DEX brauc pa DeFi vilni: likviditāte, drošība un ceļš uz masveida adopciju

DEX attēls

Decentralizētās finanses jeb DeFi pēdējā laikā ir bijušas interese un diskusijas plašākā kriptogrāfijas kopienā. Kopējā vērtība USD, kas bloķēta DeFi tirgū pārspēja USD 2 miljardi pirmo reizi jūlijā. The lietotāju skaits arī DeFi tirgū bija vērojama ievērojama izaugsme, līdz 6. jūlijam sasniedzot gandrīz 240 000.

Tiek uzskatīts, ka neseno DeFi nišas eksplozīvo pieaugumu galvenokārt veicina viens kreditēšanas protokols – Compound -, kurš sāka iegūt popularitāti, sākot ar tā pārvaldības žetona COMP izplatīšanu jūnija vidū. Komponents kā vadošais DeFi projekts ātri apsteidza citu Ethereum balstīto kreditēšanas protokolu, Maker, sasniedzot gandrīz 700 miljonus ASV dolāru aktīvu, kas bija bloķēts protokolā no 9. jūlija.

Šķiet, ka hype ap DeFi ir nākusi par labu arī decentralizētai apmaiņai, ko parasti dēvē par DEX. Dati no Ethereum analītiskā pakalpojuma Dune Analytics norāda tas, ka DEX tirdzniecības apjomi jūnijā bija visu laiku augstākie – 1,52 miljardi ASV dolāru – par 70% vairāk nekā maijā. Jo īpaši DEX platformas Uniswap un Curve dominēja tirgū, pārdodot attiecīgi 446 miljonus USD un 350 miljonus USD.

Mēneša DEX apjomi no 2019. gada janvāra līdz 2020. gada jūnijam. Avots: Dune Analytics, OKEx Insights

OKEx Insights pēta decentralizēto biržu nesenās popularitātes pieauguma cēloņus, kā arī pašreizējo likviditātes, drošības un lietotāju pieredzes stāvokli, ko piedāvā DEX.

Centralizētas vai decentralizētas apmaiņas

Lielākā daļa kripto apmaiņas ir centralizētas. Tādas biržas kā OKEx jau sen ir bijušas galvenās kriptovalūtu tirdzniecības vietas, cita starpā. Šo brīvības atņemšanas biržu gadījumā lietotāju līdzekļus glabā uzticams starpnieks – parasti biržas operators. Tas būtībā rada sistēmu ar vienu kļūmes punktu, jo birža parasti pilnībā kontrolē lietotāju aktīvus.

Tas ir padarījis centralizēto apmaiņu par galveno mērķi hakeriem, kuri, izmantojot vājās vietas, spēj nozagt miljonus. Piemēram, 500 miljoni ASV dolāru Coincheck kapāt 2018. gada janvārī radīja plašas bažas par to, vai centralizēta kriptovalūtas birža var pārredzamā veidā aizsargāt lietotāju aktīvus.

Pēc vairāku galveno kriptonauda apmaiņas uzlaušanas 2018. gads un 2019. gads, lietotāji sāka apsvērt decentralizētu apmaiņu. DEX, tirdzniecība tiek veikta, izmantojot viedos līgumus par blokķēdi. Tas nozīmē, ka darījumā nav iesaistīta trešā puse un ka lietotājiem ir pilnīga kontrole pār viņu pašu kriptovalūtām.

Salīdzinot ar centralizētu kriptovalūtas apmaiņu, DEX nav viena kļūmes punkta, jo lietotāji pilnībā kontrolē savus līdzekļus. Tas apgrūtina hakeru nozagt milzīgas kriptovalūtu summas, jo uzlaušanai nepieciešamais laiks un izmaksas ir daudz lielākas nekā centralizētajās kriptovalūtu biržās..

