GBTC palīdz vadīt BTC buļļu tirgu, taču tā ietekme var samazināties

Šī gada BTC buļļu tirgus ir sakritis ar institucionālo investoru augsta līmeņa ierakstiem, kas uzmanības centrā ir virzījis Grayscale Bitcoin Trust. GBTC kā ārpusbiržas biržā tirgots fonds un pirmais digitālās valūtas ieguldījumu instruments, kas sasniedzis Amerikas Savienoto Valstu Vērtspapīru un biržu komisijas ziņotāju uzņēmuma statusu, ir nonācis uzmanības centrā. Tā kopējais pārvaldīto aktīvu apjoms ir atkārtoti sasniedzis visu laiku augstākos līmeņus – un, to paturot prātā, OKEx Insights ir nolēmis tuvāk aplūkot dažas GBTC funkcijas, cenšoties mazumtirgotājiem labāk to izprast "melnais caurums" BTC tirgū.

Pelēktoņi ir vārti institucionālai BTC iedarbībai

GBTC mērķis ir neto aktīvu vērtība. vai NAV uz vienu akciju, lai izsekotu Bitcoin tirgus cenu par akciju, atskaitot trasta saistības. Tā kā tas atbilst tradicionālo finanšu iestāžu prasībām un palīdz izvairīties no problēmām, kas saistītas ar BTC tiešu pirkšanu, uzglabāšanu un glabāšanu, tas ir kļuvis par vārtu iestādēm, lai iegūtu un uzturētu vadošā digitālā aktīva iedarbību.. 

Tomēr jau pašā sākumā ir vērts atzīmēt, ka GBTC pašlaik nedarbojas izpirkšanas programmā. Akcijas ir tiesīgas kļūt neierobežotas un pārdot publiskajā tirgū tikai pēc sešu mēnešu turēšanas periods.

Sākot ar 15. decembri, GBTC pārvalda aktīvus 565 633 BTC jeb 10,94 miljardus USD. Tikai pēdējo sešu mēnešu laikā pievienoto jauno monētu skaits sasniedza gandrīz 200 000 BTC.

GBTC kopējie pārvaldībā esošie aktīvi ir dramatiski pieauguši pēdējo sešu mēnešu laikā. Avots: YCharts

Saskaņā ar Capital IQ datiem, galvenie GBTC institucionālie turētāji ir kriptogrāfijas kreditēšanas kompānija BlockFi, riska ieguldījumu fonds Three Arrows Capital, trasta fonds Horizon Kinetics, kā arī ARK, fonds, kuru vada amerikāņu ieguldītāja Cathie Wood. ARK pakļautība BTC datēta ar 2015. gada septembri, kad tā ARKW fonds bija pirmais ETF, kas iegādājās GBTC. Visām četrām šīm iestādēm tirgus vērtība pārsniedz 100 miljonus ASV dolāru – BlockFi sasniedzot 500 miljonus ASV dolāru.

Ir 14 iestādes, kuru tirgus vērtība GBTC ir vairāk nekā miljons dolāru. Avots: kapitāla IQ

Turklāt arvien vairāk institucionālo investoru vēlas, lai GBTC pakļautu BTC iedarbībai. Guggenheim Partners ar pārvaldībā esošajiem aktīviem vairāk nekā 230 miljardu ASV dolāru apmērā ir iesniegusi SEC grozījumu, kas ļauj 5 miljardu USD makro iespēju fondam ieguldīt līdz 10% no tā neto aktīvu vērtības GBTC. 

Saskaņā ar Grayscale 2020. gada trešā ceturkšņa ziņojumu 81% no tā ieguldītājiem ir institucionālie investori. Vēl viena strauji augoša ir ģimenes biroju grupa, kas veido vairāk nekā 8% no kopējā skaita.

Gandrīz 80% GBTC investoru ir institucionāli, savukārt ģimenes biroju daļa pieaug. Avots: Pelēktoņu 2020. gada 3. ceturkšņa ziņojums

GBTC prēmiju un izpirkšanas mehānisms padara to par melno caurumu

GBTC pašlaik tirgo ar 26% prēmiju salīdzinājumā ar savu NAV. Četrus gadus tā nav tirgojusi ar atlaidi NAV.

Liela daļa augstās prēmijas rodas no tirgus cenu noteikšanas riska, jo ieguldītājus otrreizējā tirgū var izņemt tikai pēc GBTC akciju iegādes. Šis mehānisms liek investoriem uzņemties līdz sešu mēnešu risku – šajā periodā, pat ja BTC kritīs, investori nevarēs pārdot. GBTC nekad nepārdos nevienu BTC saskaņā ar pašreizējo mehānismu.

