Bitcoin par Ethereum: Vai jūsu BTC marķēšana ir vērts risku?

OKEx Insights dziļi iegremdējas topošajā apetītē par tokenizētu BTC, kā arī par raksturīgajiem riskiem.

Viena no visātrāk augošajām nišām kriptonauda nozarē šogad ir marķēta BTC. Investori arvien vairāk atrod vērtību, izmantojot miljardiem dolāru vērtu BTC nepārspējamo likviditāti dažādos blokķēdēs. Tādi risinājumi kā Wrapped Bitcoin (WBTC), renBTC, sBTC, tBTC un citi ļauj īpašniekiem saglabāt pakļaušanu dominējošā digitālā aktīva cenai, vienlaikus gūstot labumu no ātrākiem darījumu laikiem un decentralizētas finanšu pasīvo ienākumu radošā potenciāla..

Ethereum, kurā atrodas visattīstītākā DeFi ekosistēma, ir kļuvis par izvēles blokķēdi gan marķētiem BTC projektiem, gan to lietotājiem. 2020. gada sākumā tīklā bija aptuveni 1110 BTC. Šodien Ethereum ir mājvieta gandrīz 153 000 ERC-20 marķieri, kas apzīmē BTC. To kopējā vērtība pašreizējās BTC cenās pārsniedz USD 2,3 miljardus.   

Liela daļa šīs izaugsmes ir interese par DeFi. Šogad decentralizēto finanšu protokolu bloķētā kopējā vērtība ir dramatiski palielinājusies. Atguvies no visas nozares katastrofas šā gada martā, TVL DeFi maija beigās otro reizi pārsniedza 1 miljarda dolāru atzīmi. Līdz 26. oktobrim skaitlis bija gandrīz 12,5 miljardi dolāru.

Tokenizēta Bitcoin izplatīšanaTokenizētā Bitcoin izplatīšana ir bloķēta galvenajos DeFi projektos. Avots: Catallact

Šajā rakstā OKEx Insights apsver BTC pieaugumu Ethereum blokķēdē, precīzi izskaidrojot, kas ir tokenizēts BTC, un izpētot iemeslus, kāpēc lietotājs varētu vēlēties piesaistīt sava BTC vērtību citai blokķēdei. Tālāk mēs aplūkojam dažus no lielākajiem projektiem, kas simbolizē BTC un kompromisus starp tiem. Visbeidzot, mēs beidzam ar diskusiju par vispārējo risku, kas saistīts ar BTC marķēšanu un integrēšanu ar decentralizētām finanšu lietojumprogrammām.

Kas ir tokenizēts Bitcoin?

Kriptovalūtu industrijas valodā runājot, a "monēta" attiecas uz digitālo valūtu, kuras dzimtene ir blokķēde. BTC ir vietne Bitcoin tīklā. Ētera (ETH) dzimtene ir Ethereum tīkls.

Tikmēr a "žetons" ir kriptonauda, ​​kas nav vietējā bloku ķēdes tīklā, kurā tā darbojas. Piemēram, Ethereum tīklā ir daudz žetonu. Tie ietver Compound COMP marķieri, Uniswap UNI marķieri un pat OKEx OKB marķieri.

"Tokenizācija" attiecas uz aktīvu, kas nav dzimtā konkrētai blokķēdei, pārstāvēšanas procesu minētajā blokķēdē kā marķieri. Tādi aktīvi kā fiat valūtas, dārgmetāli un pat mākslas darbi ir marķēti dažādos blokķēdes tīklos. Tātad arī ir BTC.

Parasti marķēšanas process ietver veidu glabātāju, kurš tur nevietējo aktīvu un izraksta nepieciešamo žetonu skaitu attiecīgajā blokķēdē. Katram marķierim, kas apzīmē aktīvu, vajadzētu būt vismaz ar tādu pašu šī aktīva vērtību. Tāpēc lietotāji var atpirkt marķēto aktīvu par faktisko aktīvu, ko tas pārstāv, to sadedzinot. Ja pamats ir vismaz 1: 1, katra marķiera vērtība paliek vismaz vienāda ar reālā aktīva pašreizējo tirgus vērtību.