Decentralizētās apmaiņas beidzot redz apjomu

Decentralizētās apmaiņas 2018. gadā ieguva īstermiņa vilci ar to, ka tām nav brīvības atņemšanas rakstura, un, iespējams, pastiprinātu drošību. Tomēr satraukums par DEX lielā mērā izplēnēja zemo tirdzniecības apjomu dēļ, salīdzinot ar centralizētajām biržām.

Piemēram, IDEX ieraudzīja 2018. gada jūlijā divu nedēļu laikā 69 339 mijmaiņas darījumi notika, savukārt Bitfinex tikai divu dienu laikā veicināja 92 024 mijmaiņas darījumu līgumus. Pēc 2018. gada maijā DEX tirgotās 1,5 miljardu dolāru maksimuma Diar pētījums ziņots šis DEX tirdzniecības apjoms mēneša zemākajā līmenī sasniedza 49 miljonus ASV dolāru 2019. gada janvārī.

Pēc Compound pieauguma un lielākas DeFi telpas 2020. gadā DEX atkal ir sākuši vilkties. Piemēram, kopējais tirdzniecības apjoms decentralizētā valūtas līknē pieauga gandrīz 500% no aptuveni 7,1 miljona ASV dolāru COMP izplatīšanas sākumā 16. jūnijā līdz rekordaugstajam virs 42 miljoniem ASV dolāru 21. jūnijā.

Kad DeFi mānija sasniegs drudža līmeni, DEX beidzot iegūs plašu adoptēšanu?

Likviditāte joprojām ir galvenā problēma

Likviditāte neapšaubāmi ir galvenais virzītājspēks kriptogrāfijas valūtas maiņas pieņemšanā un lietotāju izaugsmē. Likviditāte attiecas uz vieglumu, kādā aktīvs tiek konvertēts naudā, neietekmējot minētā aktīva cenu. Tirdzniecības rīkojumā piedāvājums attiecas uz pirkšanas rīkojumu, bet ask – uz pārdošanas rīkojumu. Starpība attiecas uz starpību starp augstāko un zemāko cenu. Zemāka starpība norāda uz likvīdāku tirgu, savukārt lielāka starpība norāda uz nelikvīdāku tirgu.

Likviditātes novērtēšanai ir divi galvenie komponenti:

  1. Vienkārša, kas ir ātrums un pūles, kas nepieciešamas, lai pārveidotu aktīvu.
  2. Cenas nobīde, kas ir starpība starp paredzamo cenu un izpildes cenu lielākā pasūtījumā.

Likvīdā tirgū aktīvus var viegli konvertēt skaidrā naudā ar minimālu paslīdēšanu. Decentralizētās biržas var iedalīt divos likviditātes modeļu veidos: pasūtījumu portāla vienādranga biržas un biržas, kuru pamatā ir automatizēti tirgus veidotāji..

Pasūtījumu grāmatas vienādranga birža izmanto pirkšanas / pārdošanas sistēmu, lai veiktu darījumus. Tirdzniecība ir tikai izpildīts pēc biržas atbilstošā dzinēja, kad tirgotāja pirkšanas / pārdošanas rīkojums tiek saskaņots ar pretēju rīkojumu par izvēlēto cenu. Rīkojumu grāmatas apmaiņas modelis ir optimāls centralizētām biržām ar lielu tirdzniecības apjomu, jo tas norāda uz augstu likviditāti un noved pie stingras starpības. Tāpēc tirgotāji var veikt lielus pasūtījumus ar minimālu paslīdēšanu.

Tomēr pasūtījumu grāmatas apmaiņas modelis nedarbojas labi ar DeFi monētām un žetoniem. Tā kā lielākā daļa decentralizēto finanšu protokolu ir sākuma stadijā, viņu aktīvi netiek aktīvi tirgoti, un tirgū nav pietiekami daudz pircēju un pārdevēju. Žetonu relatīvā nelikviditāte padara tos uzņēmīgus pret cenu svārstībām, ko izraisa lieli individuāli darījumi. Milzīgas cenu svārstības savukārt izraisa plašu izplatību. Turklāt aktīvus ar augstu cenu nepastāvību, visticamāk, uzskaitīs pasūtījumu grāmatu biržās.

