pašu dzimtā žetons, BAND kā nodrošinājums, kā maksāšanas līdzeklis un kā daļa no tās pārvaldības modeļa. Tellor’s Tribute Token, TRB, tiek izmantots arī datu sniedzēju apmaksai, un kalnračiem tas ir piesaistīts, nodrošinot pamatu savam drošības modelim. Tādēļ, palielinoties šādu pakalpojumu izmantošanai, protokolu vietējo marķieru cenas pieaug.

Vai lietderība atbilst tirgus ierobežojumiem?

Kaut arī DeFi šodien nodrošina dominējošo lietojumu blokķēdes orākulu pakalpojumiem, abu nišu tirgus kapitalizācija liecina, ka cenas nav balstītas tikai uz pašreizējo izmantošanu. Piemēram, Chainlink salīdzinoši īsā pastāvēšanas laikā sava tirgus ierobežojums ir pieaudzis līdz vairāk nekā 7,4 miljardiem ASV dolāru, sasniedzot maksimumu šī mēneša sākumā – šis skaitlis ir lielāks nekā gandrīz 7 miljardi USD, kas šodien ir bloķēti viedajos DeFi.

Rūpīgāk aplūkojot Chainlink tīklu, redzams, ka ir skaidrs pieprasījums pēc tā oracle pakalpojumiem. Chainlink Oracle reputācija tiek detalizēti aprakstīta neseno mezglu darbība tīklā, izceļot aktīvās datu plūsmas, kā arī pabeigtos darbus.

Kaut arī daži Chainlink mezgli noteikti ir aktīvi, pieejamo datu plūsmas no tiem mezgliem, kuri pēdējo septiņu dienu laikā ir pabeiguši darbu, nodrošina tikai aktīvu cenas. Tas liek domāt, ka izmantošana ārpus DeFi pašlaik gandrīz nav sastopama un ka LINK marķieru faktiskā izmantošana nespecifiskiem mērķiem joprojām lielā mērā ir atkarīga no DeFi lietojumprogrammu izmantošanas.

Tikmēr analīze BandChain tīkls liek domāt, ka faktiskais tīkla lietojums ir vēl mazāk nozīmīgs faktors tās pašas žetona nesenajā cenu rādītājā. No pašreizējiem 79 kopējiem datu avotiem gandrīz visi nodarbojas ar aktīvu cenām. Lai gan šķiet, ka abiem ir plūsmas laikapstākļi un lidojums Šajā projekta agrīnajā posmā ar visiem datu avotiem, tostarp cenu plūsmām, ir ļoti maz tīkla aktivitāšu. Acīmredzot spekulācijas par BAND turpmāko izmantošanu – vai cenu – šobrīd pārsniedz faktisko lietderību.

Zemāk redzamā diagramma, kurā redzama LINK cena laika gaitā, šausmīgi atgādina daudzas kriptovalūtas no 2017. gada beigām. Lai gan būtiskai attīstībai un lietošanai noteikti bija sava loma iepriekšējā buļļa skrējienā, straujais cenu kāpums 2017. gada beigās bija tīru spekulāciju rezultāts.

LINK cena no 2017. gada 9. novembra līdz 2020. gada 24. augustam. Avots: MonētaGecko

Mūsdienās orākulu dienestiem ir līdzīgs pieaugums. Tāpat kā ICO uzplaukums deva ETH reālai lietošanai, DeFi nodrošina orākulu pakalpojumu lietderību. Tomēr, tā kā Oracle projektu tirgus kapitalizācija ērti pārsniedz kopējo vērtību, kas fiksēta DeFi viedajos līgumos, šķiet, ka spekulācijas ir pārspējušas faktisko izmantošanu.

DeFi riski ir orākulu riski

Piesaista sarežģīti kreditēšana un aizņemšanās stratēģijas, kas gūst peļņu tiem, kas ir pietiekami gudri un turīgi, lai tos efektīvi izvietotu, DeFi lietotāju skaits turpina pieaugt. Liela daļa nozares nesenās paplašināšanās ir attiecināma uz tā saukto “ražas lauksaimniecību”.

Kā jau minēts, DeFi pašlaik nodrošina dominējošo lietojumu tādiem orākulu pakalpojumiem kā Chainlink. Kamēr cita viedo līgumu tehnoloģiju pielietošana nesaņem tādu pašu interesi, turpinot izmantot Oracle pakalpojumus, ir nepieciešams turpināt izmantot DeFi.

Tas nenozīmē, ka nākotnē nebūs pieprasījuma no citām nozarēm. Kad runāja Chainlink dibinātājs Sergejs Nazarovs plkst ETH Denvera šogad viņš minēja tādas lietojumprogrammas kā decentralizēto apdrošināšanu, par kuru orākuli kādreiz sniegs datus. Tomēr, tā kā lielākā daļa prezentācijas ir stingri vērsta uz DeFi – un gandrīz visas pašreizējās datu plūsmas nodrošina dažādu aktīvu cenas – ir skaidrs, kur šodien atrodas Chainlink dominējošais tirgus.

