Kas ir neatgriezenisks zaudējums DeFi? Pārskats par AUM un likviditātes ieguves riskiem

Paskaidrojums par pastāvīgiem zaudējumiem un to darbību, nodrošinot likviditāti DeFi protokoliem

DeFi jeb decentralizētā finansēšana kopš 2019. gada ir bijis šifrēšanas vārds, taču tas kļuva par galveno tēmu 2020. gadā, kad DeFi protokoli un platformas kļuva populārākas. Ekosistēmai, ko vada Ethereum blokķēde, ir bijusi arī izšķiroša loma mazumtirdzniecības interesei par lielāku kripto telpu. Patiesībā tagad ir pat tradicionālās banku iestādes atzīstot DeFi potenciāls, lai gan mēs esam redzējuši, ka aktīvu vērtība, kas piešķirta DeFi protokoliem, pēdējo 12 mēnešu laikā ir no 1,2 miljardiem līdz vairāk nekā 60 miljardiem ASV dolāru.

Cilvēki, kas pat nedaudz pārzina DeFi telpu, var būt informēti par likviditātes nodrošināšanas koncepciju, lai gūtu pasīvus ienākumus vai ienesīgumu, izmantojot DeFi protokolus. Tā sauktā ienesīguma lauksaimniecība – saukta arī par likviditātes iegūšanu – DeFi ir bijusi tirgus sprādziena centrā, kuru vadīja automatizēti tirgus veidošanas protokoli. Tādi projekti kā Uniswap, SushiSwap un Balancer ir tā sauktie decentralizētie birži, un tie paļaujas uz šādiem AMM protokoliem. Viņu platformas ļauj tirgotājiem viegli apmainīt žetonus pilnīgi decentralizētā un vienmērīgā veidā.

To dara tā dēvētie likviditātes nodrošinātāji – t.i., lietotāji, kuri platformā nogulda konkrētus kriptogrāfijas aktīvus, tādējādi nodrošinot likviditāti citiem maināmiem aktīviem. VP tiek stimulēti noguldīt vai bloķēt savus aktīvus, jo viņi nopelna darījumu maksu, ko radījuši tirgotāji, apmainot žetonus attiecīgajā platformā. No LP viedokļa – tie, kas savus žetonus ieslēdz DeFi protokolā – viņu nopelnītās darījumu maksas ir kā ienesīgums. Ienesīguma vērtība svārstās, jo tā ir atkarīga no protokola izmantošanas un apjoma.

Šajā rakstā mēs neiedziļināsimies, kā likviditātes nodrošināšana notiek detalizēti, bet, lai uzzinātu vairāk, lūdzu, skatiet mūsu ceļvedi par pasīvo ienākumu gūšanu, izmantojot OKEx Earn. Šeit mēs izskaidrosim pastāvīgu zaudējumu jēdzienu, kas ir svarīgi saprast lietotājiem, kuri jau nodrošina likviditāti AMM, vai arī apsveram iespēju to darīt.

Lai saprastu šo jēdzienu, mums ir nepieciešams pārskats par to, kā darbojas AMM protokolu likviditātes pūli.

Kā darbojas AMM likviditātes kopas

Lai AMM darbināta protokola lietotāji varētu apmainīt žetonus, viņiem ir jābūt pieejamiem likviditātes fondiem. Piemēram, ja tirgotājs vēlas pārdot 1 ETH par USDT, ir nepieciešams likviditātes fonds, kas var paņemt 1 ETH un dot 1000 USDT (un, vienkāršības labad, pieņemsim, ka 1 ETH tirgo par 1000 USDT, un mēs nedomājam neņem vērā maksas) un otrādi. Pieaugot tirdzniecības apjomiem, palielinās nepieciešamība pēc šādas likviditātes, un tieši šeit ienāk tie, kas vēlas būt LP. Šie lietotāji var deponēt divas pāra digitālās valūtas – šajā gadījumā ETH un USDT attiecīgais (-ie) baseins (-i) iepriekš noteiktā proporcijā, kas bieži vien ir 50/50.

Piemēram, ja LP ar 10 ETH vēlas pievienot likviditāti ETH / USDT kopai ar 50/50 attiecību, viņiem būs jāiemaksā 10 ETH un 10 000 USDT (joprojām pieņemot, ka 1 ETH = 1000 USDT). Ja kopumam, kuru viņi apņemas, ir aktīvi 100 000 USDT vērtībā (50 ETH un 50 000 USDT), to daļa būs vienāda ar 20 000 USDT / 100 000 USDT x 100 = 20%.

Procentuālo daļu no LP daļas attiecīgajā rezervē ir svarīgi ņemt vērā, jo tad, kad LP ar viedo līgumu apņemas vai nogulda savus aktīvus pūlā, viņiem automātiski tiks izsniegti LP marķieri. Šie marķieri dod tiesības LP jebkurā laikā izņemt savu daļu no kopfonda – 20% no kopas mūsu iepriekš minētajā piemērā.

Šeit tiek parādīts pastāvīga zaudējuma jēdziens. Tā kā LP ir tiesības uz savu kopfonda daļu, nevis uz noteiktu žetonu skaitu, viņi tiek pakļauti citam riska slānim – pastāvīgiem zaudējumiem -, ja viņu noguldīto aktīvu cena ievērojami pieaug..

Nepastāvīgo zaudējumu aprēķināšana

Mūsu piemērā 1 ETH cena tajā laikā bija 1000 USDT, bet pieņemsim, ka cena dubultojas un 1 ETH sāk tirgoties par 2000 USDT. Tā kā kopa tiek koriģēta algoritmiski, tā aktīvu pārvaldībai izmanto formulu. Visvienkāršākā un visplašāk izmantotā ir nemainīga produkta formula, popularizēja DEX platforma Uniswap.