Tā kā DeFi žetoni netiek plaši tirgoti pasūtījumu grāmatu biržās, platformas, kuru pamatā ir automatizēti tirgus veidotāji, kalpo kā alternatīva. AMM balstīta apmaiņa izmanto deterministisku algoritmu kopums, kas nosaka parametrus tirgotāju likviditātes apvienošanai un tirgu veidošanai. Tā vietā, lai pirkšanas un pārdošanas pasūtījumiem izmantotu tradicionālo pasūtījumu grāmatu, līdzekļi gan pircējiem, gan pārdevējiem AMM balstītās biržās tiek glabāti ķēdes likviditātes rezervēs.

DeFi kontekstā AMM sistēmas ir paredzētas, lai izveidotu lielu likviditātes rezervi, kas ļauj veikt aktīvu mijmaiņu, nevis tirdzniecības pāru iestatīšanu. Salīdzinot ar tradicionālo pasūtījumu grāmatas biržu, tirgotāju rīkojumi nav jāsaskaņo ar citiem tirgotājiem likviditātes rezervēs. Tā vietā šie pūli nodrošina pastāvīgu likviditāti, kad tirgotāji tajā iemaksā savus aktīvus. Turklāt žetonu cenu likviditātes rezervē nosaka viedajos līgumos iestatīts algoritms, nevis informācijas apmaiņa par apmaiņu.

Likviditātes fondi ir izdevīgi gan komandām, kas atrodas pie šīm DeFi monētām un žetoniem, gan aktīvu investoriem. Projektu komandām – likviditātes pūli noņemt nepieciešamība uzsākt likviditāti nodrošinošo tīklu, pirms projekts nodrošina reālu lietderību. Investoriem likviditātes fondi ļauj izņemt monētas un žetonus, kad tie netiek aktīvi tirgoti.

Likviditātes ieguve un ražas audzēšana

Dramatiskais savienojuma pieaugums ir veicinājis “ražas audzēšanu” – viena vai vairāku DeFi protokolu izmantošanu, lai radītu pēc iespējas vairāk peļņas. Ienesīguma lauksaimniecība ir kļuvusi vēl populārāka, palielinoties tā sauktajai “likviditātes iegūšanai” vai nopelnot protokola jaunizveidoto vietējo žetonu papildus regulārajai atdevei..

Likviditātes ieguve attiecas uz situāciju, kad ienesīguma lauksaimnieks piedalās tirgus veidošanā, lai ieguldītu nepieciešamo likviditāti konkrētā monētā vai žetonā, un, to darot, nopelna peļņas likmi, kā arī protokola žetona papildu vienību.

Kad Compound izplatīja savu pārvaldības marķieri COMP, tā likviditātes iegūšanas mehānisms noveda pie masveida ienesīguma pieauguma, jo investori mēģināja maksimāli palielināt savu peļņu un nopelnīt COMP, kas nākamajiem četriem gadiem tiks izplatīts lietotājiem, izmantojot likviditātes ieguvi..

Compound panākumi ir līdzīgi redzēti ar citiem DeFi protokoliem – piemēram, Balancer, DEX protokolu, kas piedāvā vairāku aktīvu kopas un ļauj visiem kļūt par likviditātes nodrošinātājiem platformā. Kopš jūnija beigām likviditātes nodrošinātājiem Balancer bija divi ienākumu avoti, tirdzniecības maksas un atlīdzības jaunizveidotajā BAL – protokola pārvaldības marķieris -, kas tika sadalīts likviditātes ieguvei.

BAL ir domāts kalpot kā stimuls tirgotājiem un likviditātes nodrošinātājiem piedalīties protokola pārvaldībā un lēmumu pieņemšanā. Nesenais BAL sadalījums nodrošina papildu ienākumu avotu likviditātes nodrošinātājiem Balancer, kas veicina pieprasījumu nopelnīt BAL. Tas noveda pie tā, ka Balancer kopējais bloķētās vērtības (USD) pieaugums pārsniedza 300% kopš marķiera izplatīšanas sākuma 23. jūnijā.