Turklāt, tā kā GBTC ir viens no nedaudzajiem vārtiem, kas patlaban institucionālajiem investoriem ir pieejams, lai piedalītos BTC ieguldījumos un izpildītu atbilstības prasības, tas rada milzīgu pieprasījumu – ļaujot saglabāt prēmijas.

GBTC ir saglabājis prēmiju 10% vai vairāk ilgāku laiku 2020. gadā. Avots: Bybt

Augstas prēmijas dēļ daudzi investori cenšas izmantot tirgus neitrālu stratēģiju. Saskaņā ar Grayscales 2019. gada trešā ceturkšņa ziņojumu gandrīz 80% no ieplūdes bija saistīti ar digitālo aktīvu iemaksām apmaiņā pret akcijām – pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējiem 12 mēnešiem. Lai gan kopš šī laika tas nav atklājis šo skaitli, mēs varējām redzēt, ka lielākā daļa investoru to izmanto "natūrā" apmaiņā pret GBTC akcijām, bet neizmantojot skaidru naudu akciju tiešai iegādei.

Gandrīz 80% ieguldītāju apmainījās ar GBTC akcijām, izmantojot "natūrā" pieeja. Avots: Pelēktoņu 2019. gada 3. ceturkšņa pārskats

The "natūrā" pieeja ir apmainīt GBTC akcijas, aizņemoties BTC no aizdevējuzņēmumiem un veicinot ieguldījumu trastā. Pēc bloķēšanas perioda ieguldītāji pārdod savas GBTC akcijas sekundārajā tirgū un pēc tam atpērk BTC no kriptogrāfijas biržām, lai atgrieztos aizdevēju uzņēmumam. Lai saglabātu tirgus neitralitāti, viņi var ierobežot savu pakļautību BTC turējumiem, atverot īsās pozīcijas regulētās biržās. Tādā veidā tie joprojām rada arbitrāžas ieguvumus pēc aizņēmumu un pārvaldības maksu izmetšanas. 

Šajā arbitrāžas procesā Grayscale neatpērkamais mehānisms neļauj izvairīties no reālas BTC pirkšanas tirgū – neatkarīgi no tā, vai investori aizņemas BTC vai fiat. Pircējs būtu arbitrs, ja vispirms aizņemtos BTC, vai pelēktoņos, ja vispirms aizņemtos naudu. Šis sava veida melnais caurums ir arī izraisījis vairāku iestāžu parādīšanos, kas vēršas pret arbitrāžu, bet faktiski tirgū pērk lielu daudzumu BTC, kā rezultātā rodas ilgtermiņa cenu griesti.

Aizņemšanās likmes ļauj arbitrāžas iespējām, izmantojot GBTC prēmijas, palikt rentablas. Avots: CoinMarketCap

GBTC prēmija ir kļuvusi par BTC cenu rādītāju

Sakarā ar lielo ieplūdi GBTC šogad, mēs varam redzēt, ka tā prēmijas izmaiņām ir nozīme BTC īstermiņa cenu kustības prognozēšanā.

Kopumā prēmija svārstās no 10% līdz 30%, pārsniedzot to, pastāv liela cenu maiņas varbūtība. Mēs varam interpretēt prēmijas, kas pārsniedz vai nepārsniedz šos procentus, nozīmē, ka BTC ir pārpirkts vai pārdots. Straujš prēmiju pieaugums parasti ir straujas cenu pieauguma rezultāts. Straujais cenu kāpums var izraisīt peļņas gūšanu lielām institūcijām, kas vēlas līdzsvarot savas pozīcijas – kas savukārt liek tirgum virzīties pretējā virzienā.

GBTC prēmija, kas ir mazāka par 10% vai lielāka par 30%, parasti noved pie cenas maiņas. Avots: TradingView, OKEx

Kā publisks biržā tirgots fonds ARK katru dienu publicē pozīciju kustību. Tas ļauj ieskatīties GBTC turējumos. Saskaņā ar pozīcijas maiņa ARKW, tas pārdeva 141 000 GBTC akcijas 25. novembrī un 518 202 GBTC akcijas 30. novembrī. 26. novembrī un 1. decembrī BTC cena samazinājās attiecīgi par 8% un 5%. Lai arī ARK pārdotās akcijas nav liela procentuālā daļa no tās kopējām pozīcijām, tā samazinājumu var palielināt, jo tirgotāji vienmēr var vērot vadošā fonda līdzdalību.