Kaut arī līdzekļu pieaugums, kas bloķēts DeFi lietojumprogrammās, noteikti ir laba ziņa oracle pakalpojumiem, tomēr nozare nav bez riska. Atmetot faktu, ka nepieredzējušiem lietotājiem ir iespējams ciest lielus zaudējumus, viedie līgumi paši nodrošina ienesīgu mērķi hakeriem. Potenciāli bloķējot miljoniem dolāru katram, ir skaidrs stimuls atrast ievainojamības kodā.

Tas nav tikai teorētisks uzbrukuma vektors. DeFi viedie līgumi ir bijuši ekspluatēts iepriekš, un riski ir pietiekami būtiski, lai Ethereum līdzdibinātājs varētu brīdināt lietotājus. Runājot par Lauru Šinu Nenostiprināta aplāde jūlijā Buterins ieteica lietotājiem nepietiekami novērtēt bīstamību. Viņš turpināja komentēt ražas audzēšanas nākotni:

“Tā ir īstermiņa lieta. Un pēc tam, kad vilinājumi izzudīs, varēja viegli redzēt, ka ienesīguma likmes samazināsies ļoti tuvu nullei. ”

Pavisam nesen Buterins tweetēja līdzīgas bažas:

Kopā ar potenciāli samazinātu atdevi un gudras līgumu izmantošanas risku DeFi varētu kļūt par regulatoru mērķi. Tā kā DeFi joprojām ir sākuma stadijā un rada radikāli jaunu risku kopumu, finanšu regulatori noteikti domās par veidiem, kā aizsargāt investorus. Pārāk dedzīgi samazinot nozari, procentu likmes varētu ievērojami samazināties – kā tas notika ar sekojošajām SIO regulatīvā pārbaude. Arī tas īslaicīgi sabojātu to orākulu vērtību piedāvājumu, kuri atrod noderīgas funkcijas DeFi lietojumprogrammām.

2017. gada atkārtojums? Partnerattiecības, saraksti, satraukums

Šķiet, ka lielu daļu pašreizējā satraukuma, kas saistīts ar orākulu pakalpojumiem, virza augsta līmeņa paziņojumi. Raksta tapšanas laikā Chainlink ir ziņojis partneris ar 258 dažādām vienībām, kas darbojas dažādās nozarēs – sākot no video spēlēm un beidzot ar nekustamo īpašumu. Sarakstā ir iekļauti tādi sadzīves vārdi kā Google Cloud, SWIFT un Intel kopā ar vairākas Korejas bankas un Deutsche Telekom IT meitasuzņēmums T-Systems.

Varbūt visievērojamākais starp tiem, par kuriem ziņots, ka interesējas par Chainlink, ir Ķīnas nesen uzsāktais Blockchain Services Network jeb BSN. Paziņots izmantojot paziņojumu presei jūnija beigās, darījums var redzēt, ka Chainlink orākuli sniedz datus BSN locekļiem. Pakalpojuma dibinātāju vidū ir Ķīnas Valsts informācijas centrs, China Mobile, China UnionPay un Red Date Technologies.

Vēsturiski ziņas par Ķīnas attiecībām ar blokķēdi ir radījušas gan nenoteiktību, gan optimismu kriptovalūtu nozarē. Nesenais piemērs nāk no 2019. gada. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins paziņo par atbalstu blockchain tehnoloģijai izraisīja kombinēto kriptogrāfijas tirgus kapitalizācijas pieaugumu vairāk nekā par 23% dažu dienu laikā. Ziņas, ka Ķīnas bloku ķēdes industrija tagad šķiet ieinteresēta par Chainlink, šķiet, iespējams, veicina blokķēdes orākulu cenu pieaugumu.

Lai gan mazāk iespaidīgi, šķiet, ka citu blokķēdes orākulu pakalpojumu attīstība arī veicina spekulācijas. Sequoia Capital atbalstītais joslu protokols – BandChain kompānijas uzņēmums – redzēja sava BAND marķiera sūkņa cenu pēc tā iekļaušanas sarakstā kā sākotnējais apmaiņas piedāvājums par Binance 2019. gadā un tā papildinājums Coinbase Pro 2020. gada augustā. Coinbase arī pievienoja NEST cenu datus jūlijā, vēl vairāk uzticoties pārliecībai, ka orākulu pakalpojumi ir vai būs vitāli svarīgi bloku ķēdes ekosistēmai.