Protokoli, kas nodrošina BTC tokenizācijas pakalpojumus, parasti satur BTC vai citu nodrošinājumu ar centralizētu glabātāju, virtuālo mašīnu vai viedo līgumu. Pats glabātāja raksturs diktē procesu, kurā tiek izkalti jauni BTC atbalstīti žetoni. Dažādi risinājumi lietotājiem piedāvā arī savus riskus, kā arī priekšrocības un trūkumus.

Kad tas ir izkalts, īpašnieki var izmantot savu tokenizēto BTC, lai mijiedarbotos ar dažādiem DeFi protokoliem. Viņi tos var tirgot arī sekundārajos tirgos – nodrošinot papildu iespēju iegūt BTC cenas pakļaušanu tiem, kuriem tā vēl nav. 

Kāpēc simbolizēt Bitcoin?

BTC neapšaubāmi ir visizplatītākā digitālā valūta. Gandrīz 12 gadus pēc darbības uzsākšanas tas gandrīz visos pasākumos vada nozari. Tā tirgus kapitalizācija ir USD 240 miljardi virs 60% no visa kriptovalūtas tirgus. Tikmēr tīkla hash izsitumi ir tā vispārējās drošības rādītājs, turpina rūķēt visu pārējo digitālo valūtu valūtas kopā.

Bitcoin vēsturiskais rekords, tā drošais drošības modelis un salīdzinoši lielā tirgus kapitalizācija padara BTC salīdzinoši stabilu noturību daudziem investoriem. Turklāt tīkla vienkāršā funkcionalitāte samazina tehniskos riskus, ar kuriem tā saskaras. Šie faktori kopā ar tā stingri aizstāvēto piegādes griestu 21 miljonu BTC dēļ padara to par spēcīgāko kandidātu uz vērtības krātuvi kriptovalūtu industrijā šodien. Nesenā BTC iekļaušana tādu publiski kotētu uzņēmumu kā MicroStrategy, Square un citu bilancēs ir apliecinājums tam.

Tomēr tīklam ir noteikti ierobežojumi. Darījumi ir lēni, salīdzinot ar citiem blokķēdes tīkliem. Kaut arī Bitcoin 10 minūšu bloķēšanas laiks un relatīvais tehniskās sarežģītības trūkums faktiski stiprina tīkla vispārējo drošību, šie faktori ierobežo BTC izmantošanas pievilcību dažu veidu lietojumprogrammām, piemēram, DeFi lietotnēm, kas piesaista lietotājus citiem blokķēdes tīkliem.

Lai to apkarotu, daži izstrādātāji ir apņēmušies nodrošinot gudru līgumu funkcionalitāti uz Bitcoin tīklu. Tomēr lielākā daļa no viedajiem līgumiem atkarīgo projektu dod priekšroku citiem blokķēdēm. Ar ātrāku darījumu laiku, daudzveidīgākām programmēšanas iespējām un lielākā izstrādātāju kopiena, Ethereum ir kļuvis par pārejas tīklu tiem, kas veido decentralizētas lietojumprogrammas. Tādējādi tīkls lepojas ar visplašāko un dinamiskāko DeFi sektoru. Tāpēc nav pārsteigums redzēt Ethereum vadošo lomu arī tā atbalstīto marķēto BTC skaita ziņā.

Iļja Abugovs, decentralizēto lietojumprogrammu datu apkopotāja DappRadar OpenData vadītājs, sacīja OKEx Insights:

"Ethereum DeFi ekosistēma ļauj lietotājiem ieguldīt savu kapitālu, un BTC īpašniekiem nav tik daudz iespēju, kas konkurētu ar DeFi pieejamo peļņu."

Tokenizētu BTC projektu attīstītāji uzskata kriptonauda lielo likviditāti kā iespēju veicināt decentralizētu finanšu paplašināšanos, neprasot svaigu kapitālu ienākšanai kriptonauda nozarē. Neizmantojot BTC likviditāti, nozares izaugsmi ierobežo daudz mazāku tīklu, uz kuriem ir veidotas DeFi lietotnes, tirgus kapitalizācijas lielums.