Vienkārši sakot, formula ir šāda: ETH likviditāte x simboliskā likviditāte = nemainīgs produkts

Izmantojot skaitļus no iepriekš minētā piemēra (50 ETH un 50 000 USDT), iegūstam: 50 x 50 000 = 2 500 000

Līdzīgi ETH cenu baseinā var iegūt, izmantojot šo formulu: simboliskā likviditāte / ETH likviditāte = ETH cena

Izmantojot mūsu piemēru skaitļus, mēs iegūstam: 50 000/50 = 1 000 USDT (t.i., 1 ETH cena).

Tagad, kad ETH cena mainās uz 2000 USDT, mēs varam izmantot šīs formulas, lai pārliecinātos par ETH un USDT attiecību baseinā:

  • ETH likviditāte = kvadrātsakne (nemainīgs produkts / ETH cena)
  • Žetona likviditāte = kvadrātsakne (nemainīgs produkts x ETH cena)

Izmantojot šeit sniegtos datus no mūsu piemēra, kā arī jauno cenu USD 2000 USD par ETH:

  • ETH likviditāte = kvadrātsakne (2 500 000/2 000) = ~ 35 355 ETH
  • Žetonu likviditāte = kvadrātsakne (2 500 000 x 2 000) = ~ 70 710,6 USDT

Mēs varam apstiprināt tā precizitāti, izmantojot pirmo vienādojumu (ETH likviditāte x simboliskā likviditāte = nemainīgs produkts), lai iegūtu to pašu nemainīgo 2 500 000 produktu: 35,355 x 70,710,6 = ~ 2 500 000 (t.i., tāds pats kā mūsu sākotnējais nemainīgais produkts iepriekš).

Tādējādi pēc cenu izmaiņām, pieņemot, ka visi pārējie faktori paliek nemainīgi, kopējam fondam būs aptuveni 35 ETH un 70 710 USDT, salīdzinot ar sākotnējiem 50 ETH un 50 000 USDT.

Ja šajā laikā VP vēlas izņemt savus aktīvus no kopfonda, viņi apmainīs savus LP žetonus pret 20% daļu, kas viņiem pieder. Izmantojot daļu no katra kopas aktīvu atjauninātajām summām, viņi iegūs 7 ETH (t.i., 20% no 35 ETH) un 14 142 USDT (t.i., 20% no 70 710 USDT).

Tagad izņemto aktīvu kopējā vērtība ir vienāda ar: (7 ETH x 2 000 USDT) + 14 142 USDT = 28 124 USDT.

Tomēr, ja lietotājs būtu vienkārši turējis savus 10 ETH un 10 000 USDT, tā vietā, lai deponētu šos aktīvus DeFi protokolā, viņi faktiski būtu ieguvuši vairāk. Pieņemot, ka ETH cena ir dubultojusies no 1000 USDT līdz 2000 USDT, lietotāja nenoguldītie aktīvi būtu novērtēti 30 000 USDT: (10 ETH x 2 000 USDT) + 10 000 USDT = 30 000 USDT.

Šī 1876 USDT starpība, kas var rasties tāpēc, ka AMM platformas pārvalda aktīvu proporcijas, ir tā dēvētais nepastāvīgais zaudējums.

Secinājums

Mūsu piemērā, likviditātes nodrošināšanas procesā DeFi protokolam, LP zaudē gandrīz 2000 USDT. Lai gan šo procesu sauc par neatgriezenisku zaudējumu, šis termins ir nedaudz maldīgs. Nepastāvīga zaudējuma nozīme faktiski ir ļoti līdzīga nerealizētā zaudējuma jēdzienam. Zaudējumi teorētiski varētu mainīties (ja LP neizņem savus aktīvus un ETH cena atgriežas sākotnējā līmenī), taču nav garantiju, ka tas notiks.

Turklāt, tiklīdz LP izņem protokola likviditāti, pastāvīgie zaudējumi patiešām kļūst pastāvīgi. Gadījumā, ja LP piedzīvo neatgriezeniskus zaudējumus un pēc tam izņem savus aktīvus, vienīgais labums, kas nodrošina protokolu likviditāti, ir tirdzniecības maksas, kuras LP iekasēja, kamēr viņu aktīvi tur tika noguldīti. Nepastāvīgos apstākļos, it īpaši buļļa skrējiena laikā, maz ticams, ka tikai maksas segs starpību.

No otras puses, samazinot ETH cenu no brīža, kad tā tika noguldīta pūlā, tiktu iegūta papildu ETH, tādējādi palielinot likviditātes nodrošinātāja ETH turējumu. Ņemot vērā to, kā darbojas pastāvīgi zaudējumi, likviditātes nodrošināšana lāču tirgus laikā un vienkārši svārstīgu aktīvu turēšana buļļu tirgus laikā ir stratēģijas, kas pelna uzmanību.

Ja jūs interesē decentralizētas apmaiņas izmantošana vai likviditātes nodrošināšana, varat sākt, izpētot OKEx Swap un Farm DApps vietnē OKExChain.

Vai neesat gatavs iekļūt DeFi? Sāciet, uzzinot, kā darbojas kriptogrāfiskā tirdzniecība, un sāciet tirdzniecību ar OKEx – jaunie lietotāji var nopelnīt atlīdzību par kriptogrāfijas pirkšanu, deponēšanu un tirdzniecību.

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas, oriģinālus pētījumus & kurētas ziņas no kriptogrāfijas profesionāļiem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me