Kopējā bloķētā vērtība (USD) pakalpojumā Balancer. Avots: DeFi pulss

Tomēr likviditātes ieguves ilgtspēja joprojām ir debatēs. Kriptogrāfijas analīzes firmas CoinGecko līdzdibinātājs Bobijs Ongs pastāstīja OKEx Insights, ka lietas jau agri izskatās labi. Viņš paskaidroja:

“Likviditātes ieguves modelis ir protokola stimulu veids, kas līdzīgs darba pierādīšanas bloka atlīdzības sistēmai. Inflācijas modelis ir iekļauts protokolā, un monetārais modelis ir zināms visiem.

Likviditātes ieguves modeļa ilgtspēja būs atkarīga no tā, cik daudz protokolam izdosies savākt stimulēšanas periodā. Ideja ir tāda, ka pietiekami daudz lietotāju protokolus izmantos pēc stimula samazināšanas vai atcelšanas, lai tā kļūtu par pašpietiekamu ekosistēmu, kur pārvaldības žetoni ir vajadzīgi, lai balsotu par pārvaldības jautājumiem. Šajā brīdī vēl būs pāragri kaut ko teikt – taču agrīnās pazīmes ir diezgan pozitīvas. ”

Atsevišķu DEX pieņemtais likviditātes ieguves modelis ir izraisījis īstermiņa to tirgus daļu pieaugumu pēc tirdzniecības apjoma. Piemēram, kopš Balancer paziņoja par pārvaldības marķiera izplatīšanu, tā tirgus daļa tirdzniecības apjomā 22. jūnija nedēļā pieauga no 1,66% līdz 13,53%.

Tirgus daļa pēc decentralizēto biržu nedēļas apjoma. Avots: Dune analytics, OKEx Insights

Dune Analytics līdzdibinātājs Fredriks Haga pastāstīja OKEx Insights, ka ir pārliecināts, ka DEX tirdzniecības apjoms jūlijā var saglabāt pozitīvo impulsu. Viņš paskaidroja:

„Jūnijā šķita, ka tirdzniecības apjomu lielā mērā noteica ražas audzēšana. Tomēr ir pagājusi apmēram 1/4 jūlija, un mēs esam redzējuši, ka DEX tirgoti ~ 420 miljoni USD. Ja šī tendence turpināsies, jūlijs nolaidīsies aptuveni tādā pašā apjomā kā jūnijs (tirgoti ~ USD 1,5B). ”

Mēneša decentralizētās apmaiņas apjoms sagrupēts pēc gada. Avots: Dune Analytics, OKEx ieskats

Kaut arī kopējie DEX tirdzniecības apjomi jūlijā jau ir pārsnieguši pagājušā gada rādītājus, gaidot 2020. gada 3. ceturksni, Haga uzsvēra dažus DEX, lai sekotu līdzi:

“Pēc Balancer un Curve atsauces kļūst acīmredzams, ka automatizētie tirgus veidotāji var diezgan ātri palielināt apjomu. Tagad būs interesanti redzēt, kā darbojas tādi jauni modeļi kā Gnosis Protocol – kas tika ieviests maijā, un vai tie spēj piesaistīt likviditāti. Turklāt, pieaugot gāzes cenām, būs interesanti sekot otrā slāņa risinājumiem, piemēram, Loopring un Diversifi. ”

DEX vēl ir tāls ceļš ejams līdz masveida adopcijai

Neskatoties uz straujo pieaugumu decentralizētajās biržās jūnijā, DEX joprojām ir pāragri salīdzināt ar centralizētām kriptogrāfijas biržām, kas ļoti lepojas ar lauvas lietotāju un tirdzniecības daļu. Kā norāda izpēte no TokenInsight, sākot ar 2020. gada 1. ceturksni, DEX tirdzniecības apjoms veidoja tikai 2,68% no kopējā tūlītējās tirdzniecības visā kriptogrāfijas tirgū.