Decentralizētais finansējums, kura kopējā vērtība šodien ir aptuveni 11,5 miljardi USD, joprojām ir niecīga daļa no tradicionālās finanšu pakalpojumu nozares, kas ir prognozēts, ka tas sasniegs 26,5 triljonu ASV dolāru virsotni Ņemot vērā DeFi nišas lielumu un vecumu, BTC likviditātes absorbēšana noteikti piešķirtu nozarei lielāku leģitimitāti tiem finanšu darbiniekiem, kuri vēl nepievērš uzmanību kriptovalūtu nozarei..

Tokenizētā BTC skaits Ethereum parāda, ka jau tagad ir ievērojams pieprasījums panākt BTC likviditāti citām blokķēdēm. Pirms sešiem mēnešiem tīklā esošās 2700 tokenizētās monētas tagad ir palielinājušās līdz vairāk nekā 150 000.

Attiecinot BTC straujo izaugsmi uz paša DeFi paplašināšanos, Ren Project galvenais operatīvais vadītājs Maikls Burgess sacīja OKEx Insights:

"Tā ir pirmā reize, kad indivīdi var uzturēt BTC iedarbību, vienlaikus bez atļaujas iegūstot pievilcīgu aktīva ienesīgumu. Šī atribūtu kombinācija kopā ar ražas lauksaimniecības neprātu vasarā ir novedusi pie redzētā pieauguma."

Tāpat arī Carolyn Reckhow, uzņēmuma Keep Network biznesa attīstības un stratēģijas vadītāja, BTC izmantošanu Ethereum tīklā uzskata par dabisku – īpaši ņemot vērā pasīvo ienākumu radošo iespēju izplatīšanos DeFi:

"Bitcoin vienmēr būs sākotnējais “decentralizētais finansējums”. Tajā pašā laikā 2020. gads ir parādījis jaunas iespējas nopelnīt Ethereum DeFi, jo šī ekosistēma aug. Ir jēga, ka BTC īpašnieki vēlas piedalīties tādā veidā, kas atbilst viņu vērtībām un prioritātēm."

Bitcoin vietnē Ethereum: lielākie projekti

Iesaiņots Bitcoin (WBTC)

Esošo projektu Kyber, Ren un BitGo uzsāktais 2019. gada sākumā, Wrapped Bitcoin (WBTC) šodien ir visizplatītākais projekts, kas simbolizē BTC. Pašlaik Ethereum ir vairāk nekā 123 000 WBTC. Fiat izteiksmē kopējā vērtība rakstīšanas laikā ir tuvu 1,9 miljardiem ASV dolāru.

WBTC paļaujas uz centralizētu glabātāju, kas pārrauga BTC monētu glabāšanu, kā arī turpmāko WBTC kalšanu un dedzināšanu. Kad lietotāji vēlas kalt WBTC, viņi to dara, izmantojot vienu no projekta tirgotājiem. Tirgotājs nosūta pieprasījumu turētājam, kurš kalt VBTC atbilstoši aizturētajā BTC skaitam. Individuālos tirgotājus un aizbildņus apstiprina projekta decentralizētā autonomā organizācija, ko parasti dēvē par DAO.

Kaut arī tā ir skaidri centralizēta ieviešana, WBTC cenšas saglabāt pēc iespējas lielāku pārredzamību. Lietotāji var apskatīt aizbildnības adreses kurā tiek turēti līdzekļi, un salīdziniet tos ar izkalto WBTC skaits Ethereum tīklā. Pateicoties gan Bitcoin, gan Ethereum blokķēdes publiskajam raksturam, ir ļoti viegli pierādīt pilnas cirkulējošās WBTC rezerves.

Saskaņā ar WBTC vietni pašlaik ir 26 tirgotāji. Tie ietver lielākos DeFi projektus, piemēram, Maker, Ren, Set Protocol un Aave. Tikmēr platformas DAO ir 17 dalībnieki. Tie, kas pārzina decentralizētās finanses, atpazīs tādus vārdus kā Gnosis, OmiseGO, bZx un Kyber, kas visi ir vieni no DAO locekļiem.

Lietotāju BTC kā projekta vienīgā glabātāja aizsardzība ir BitGo. Kaut arī paļaušanās uz vienu glabātāju dažiem lasītājiem var zvanīt uz trauksmes zvanu, uzņēmums ir viens no ievērojamākajiem nozares glabātājiem. To regulē Banku nodaļa Dienviddakotā, un tā lepojas ar 100 miljonu ASV dolāru apdrošināšana Londonas Loidas politika.