Daļēji to veicina arvien augošs augsta līmeņa partnerību saraksts, un ne tikai LINK cenu diagrammai ir līdzība ar Ether 2017. gada pārskatu. Uzņēmumu Ethereum alianse 2017. gada februārī un turpmākie dalības paziņojumi likās, ka tas uzsāka spekulāciju vilni par tā turpmāko izmantošanu, kas kopā ar aktīvu izmantošanu ICO finansējumā palīdzēja sasniegt ETH visu laiku augstāko līmeni.

LINK pašas cena ir guvusi līdzīgus ieguvumus saistībā ar paziņojumiem. 2019. gada 13. jūnijā – dienā, kad Chainlink tweetēja Google Cloud kā ekosistēmas partnera pievienošanu – LINK cena pieauga par vairāk nekā 65%, dažu stundu laikā paaugstinoties no $ 1,13 līdz $ 1,87..

Mērogošanas jautājumi un Ethereum orākuli

Mērogošanas problēmas, kas ierobežoja Ethereum lietošanu 2017. gadā, joprojām ir aktuālas. Gāzes cenas – t.i., maksa par darījumiem Ethereum tīklā – šobrīd pieaug. Pēc Ethgasstation.info, Pašlaik Chainlink ir astotais lielākais Ethereum gāzes lietotājs. Tiek ziņots, ka Chainlink oracle pakalpojumu lietotāji tikai augustā vien darījumu maksām ir iztērējuši gandrīz vienu miljonu ASV dolāru.

Ja Chainlink augsta profila partnerattiecību rezultātā tīkls tiks lietots vairāk, palielināta gāzes pieprasījuma dēļ Ethereum maksa būs vēl lielāka. Kamēr nav ieviests mērogošanas problēmas risinājums, datu iegūšana no Ethereum balstītiem decentralizētiem orākuliem var kļūt pārmērīgi dārga un galu galā var ierobežot adopciju.

Mērogošana ir viena no aktuālākajām tēmām kriptonauda nozarē. Ethereum tīkla ļoti gaidītais jauninājums uz Ethereum 2.0 atrisinās šo problēmu. Tomēr, kā Buterin minēja vietnē Unchained, sharding – sasniegums, kura mērķis ir radikāli palielināt Ethereum tīkla kopējo darījumu jaudu – nav jaunināšanas 0. fāzes sastāvdaļa. Tā vietā tas ir gaidāms tīkla kapitālā remonta vēlākajā posmā.

Tas nozīmē, ka darbos ir citi centieni paplašināt tīklu. Otrā slāņa jeb tā dēvētā 2. slāņa tehnoloģijas, piemēram, Optimistiski apkopojumi un ZK-apkopojumi pārvietot dažus darījumu datus ārpus ķēdes. Skaidrojot koncepcijas šī gada sākumā, Buterins optimistiski paziņoja, ka šiem uzlabojumiem vajadzētu ļaut Ethereum apstrādāt vairāk nekā 1000 darījumus sekundē, pat pirms sadrupināšanas sāk darboties. Nopietns pieaugums salīdzinājumā ar 15 darījumi sekundē Pašlaik šādai ieviešanai vajadzētu ļaut tīklam atbalstīt lielāku skaitu viedo līgumu, neradot darījumu maksas kāpumu. Tas arī palielinās to orākulu pamatvērtību, kas viņiem kalpo.

Konkurence blokķēdes orākulu telpā

Interese par DeFi šajā gadā ir ne tikai nodrošinājusi Chainlink izmantošanas gadījumu, bet arī iedvesmojusi citu orākulu pakalpojumu izveidi. Izstrādātāji arvien vairāk meklē savus risinājumus blokķēdes orākulu problēmai.

Vadošais DeFi lietojumprogramma Compound ir strādājusi pie tā Atvērt cenu plūsmu nu jau vairāk nekā gadu. OPF sāka darboties 2020. gada augustā, un Coinbase Pro un Uniswap ātri nodrošināja cenu ziņošanu.

Tajā pašā mēnesī OKEx uzsāka arī savu orākulu. Pamatojoties uz OPF standartu, pakalpojuma mērķis ir pievienot vēl vienu uzticamu cenu datu avotu, kas paredzēts izmantošanai Compound un citās DeFi lietojumprogrammās.

Risinot, vai konsensa orākula sistēmas, piemēram, Chainlink, BandChain un citas, var konkurēt ar nozares smagsvariem, sniedzot līdzīgus datus, OKEx oracle pārstāvošā komanda komentēja:

"Dažādi datu veidi tiks iegūti no dažādiem datu avotiem, un tādējādi radīsies ļoti dažādi orākulu veidi un nodrošinātāji. Šo orākulu uzticamība būs atšķirīga – novērtēs to datu precizitāti, kā arī darbspēju.