Pēdējie divi ARKW GBTC turējumu samazinājumi notika tieši pirms BTC cenas samazināšanās. Avots: arktrack.com

Lai gan GBTC prēmijas izmaiņas joprojām ir derīgs rādītājs, tā pakāpeniski var nedarboties kā uzticama, paplašinot kriptonauda ietekmi un, iespējams, apstiprinot citus Bitcoin ETF. Pelēktoņi, iespējams, var zaudēt savu dominējošo stāvokli kā institucionālās BTC ekspozīcijas vietu, kas arī izraisīs tā prēmiju samazināšanos.

Turklāt, pārsniedzot USD 1 miljardu ieplūdi GBTC pirmajā pusgadā, varētu būt arī NAV prēmijas saspiešana, kad beigsies šie lielie bloķēšanas gadījumi. Ja prēmijas samazināsies līdz gandrīz paritātei, tad jaunu akciju izveide tiks ievērojami samazināta, jo arbitrāži negūs peļņu. Tas varētu izraisīt pārdošanas spiedienu uz sekundāro tirgu.

Iepriekšējās buļļu tirgus prēmijas vairs nav

Pozitīvas prēmijas par GBTC tirgū ir bijušas gadiem ilgi. Tomēr citas prēmijas, kas pastāvēja 2017. un 2018. gadā, ir pazudušas. Piemēram, Kimchi piemaksa Korejas tirgū pēc BTC cenu krišanas 2020. gada martā ir reti novērota. Tagad vadošās kriptovalūtas cena ASV biržās parasti ir augstāka nekā cena Korejas biržās.

Kimchi prēmijas lielākoties izzuda 2020. gada martā. Avots: Tradingview, OKEx

USDT ārpusbiržas prēmija Ķīnas juaņā ir vēl viens noskaņojuma rādītājs Āzijas tirgū. Tā kā Ķīnas tirgus aizliedza tiešu valūtas tirdzniecību kriptovalūtu tirgū, USDT Ķīnas biržās bieži tirgojas ar augstāku cenu nekā ASV dolārs – tas norāda, ka ir lielāks pirkšanas pieprasījums. Tomēr šī prēmija ilgākā laika posmā pēc 2020. gada marta pārvērtās par atlaidi, parādot, ka Ķīnas tirgus ir vājš BTC pircējs.

USDT Ķīnas tirgū šogad tirgoja ar atlaidi ASV dolāram. Avots: Chainext

Tas viss secina, ka šī gada buļļu tirgu veidoja institucionālo investoru pieplūdums, nevis globālie privātie ieguldītāji.

GBTC ir nozīmīgs vēršu tirgus veicinātājs

GBTC ir svarīgs vārtsargs institucionāliem ieguldījumiem BTC – pirkšanas un aizturēšanas vai arbitrāžas vajadzībām. Pateicoties tā neatpērkamajam mehānismam un ārkārtīgi strauji augošajam AUM, kas noved pie nenovēršamas nepieciešamības pēc naudas, lai nopirktu lielu daudzumu BTC tūlītējā tirgū, GBTC ir bijis galvenais šī gada buļļu tirgus virzītājspēks..

Augstā GBTC akciju prēmija ASV sekundārajā tirgū sniedz daudz iespēju institucionālai starpvalstu tirgus arbitrāžai, kurā arbitrāžas kapitāls pārnes pārdošanas spiedienu uz ASV akciju tirgu. Tas padara GBTC par vienu no visaktīvākie Ārpusbiržas vērtspapīri tirdzniecības apjoma ziņā – bet tas notiek uz privāto ieguldītāju rēķina.

GBTC parasti ir visaktīvāk tirgoto ārpusbiržas vērtspapīru augšgalā tirdzniecības apjoma ziņā. Avots: OTCMarkets

Turklāt, salīdzinot GBTC 30 dienu vēsturisko svārstīgumu un BTC cenu CME, GBTC milzīgā prēmija noved pie tā, ka tā svārstīgums vienmēr ir augstāks nekā CME – kas arī pakļauj sekundārā tirgus īpašniekus lielākam riskam.

GBTC augstā prēmija padara tās svārstīgumu augstāku nekā BTC cena. Avots: TradingView, OKEx

Tajā pašā laikā mēs varam atzīmēt, ka institucionālie investori arī pērk BTC caur tirdzniecības vietām, kas nav GBTC. MicroStrategy nesen piesaistīja 650 miljonu ASV dolāru konvertējamu obligāciju ar 37,5% akciju prēmiju tiešiem BTC pirkumiem. Arī Masačūsetsas savstarpējā dzīvības apdrošināšanas sabiedrība ar NYDIG starpniecību paziņoja par BTC pirkumu 100 miljonu ASV dolāru vērtībā.

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas, oriģinālus pētījumus & kurētas ziņas no kriptogrāfijas profesionāļiem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me