Neskatoties uz akreditācijas datiem, BitGo joprojām pārstāv uzticamu trešo personu. Daudziem nozares pārstāvjiem tas ir pretrunā ar kriptonauda. Tāpat arī pienākums ievērot nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanas noteikumus, piemēram, čekus “Pazīsti savu klientu”, kas prasa pirms WBTC kalšanas atklāt savu identitāti. Šo iemeslu dēļ citi projekti ir mēģinājuši panākt, lai BTC Ethereum tīklā būtu mazāka uzticēšanās.

RenBTC

Otro lielāko projektu, kas kodē BTC Ethereum, darbina Ren Virtual Machine (RenVM). Tās izveidotie BTC atbalstītie marķieri ir pazīstami kā renBTC marķieri. Pašlaik Ethereum ir vairāk nekā 25 000 renBTC jeb aptuveni 320 miljoni USD.

RenVM ir mašīnu tīkls, kas pazīstams kā Darknodes. Virtuālā mašīna darbojas kā lietotāju glabātāja, izveidojot vienreizēju BTC depozīta adresi, uz kuru lietotājiem jānosūta BTC. Šīs adreses privātā atslēga tiek turēta pilnīgi slepenībā, pat no mezgliem. Kad darījums ir apstiprināts, RenVM izraksta atbilstošu renBTC skaitu lietošanai ar atbalstītajām DeFi lietojumprogrammām.

Kā tīkls, kuram nav atļaujas, ikviens var palaist RenVM Darknode. Tomēr reģistrācija prasa, lai operatori liktu 100 000 REN žetonu. Tas nodrošina, ka viens lietotājs nevar pārsniegt tīklu ar Darknodes, kuru kontrolē, lai spēlētu virtuālās mašīnas darbību sev par labu. Darknode operatorus stimulē godprātīgi piedalīties ar darījumu maksu daļu, kas iekasēta no tiem, kas izmanto RenVM.

Atšķirībā no WBTC, kas prasa lietotājiem ievērot AML un KYC normatīvās prasības, renBTC – un virtuālā mašīna, kas to darbina, – koncentrējas uz privātumu. Tas izmanto dažādas kriptogrāfijas metodes, lai nodrošinātu, ka visi procesi – ievadi, izejas un stāvoklis – tiek turēti slepenībā no visiem dalībniekiem, ieskaitot Darknode operatorus. Kā izklāstīts projekta dokumentācija, Lai sasniegtu šo uz privātumu vērsto funkcionalitāti, RenVM iekļauj Shamir slepeno koplietošanu, zkSNARKs un drošu daudzpartiju aprēķināšanas protokolu..

Kā ziņots, RenVM piedāvā vairāk uzticības samazinātu un privātu veidu, kā panākt BTC likviditāti citās blokķēdēs, un tā piedāvā papildu priekšrocības. Pirmkārt, tā savietojamība ļauj DeFi projektiem savās lietojumprogrammās pievienot savstarpēju blokķēdes darbību – tādējādi nodrošinot vienmērīgāku lietotāja pieredzi. Ren operatīvais vadītājs Maikls Burgess pastāstīja OKEx Insights, kā tas varētu ietekmēt kriptovalūtu nozares plašāku izaugsmi:

"Tā kā RenVM paplašinās līdz citām blokķēdēm, lietotāji varēs mijiedarboties ar vietējiem aktīviem (piemēram, BTC) un nezināt, kurš L1 pamatā ir dApps – kas, mūsuprāt, pārvietos savietojamību galvenajā plūsmā un dziļi ietekmēs ekosistēmas lietotāju pieredzi un turpmāko ieviešanu."

Turklāt, lai pilnībā kalpotu uz protokoliem, aktīvu kalšanai, izmantojot RenVM, ir nepieciešams nedaudz vairāk laika, nekā nepieciešams, lai apstiprinātu darījumus ar bloka ķēdēm, kuras tas savieno. Tas padara to daudz ātrāku nekā sistēmām, kurām nepieciešama centrālā autorizācija.

Burgess komentēja:

"Neviens cits iesaiņoto aktīvu mehānisms nevar tik ātri un efektīvi pārvietoties uz Ethereum un no tā. Visiem pārējiem variantiem ir UX šķēršļi, kas novērš šo plūstamības un kapitāla efektivitātes līmeni."

