NBA Top Shot virza NFT uz vispārēju pieņemšanu

Nacionālās basketbola asociācijas oficiāli licencēta blokķēdes lietojumprogramma NBA Top Shot pēdējā laikā ir kļuvusi populārāka – vienas dienas apjomi aptuveni pus mēnesi pārsniedz vienu miljonu ASV dolāru. Kolekcionējamo priekšmetu platforma jau ir pārspējusi slaveno CryptoKitties attiecībā uz kopējo pārdošanas apjomu, un tā ieņem pirmo vietu kriptogrāfisko kolekcionējamo priekšmetu nozarē, kā liecina dati no CryptoSlam. Uz šī raksta tapšanas brīdi NBA Top Shot pārdošanas apjoms ir sasniedzis 43 miljonus USD, un tajā ir aptuveni 20 000 pircēju un 33 000 kolekcionāru. Kaut arī kolekcionāru skaits ievērojami atpaliek no CryptoKitties 92 000, tā kopējā vērtība atspoguļo dalībnieku apstiprinājumu šai pieaugošajai uz blockchain balstītajai platformai.

NBA Top Shot ir visaugstākā kriptokolekciju platforma visu laiku pārdošanā. Avots: CryptoSlam

Salīdzinājumā ar tradicionālajām sporta kartēm, NBA Top Shot katrā priekšmetā ir īss spēles mirkļa video, nevis fotoattēls. Katrs brīdis ir neaizsargāts marķieris jeb NFT, kas satur tā unikālo identifikācijas informāciju un uz blokķēdes balstītu autentiskuma garantiju. Digitālā karte satur arī daudz informācijas – piemēram, spēli, no kuras radās brīdis, mirkļa nozīmi spēlētāja karjerā, spēlētāja statistiku par spēli un sezonas vidējos rādītājus. 

Visi momenti ir sadalīti trīs kategorijās – Bieži, Reti un Leģendāri -, un cenas nosaka spēlētāja slava, kartes retums un sērijas numurs. Kolekcionāri var iegādāties savus iecienītākos mirkļus, satverot iepakojumus pirmdienās un ceturtdienās vai tieši no platformas tirgus.

NBA Top Shot paketes tiek ļoti ātri izpārdotas. Avots: NBA labākais metiens

NBA Top Shot tirgus novērtēšana

23. janvārī Lebrona Džeimsa brīdis tika pārdots NBA Top Shot for 71 455 ASV dolāri. Tikai divas dienas vēlāk šo ierakstu sagrauj Zion Williamson brīdis, kad pārdod 100 000 USD. Pēdējo septiņu dienu laikā no šī rakstīšanas brīža mēs esam redzējuši vairāk nekā 15 500 seifu adreses, kas piedalās pirkumos un kuru kopējā darījuma vērtība ir 18,5 miljoni ASV dolāru. Šie skaitļi arī norāda, ka šī uz blockchain balstītā platforma ir ļoti populāra un tai ir spēcīga likviditāte. 

Pašlaik platforma atbalsta norēķinus ar kredītkarti vai kriptovalūtu. Pašlaik atbalstītās kriptovalūtas ietver BTC, ETH, DAI un USDC. 

Saskaņā ar ziņojumu, ko publicējis Forbes 2018. gada septembrī eBay sporta piemiņlietu tirgus vien tajā laikā sasniedza USD 4,7 miljardus. Ņemot vērā šī tirgus straujo izaugsmi pēdējo divu gadu laikā, sporta karšu tirgus tagad ir palielinājies par USD 10 miljardiem – pēc mūsu vērtējuma. Tā kā Nacionālajai basketbola asociācijai ir globāla fanu bāze, NBA Top Shot veiksmes potenciāls ir skaidrs. 

Ziona Viljamsona brīdis tika pārdots par 100 000 ASV dolāriem, uzstādot rekordu. Avots: NBA labākais metiens

NBA kolekcionējamo spēļu attīstība

Tradicionālajā tirgū ievērojami vērtīgākas ir fiziskās kartes, kas saņem augstus vērtējumus no profesionālām organizācijām. Kolekcionāri pievērš lielu uzmanību saziņas un sūtīšanas kartēm, kurām ir zināmi riski, un pirms to laišanas otrreizējā tirgū tās vērtēs Bekets un citi. Turklāt dabiskā fizisko karšu novecošana ietekmē arī to vērtību.

Arī digitālajiem kolekcionējamiem priekšmetiem, piemēram, MyTEAM kartēm NBA 2K videospēļu sērijā, ir trūkumi – proti, vecākajās sezonās iegūtās kartes zaudēs vērtību, kad sāksies jaunā sezona. Vēl sliktāk, kad, pārtraucot veco spēļu serverus, šie kolekcionējamie priekšmeti kļūst nevērtīgi – tas ir viens iemesls, kāpēc NBA 2K spēlētāji uzskata, ka sērijai vajadzētu pāriet uz vienotu spēļu kā pakalpojuma modeli.