USD izteiksmē DEX tirdzniecības apjoms 2020. gada 1. ceturksnī sasniedza 180 miljardus USD – salīdzinot ar 6,6 triljoniem USD, kas tika tirgoti visā kriptogrāfijas spot tirgū. Lai gan proporcija joprojām ir maza, šī bija pirmā reize, kad DEX apjomi veidoja vairāk nekā 0,01% no kopējā spot apjoma, ziņo TokenInsight.

Drošības problēmas arī joprojām ir šķērslis decentralizētu biržu plašai ieviešanai, ko atspoguļo nesenais Balancer 500 000 ASV dolāru izmantojums. 29. jūnijā CoinDesk ziņots ka uzbrucējs ir izmantojis nepilnību protokolā, aizņemoties WETH žetonus 23 miljonu USD vērtībā. Kā ziņots, viņi pēc tam nepārtraukti tirgoja WETH pret Statera (STA) ar pieaugošiem daudzumiem – iztukšojot STA likviditātes rezervi. Hakera identitāte joprojām ir noslēpums, un Statera komanda paziņoja, ka viņi nespēj atmaksāt hakera upuriem.

Džejs Džou, DEX protokola Loopring operatīvais vadītājs, sacīja OKEx Insights, ka Ethereum caurlaides ierobežojums arī izgaismo drošības problēmas, ar kurām saskaras DEX. Viņš paskaidroja:

“Mani uztrauc tehnoloģiju ierobežojums attiecībā uz Ethereum caurlaidi. “Melnā gulbja” pasākums 12. martā vienā dienā ir iztvaicējis DeFi tirgus vērtību par 50%. Tas nozīmē, ka pašreizējā blokķēde nevar atbalstīt DeFi lietotāju vajadzības, ja cena īsā laika posmā krasi mainās. Kamēr daži no vadošajiem DeFi protokoliem, piemēram, MakerDAO un dYdX, blokķēdē izmanto 1. slāņa mērogošanas risinājumus, nākamajā gadā mēs redzēsim arvien vairāk dappu, kas pieņems 2. slāņa mērogošanas risinājumus. ”

Sliktas lietotāju saskarnes decentralizētā apmaiņā, salīdzinot ar populārām centralizētām apmaiņām, arī kavē lietotāju adopciju. CoinGecko’s Ong teica OKEx Insights, ka DEX izmantošanas sarežģītība kavē lietotāja pieredzi un tādējādi joprojām ir šķērslis, kas neļauj DeFi pāriet uz galveno. Viņš izstrādāja:

“Nevienam ir grūti saprast, kā padarīt pieejamu augstu ražu. Ir grūti izskaidrot automatizēto tirgus veidotāju, likviditātes rezervju utt. Jēdzienu nevienam, pat kriptogrāfijas nozares dalībniekiem. Lai persona, kurai ir vidējas zināšanas par kriptogrāfiju, varētu tās izmantot, viņam jāpārzina Metamask, jāsaņem ETH un / vai stablecoins – nemaz nerunājot par dažādiem pieejamajiem stablecoins, piemēram, DAI, USDT, USDC utt., Vai arī jāizmanto informācijas panelis. piemēram, Instadapp, lai pienācīgi veiktu ražu. ”

Ongs arī norādīja, ka pašlaik – ņemot vērā citus apsvērumus par augstām Ethereum nodevām – lai raža ar DeFi protokoliem būtu efektīva, lietotājiem ir nepieciešams ieskaitīt lielu naudas summu, lai sāktu, “vismaz 10 000 USD, lai redzētu reālu peļņu. ” Viņš pievienoja:

“Tas nozīmē, ka DeFi raža tagad ir galvenokārt spēle, ko spēlē lieli vaļi, kuri ir gatavi uzņemties viedo līgumu risku, lai iegūtu augstu ražu.”