Pašlaik WBTC marķieru skaits pārsniedz 6x nekā renBTC marķieruPašlaik WBTC marķieru skaits pārsniedz 6x nekā renBTC marķieru. Avots: Catallact

Saglabājiet tīkla tBTC

WBTC un renBTC nav vienīgie centieni panākt BTC likviditāti paplašinātajā decentralizētajā finanšu sektorā. Kaut gan Huobi HBTC, gan Tokenlon imBTC paļaujas uz centralizētiem glabātāju pakalpojumiem – līdzīgi WBTC pakalpojumiem, citi cenšas pārstāvēt BTC Ethereum tādā veidā, kas vairāk atbilst plašākas kriptonauda nozares ētam..

Starp tiem ir Keep Network tBTC. Šajā BTC tokenizācijā tiek izmantoti pārāk nodrošināti nejauši izvēlēti parakstīšanas mezgli, lai pārņemtu lietotāju BTC. Šie parakstītāji saņem daļu no maksas, ko maksā platformas lietotāji, un viņi ir godīgi ar ETH obligāciju, kuras vērtība ir 150% no BTC. Pašlaik apgrozībā ir aptuveni 1000 tBTC (~ 15 miljoni USD), padarot to par vienu no mazākajiem tokenizētā BTC ieviešanas gadījumiem.

Neskatoties uz to, ka Ethereum pārstāv mazāku tokenizētā BTC daļu, tie, kas atrodas tBTC aizmugurē, uzskata, ka tas pašlaik pārstāv īstenošanu, kas idejiski ir visvairāk saskaņota ar Bitcoin. Pēc paša Reckhow vārdiem:

"tBTC ir veidots tā, lai tas atbilstu Bitcoin īpašnieku vērtībām un prioritātēm. Tas nozīmē, ka prioritāte ir decentralizācijai un drošībai. tBTC ir pilnīgi neuzticama, kas nozīmē, ka nevienam starpniekam nav jāpierakstās, lai jebkurā laikā izpirktu tBTC par BTC."

sBTC

Decentralizētās atvasināto instrumentu tirdzniecības platformas Synthetix izstrādātāji ir nākuši klajā ar vēl vienu pieeju Bitcoin vērtības atspoguļošanai Ethereum tīklā. Tās sBTC marķieris faktiski ir sintētisks BTC vērtības attēlojums. Atšķirībā no WBTC, renBTC un tBTC, sBTC neatbalsta BTC. Tā vietā Synthetix SNX marķieris nodrošina nepieciešamo nodrošinājumu sBTC žetonu kalšanai. Lietotājiem, kas vēlas kalt sBTC, ir jāieslēdz SNX aptuveni 700% apmērā no BTC vērtības. Šī pārmērīgā nodrošināšana ir nepieciešama, lai aizsargātu sistēmu pret pēkšņu SNX cenas kritumu salīdzinājumā ar BTC cenu.

Ņemot vērā to, ka gan SNX, gan sBTC darbojas uz Ethereum blokķēdes, Synthetix pārstāvētie aktīvi patiesībā nepārvieto blokķēdes tāpat kā citi risinājumi. Sistēma neietver faktisku BTC. Tāpēc sBTC nevar izmantot BTC. Tāpēc sBTC ļauj tirgotājiem pakļauties tikai BTC cenai un nenodrošina Ethereum tīklā nevienu no BTC tirgus lielo likviditāti..

Jautājumi, ko rada dažādas tokenizētas Bitcoin ieviešanas

Neviens no centieniem nogādāt Bitcoin Ethereum pašlaik nav bez trūkumiem. Galvenais – vismaz pagaidām – ir prasība uzticēties centrālajai vienībai. Galu galā ārējs spiediens uz tiem, kas izmanto šādu sistēmu centrālo kontroli, var izraisīt darījumu cenzūru un pat BTC arestu apcietinājumā.