“OKEx orākuls būs visuzticamākais OKEx tirgus datiem. Tas nozīmē, ka neviens cits orākuls nevar garantēt, ka tas daudzo mūsu tirgu cenas zina labāk nekā mēs. Pakalpojumi, piemēram, Chainlink, varētu arī turpmāk pastāvēt kā metode, lai apkopotu mazāk uzticamus datu orākulus, kā arī nodrošinātu rezerves kopiju pakalpojumu pārtraukumu gadījumā. Turklāt datu veidus ar neskaidriem patiesības avotiem var apkalpot arī konsensa orākulu sistēmas, piemēram, Chainlink (piemēram, cik suņu šodien dzīvo NYC?)."

Blokķēdes orākuli: daudz satraukuma, bet milzīgs potenciāls

Ir skaidrs, ka bloku ķēdes orākulu pakalpojumiem kaut kādā formā vai formā ir nākotne. Bez ārējiem datiem viedo līgumu lietderība ir ierobežota ar tām lietojumprogrammām, kuras paļaujas tikai uz ķēdes datiem. Pieaugošais DeFi sektors jau ir izmantojis esošās orākulu platformas. Gudrās līgumu tehnoloģijas nākotnes ieviešanai galu galā vajadzētu radīt milzīgu pieprasījumu arī no citu nozaru orākulu pakalpojumiem.

E-pasta apmaiņā ar OKEx Insights Tellor līdzdibinātājs Maikls Zemrose pamatoja, ka tirgus tikai tagad sāk saprast, kāda nozīme būs orākuliem viedo līgumu tehnoloģiju izplatībā:

“Es domāju, ka 2020. gads bija gads, kad lielākā daļa cilvēku pirmo reizi uzzināja par orākuliem un to nozīmi viedo līgumu drošībā kā galvenajā kriptogrāfijas infrastruktūras daļā. Ir jēga, ka tirgus saprot šo vērtību. ”

Tomēr nepārprotami ir problēmas ar pašreizējiem risinājumiem. Ethereum gāzes cenu pieaugums un paša DeFi raksturīgie riski var atstāt orākulus cīņā par izmantošanas gadījumu, līdz tiek sasniegta mērogošana vai palielinās papildu lietojumprogrammas Oracle pakalpojumiem. Jāatzīst, ka Band Protocol nesen uzsāka savu BandChain vietnē Cosmos blokķēde, tieši uz "novērst sastrēgumu problēmas" par Ethereum, saskaņā ar projekta izpilddirektors. Tas pasargās to no pieaugošām gāzes cenām, bet ne no pēkšņa DeFi tirgus saraušanās.

Arī lielākie DeFi projekti, piemēram, Compound un Maker, ir izstrādājuši savus projektus orākulu problēmas risinājumi. Tikmēr milzīgi nozares nosaukumi, piemēram, OKEx un Coinbase, tagad nodrošina savus datus tieši decentralizētām lietojumprogrammām, izmantojot Compound’s Open Price Feed. Ņemot vērā ievērojami zemāko cenu par datiem, tie projekti, kas pašlaik nodrošina pamatvērtību bloku ķēdes “starpprogrammatūras” sniedzējiem, var vienkārši izvēlēties izvēlēties lētāku iespēju.

Kā norāda iepriekš citētā OKEx Oracle komanda, datu kriptogrāfijas apmaiņas veidi var būt ierobežoti. Kaut arī to cenu plūsmas palielina DeFi lietojumprogrammu drošību un uzticamību, nefinanšu dati viņiem nav pieejami. Tādiem centieniem kā Chainlink’s, kuru mērķis ir vienkāršot nefinanšu datu izmantošanu ar blokķēdes sistēmām, var būt priekšrocība, kad viedo līgumu izmantošana paplašinās citās nozarēs.

Samazinot viedo līgumu tehnoloģiju izmantošanas tehnisko šķērsli, šādi projekti ļauj izstrādātājiem vieglāk izveidot novatoriskas, ar DeFi nesaistītas lietojumprogrammas, pašiem nerisinot orākulu problēmu. Tas var novest pie gudras līgumu pieņemšanas viļņa neskaitāmās nozarēs, nodrošinot jaunu Oracle pakalpojumu tirgu, kas samazina paļaušanos uz centralizētiem datu atskaites punktiem.

Oracle kaut kādā formā vai formā noteikti ļaus paplašināt kriptonauda industriju aizraujošās jaunās jomās. Tomēr straujais tādu orākulu protokolu marķieru kā LINK, BAND un TRB cenu pieaugums liek domāt, ka tā ir nākotnes lietderība, nevis pašreizējā izmantošana, kas šobrīd iedvesmo ieguldījumus.

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas, oriģinālus pētījumus & kurētas ziņas no kriptogrāfijas profesionāļiem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me