Papildus iepriekšminētajiem šķēršļiem Jon Jordans, decentralizēto lietojumprogrammu datu kompānijas DappRadar komunikāciju direktors, dalījās ar OKEx Insights pārliecībā, ka centralizētās apmaiņas izmantošanas inerce padara DEX par “tālu no galvenās”. Viņš paskaidroja:

“Es domāju, ka galvenais iemesls, kāpēc DEX nav kļuvuši par galvenajiem, ir vēsturiska problēma, ka, kad kriptogrāfija pirmo reizi uzplauka, vienīgais veids, kā piekļūt šiem jaunajiem aktīviem, bija centralizētu biržu izmantošana. Kad kāds ir pierakstījies un sācis ērti lietot šādu produktu, ir ļoti grūti panākt, lai viņi pārietu uz kaut ko citu.

Konkrētāk, problēma ar DEX vienmēr ir bijusi (un joprojām ir), ka tās ir lēnākas, dārgākas lietošanā un piedāvā mazāk likviditātes nekā labākās centralizētās biržas. Tas ir saistīts ar daudzām drošības problēmām. Šo iemeslu dēļ es neredzu, ka DEX kļūst par galvenajiem produktiem. ”

Lai gan Jordānija uzskata, ka DEX īstermiņā nedarbojas, viņš domā, ka tie lietotājiem piedāvā divas skaidras priekšrocības:

“DEX pirmā priekšrocība nav KYC / AML ierobežojumi, kas ir svarīgi dažiem lietotājiem. Galvenā priekšrocība ir tā, ko mēs šobrīd piedzīvojam, tas ir veids, kā DEX tiek integrēti plašākā DeFi sprādzienā. Tas ir novērojis tādu produktu kā Uniswap, Kyber, 1inch, Curve uc pieaugumu, kuriem var piekļūt jaunos veidos kā daļa no sarežģīta DeFi darījuma, kas var ietvert vairākas darbības.

Vēl viena DEX piedāvātā priekšrocība ir ražas audzēšanas parādība. Lietotāji maksimāli palielina savas iespējas apvienot jauno COMP marķieri, vienlaikus noguldot nodrošinājumu, ņemot kredītus un apmainoties ar žetoniem. Tā rezultātā notiek milzīgs DeFi un DEX apjomu sprādziens, lai gan lietotāju skaits joprojām ir ļoti mazs, salīdzinot ar centralizēto apmaiņu. ”

Sarunā ar OKEx Insights DappRadar’s Jordan atzīmēja arī savu pārliecību, ka DEX tiks pilnībā integrēti DeFi ekosistēmā:

“Es ceru, ka mēs redzēsim DEX pārveidošanu, kad tie pilnībā integrēsies DeFi ekosistēmā. Kādā brīdī mēs, iespējams, pārstāsim pat runāt par DEX kā atsevišķu produktu veidu. ”

Kaut arī decentralizētās apmaiņas – un DeFi kopumā – joprojām ir agrīnā stadijā un faktiski paliek pieejamas ierobežotai lietotāju bāzei, CoinGecko Ong uzskata, ka DeFi joprojām piedāvā milzīgas iespējas demokratizēt finanšu pakalpojumus ikvienam:

“Es kopumā optimistiski vērtēju DeFi nākotni. Tas ir vairāku gadu desmitu izaugsmes trajektorijas sākums, un DeFi mums sola lielu potenciālu finanšu pakalpojumu decentralizācijā.

Lai gan ir daudz iepriekš minēto problēmu, laika gaitā Ethereum svari un DeFi izstrādātāji kļūst arvien sarežģītāki, šīs lietas uzlabosies un lietotāja pieredze kļūs daudz labāka, lai ikviens tajā varētu piedalīties. Kad tas notiks, sarežģīti finanšu pakalpojumi ar lielāku ieguldījumu atdevi tiks demokratizēti visiem un ne tikai bagātajiem. ”

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas, oriģinālus pētījumus & kurētas ziņas no kriptogrāfijas profesionāļiem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me