Izmantojot WBTC, HBTC un imBTC, šāda centrālā vadība tiek izteikta diezgan skaidri. BTC apcietinājumā atrodas makos, kurus kontrolē centrālā iestāde. Lietotāji paļaujas, ka šai centrālajai vienībai patiešām ir viena monēta par katru apgrozībā esošo tokenizēto BTC un ka tā pēkšņi nepazudīs kopā ar brīvības atņemšanas maka saturu. Tas, kas nav tik skaidrs, ir centrālās vadības līmenis, ko pavēlēja tie risinājumi, kuri apgalvo, ka piedāvā BTC marķēšanu vairāk uzticības mazākā veidā.

Gan tBTC, gan renBTC iepriekš ir piesaistījuši kritiku par viņu pašu apgalvojumiem par decentralizāciju. 2020. gada 26. augustā Wanchain Foundation publicēja a Vidēja ziņa kurā tā konstatēja neatbilstības starp renBTC prasījumiem un tās faktisko īstenošanu. Tajā norādīts, ka visi BTC, kas atrodas RenVM aizbildnībā, palika vienā BTC adresē. Šīs privātās atslēgas kontrole ļautu uzbrucējam pārsūtīt visu BTC, kas atrodas projektā, uz jebkuru tīkla adresi.

Ren projekts atbildēja ar a savu pastu, pamatojums tam, ka pilnīga decentralizācija jau no paša sākuma prasa savus jautājumus. Programmatūras kļūdas – it īpaši, ja runa ir par sarežģītu, vismodernāko programmatūru – ir izplatītas. Tāpēc Ren projekts seko a ceļvedis pret to, ko tā raksturo kā pilnīgu decentralizāciju.

Ziņa atklāja, ka tie, kas bija projekta dalībnieki, patiešām varēja iekšēji sadarboties, lai piekļūtu šiem līdzekļiem RenVM aizbildnībā. Tomēr tā apgalvoja, ka ir "spēcīgi stimuli to nedarīt." Tie ietver "izmetot gadu smagu darbu un reputāciju," kā arī iespējamās juridiskās sekas un nozagto aktīvu iekļaušana melnajā sarakstā, ierobežojot šādas iziešanas krāpšanas efektivitāti. Galu galā lietotājiem ir jāuzticas, ka nebūs slepenas vienošanās.

Agrāks jautājums – šoreiz ar tBTC – uzsvēra gan centralizācijas problēmas, gan to, kā pilnīga decentralizācija jau no paša sākuma var radīt savus riskus. Tikai dažas dienas pēc tBTC uzsākšanas 2020. gada maijā Keep Network komanda bija spiesta izraisīt depozīta pauzi funkcija, kas ierakstīta projekta kodā. Aktivizējot to, ko tā sauca "sarkanā svira," komanda spēja novērst lietotāju līdzekļu zaudēšanu, kamēr tā risināja jautājumus par parakstītāju saistīšanas sistēmu. Bez šādas centrālās kontroles, iespējams, ir izmantotas atklātās vājās vietas.

Tāpat kā Ren projekts, arī Keep tīkls virzās uz pilnīgu tBTC decentralizāciju. Tajā ir izklāstīts pakāpenisks process, lai novērstu galvenos uzticības punktus. Tas ir paredzēts, lai ļautu atrisināt zobu nākšanas jautājumus, vienlaikus saglabājot kontroli pār noteiktiem sistēmas aspektiem, lai pasargātu tīkla dalībniekus no neparedzētām ievainojamībām. Acīmredzot joprojām ir kaut kāda prasība pēc lietotāju uzticības šiem acīmredzami minimizētajiem risinājumiem.

Centieni aizstāt centralizētos glabātājus, savienojot dažādas blokķēdes, var būt labāk piemēroti pašas kriptonauda decentralizētajai būtībai, taču to relatīvā sarežģītība aicina arī jaunus potenciālos uzbrukuma vektorus. Tāpat kā daudzu kriptovalūtu protokolu gadījumā, to koda trūkumi, ja tie tiek izmantoti, var izraisīt lietotāju līdzekļu zaudēšanu. Tas ir svarīgs apsvērums ikvienam, kurš apsver savas BTC līdzdalības marķēšanu.