NBA 2K videospēļu sērijas MyTEAM kartes zaudē vērtību. Avots: 2KMTCentral

Vai NBA Top Shot ir slepkava lietotne NFT?

NBA Top Shot un CryptoKitties nāk no vienas un tās pašas izstrādes komandas Dapper Labs. Pirmā attīstība notiek sadarbībā ar NBA Spēlētāju asociāciju. Investoru vidū, kas atbalstīja šo projektu, ir tādas NBA zvaigznes kā bijušais Filadelfijas “76ers” un Goldensteitas “Warriors” spēlētājs Andrē Iguodala un Bruklinas “Nets” spēlētājs (un ievērojamais kriptovalūtas atbalstītājs) Spensers Dinvidijs.

NBA Top Shot ir veidots uz bloka ķēdes protokola Flow, kas ir paredzēts jau no paša sākuma, lai to varētu izmantot vispārpieņemšanā. Plūsmas marķieris (FLOW) ir Flow layer-one blokķēdes vietējais aktīvs, un tas ir nepieciešams, lai spēlētu un piedalītos platformā, lai nopelnītu darījumu maksas un atlīdzības..

Flow komanda izstrādāja kriptogrāfijas paņēmienu, lai risinātu verificētāja dilemmu, kas pazīstama kā Konfidenciālu zināšanu specializēti pierādījumi jeb SPoCK. Šī tehnoloģija nodrošina lielu darījumu caurlaidi un labāk atbilst decentralizētu spēļu lietojumu vajadzībām. Atšķirībā no fizisko sporta karšu glabāšanas un vērtēšanas prasībām gandrīz neeksistējošās NFT uzglabāšanas izmaksas atvieglo sporta līdzjutēju dalību. Vispārīgi runājot, NFT var nopirkt, pārdot un apmainīt internetā bez starpnieka.

Turklāt notiekošās globālās pandēmijas dēļ daudzi fiziski kolekcionāri neiet uz veikaliem vai tirdzniecības izstādēm pēc tirdzniecības kartēm. Šajā situācijā NFT priekšrocības ir acīmredzamākas. NBA Top Shot momentus var tirgot uzreiz un bez piegādes izmaksām. Pircējam nav jāuztraucas arī par kolekcionējamo priekšmetu autentiskumu.

Tomēr, no otras puses, NBA Top Shot ir oficiāli licencējis Nacionālā basketbola asociācija. Ja NBA atceļ autorizāciju vai spēles tiek apturētas, tas var radīt milzīgu izaicinājumu šai topošajai bloku ķēdes spēlei.

Tiek meklētas arī FLOW monētas

Pēc Flow monētas agrīnās darbības ir skaidrs, ka tirgus ir ļoti vērojams attiecībā uz protokolu. 2020. gada oktobrī tika izvirzīts protokols 9,5 miljoni ASV dolāru pārdodot 25 miljonus FLOW monētu par 0,38 USD katrā. Apvienojumā ar pirmajā kārtā piesaistītajiem līdzekļiem 0,10 USD par FLOW, protokols savāca aptuveni 18 miljonus USD no vairāk nekā 12 000 dalībniekiem vairāk nekā 100 valstīs. 

FLOW pirmo reizi tika iekļauts Krakenā 27. janvārī, kur šajā posmā var tirgot tikai likmju atlīdzības. Monētas cena šobrīd ir aptuveni 11,30 ASV dolāri, kas pirmajiem ieguldītājiem dod peļņu, kas pārsniedz 100x.

FLOW saviem ICO investoriem radīja peļņu, kas pārsniedz 100x. Avots: CoinGecko

Kad NBA Top Shot apjoms palielinās, mēs varam redzēt, ka patērētāju uzvedība strauji mainās. NBA Top Shot kā mainstream draudzīga blokķēdes spēle noteikti padarīs vairāk lietotāju pazīstamus ar NFT. Dapper Labs sadarbojas arī ar Ultimate Fighting Championship jeb UFC – kurai ir strauji augoša fanu bāze – līdzīgā partnerībā, lai izveidotu NFC kolekciju ar UFC firmas produktiem.

Kombinācijā ar nesenie apstiprinājumi no Dalasas Mavericks īpašnieka Marka Kubana var droši apgalvot, ka mainstream draudzīgu, uz blokķēdi balstītu kolekcionējamu priekšmetu platformu attīstība turpinās virzīt augstāku NFT tirgu.

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas, oriģinālus pētījumus & kurētas ziņas no kriptogrāfijas profesionāļiem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me