Runājot ar OKEx Insights, Abugovs komentēja kompromisu starp centralizētajiem glabātāju pakalpojumiem un tiem, kas mēģina nodrošināt BTC tokenizāciju ar minimālu uzticību:

"Daži var teikt, ka mazumtirdzniecības lietotāji nesaprot tehnoloģiju, kas ir viņu centralizēto finanšu produktu pamatā, – viņiem vienkārši vajag, lai viņi darbotos. Tas var būt taisnība, bet ar centralizētiem produktiem ir noteikta atbildīgā puse. Ir procedūras, kas notiek, ja kaut kas noiet greizi. DeFi tas ir daudz mazāk."

Tokenizētā BTC vispārējie riski un trūkumi Ethereum

Gudra līguma risks

Ņemot vērā BTC pieaugumu Ethereum šogad, ir skaidrs, ka no BTC īpašniekiem ir liels pieprasījums ieguldīt savu ieguldījumu vērtību darbam Ethereum plaukstošajā DeFi nozarē. Tomēr ir svarīgi apsvērt DeFi raksturīgos riskus, pirms mēģināt mijiedarboties ar decentralizētām finanšu lietojumprogrammām.

Kā jau iepriekš ir izpētījis OKEx Insights, DeFi lietojumprogrammu savietojamība rada potenciāli plašu uzbrukuma virsmu tiem, kas vēlas izmantot koda ievainojamības. Daudzos gadījumos 2020. gadā viedos līgumus ir izsludinājuši gan oportūnisti, gan ļaunprātīgi dalībnieki. Protams, daudzi uzbrukumi ir vērsti uz pilnīgi neauditētiem projektiem, kas var arī piedāvāt pasīvu ienākumu gūšanas iespējas, izmantojot tokenizētu BTC.

Piešķirts, pieaugošs skaits no DeFi projektiem tagad izvēlas viedos līgumu revīzijas pakalpojumus. Tomēr pat revidēti projekti var radīt riskus. Nozares atklātais bez atļaujas raksturs un dažādu protokolu savietojamība var radīt ievainojamības, kuras ir grūti uztvert, kamēr sistēmas nedarbojas – un uz spēles ir reāls kapitāls. Tik jaunā un sarežģītā nišā kā DeFi, kurā iesaistītas arvien lielākas naudas summas, ir pārliecība, ka auditori var ņemt vērā katru iespējamo izmantojumu.

Burgess pastāstīja OKEx Insights par risku, kas saistīts ar Bitcoin tokenizāciju:

"Ienesot aktīvu Ethereum (izmantojot tokenizāciju) un noguldot to DeFi lietotnē, jūs apvienojat Bitcoin blokķēdes risku, Ethereum blokķēdes risku, tokenizētā modeļa risku un DeFi lietotnes (viedā līguma) risku. DeFi marķētiem aktīviem tas nav iespējams izvairīties, un tas ir jānodod lietotājiem, lai viņi varētu pieņemt izglītotus lēmumus par to, kurš modelis un riska profils vislabāk atbilst viņu vajadzībām.."

Līdzīgi projekti var mainīt kodu pēc pozitīva novērtējuma saņemšanas no revīzijas uzņēmuma. Šādas izmaiņas var ieviest jaunus uzbrukuma vektorus. Tie, kas mijiedarbojas ar šādiem protokoliem ar tokenizētu BTC (vai jebkuru citu digitālo līdzekli), var būt pakļauti riskam, neskatoties uz iepriekšējām projekta revīzijām.

Abugovs komentēja riskus, kas saistīti gan ar tokenizētajiem Bitcoin protokoliem, gan DeFi sektoru kopumā:

"Es domāju, ka pastāv papildu risks. Pēdējo mēnešu laikā mēs esam redzējuši, ka vairāki projekti cieš no dažādiem uzbrukumiem. BTC žetoni rada pievienotu vismaz tehnoloģiskā riska līmeni. Iepriekš tika teikts, ka šobrīd telpa atgādina lielu “beta testu”. Tātad, tas palīdzētu, ja tie, kas lieto lietojumprogrammas, saprastu, ko viņi izmanto."

Gāzes cenas aizved Bitcoin uz citiem tīkliem

Papildu mijiedarbības ar Ethereum DeFi trūkums, izmantojot tokenizētu BTC, attiecas uz mērogojamību. Šogad strauji pieauga ne tikai BTC un TVL daudzums DeFi lietojumprogrammās tīklā, bet arī darījumu maksas.

Katrai mijiedarbībai ar Ethereum balstītām lietojumprogrammām ir jāatjaunina blokķēde. Tā kā DeFi palielina pieprasījumu pēc bloka telpas, gāzes cenas ir palielinājušās līdz līmenim, kas, salīdzinot ar šiem it kā atvērtajiem un pieejamajiem finanšu pakalpojumiem, maksā tikai bagātākos..

Ethereum blokķēdes trūkumi pašreizējā ieviešanā mudina citu viedo ar līgumu saderīgo platformu atbalstītājus nopietnāk turpināt DeFi attīstību. Piemēram, TRON tīkls ir bijis mēģinājums novietot pati par daudz lētāku platformu decentralizētai finansēšanai. Centieni, piemēram, Justswap DEX, pearl.finance, lasis.finance un citi aizņemas ne tikai no viņu Ethereum balstīto kolēģu funkcionalitātes, bet arī no viņu necienīgā zīmola. Citi Ethereum konkurenti, kuriem pieaug DeFi attīstība, ir Polkadot, EOS un Cosmos.

Pieaugot DeFi lietotāju iespējām, ir maz pārsteigums redzēt tokenizētus BTC risinājumus, kas tagad nodrošina tiltus starp Bitcoin blokķēdi un tīkliem, kas nav Ethereum. BitGo septembra beigās paziņoja, ka strādā ar TRON to ienest WBTC tīklā. Tikmēr paša TRON pašu gatavots risinājums ir TIKAI BTC. Līdzīgi strādā arī Interlay Pirmais Polkadot tokenizētais BTC ieviešana, PolkaBTC, kuru paredzēts sākt izmantot 2021. gada sākumā.

Ja jums vajadzētu tokenizēt savu BTC?

Ja drošība ir jūsu galvenā problēma, atbilde uz to var būt "Nē." Visas esošās BTC marķēšanas metodes Ethereum rada zināmu papildu drošības risku. Burgess to kārtīgi apkopo:

"Visdrošākā vieta BTC un citiem aktīviem ir viņu dzimtajā ķēdē. Nav izņēmuma. Visi marķētie modeļi (renBTC, WBTC, tBTC uc) rada risku, un citādi norādīt ir lieki. Lietotājiem tas ir jāapzinās."

Tomēr BTC īpašnieki, kuru kopējā vērtība ir aptuveni USD 2 miljardi, ir uzņēmušies šo risku. Lielākā daļa no viņiem atbalsta WBTC centralizēto glabātāja modeli sarežģītāku sistēmu vietā, piemēram, Ren Project un Keep Network virzās uz.

Komentējot, ka viņa paredz nepārtrauktu pieprasījumu pēc šādiem centralizētiem risinājumiem institucionālajā tirgū, Reckhow runāja ar OKEx Insights par kompromisiem starp centralizētiem un uzticību minimizētiem BTC tokenizācijas projektiem riska ziņā:

"Lietotājiem vajadzētu saprast un kvalificēt sev izvēlētās tehnoloģijas un tās izmantot, ja viņi uzņemas risku. DeFi un kriptogrāfijas projektu un protokolu starpā ir daudz atšķirību. Ar centralizētiem projektiem riski ir saistīti ar nepieciešamību uzticēties trešai pusei par drošības vai atkārtotas novēršanas risku (t.i., Bitfinex’d risku), un, izmantojot vairāk decentralizētu projektu, jūs meklējat tehniskos / viedos līgumu riskus."

Fakts, ka WBTC ar nozares vadošo apdrošināto, bet centralizēto aizbildnību joprojām veido vairāk nekā trīs ceturtdaļas no visiem Ethereum esošajiem BTC, liecina par tirgus vēlmi riskēt. Kaut arī lietotāji labprāt uzņemas viedo līgumu risku par iespējamo atlīdzību, mijiedarbojoties ar DeFi protokoliem, ir maz ko iegūt un daudz zaudēt, izvēloties izmantot vienu no uzticības ziņā minimizētajiem risinājumiem. Galu galā mēs runājam par uzticēšanos pavisam jaunām, sarežģītām un maz pārbaudītām sistēmām ar kriptogrāfijas pasaules vērtīgāko aktīvu.

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas un kripto profesionāļu sagatavotās ziņas.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me