Ķīnas visas Āzijas digitālās valūtas plāns un centieni nojaukt USD dominējošo stāvokli

Visu Āzijas valstu digitālās valūtas attēls

Nesenās Ķīnas likumdevēju sanāksmes laikā viena grupa ierosināts vietējās, reģionālās digitālās valūtas izveide. Priekšlikumā to dēvē par “stabilu digitālo valūtu” – un plašsaziņas līdzekļos kā “Austrumāziju” vai “visu Āzijas valstu digitālo valūtu” – ierosinātās valūtas mērķis ir atvieglot pārrobežu darījumus reģionā.

Saskaņā ar priekšlikumu to atbalstītu četru vietējo fiat valūtu grozs: uzvarēja Ķīnas juaņa, Honkongas dolārs, Japānas jena un Dienvidkoreja. Priekšlikumā tomēr netika skaidri norādīts, ka blokķēde ir sistēmas pamatā esošā tehnoloģija.

Šādas reģionālas digitālās valūtas rašanās kontekstā ir divi galvenie aspekti: globālā pāreja uz digitālo un pašreizējā ekonomiskā situācija, ko izraisīja pandēmija COVID-19, kā arī ASV dolāra dominēšana pasaules tirdzniecībā. Priekšlikums par visu Āzijas valstu digitālo valūtu – tādu, kas skaidri izslēdz ASV un USD – garantē rūpīgāku tās dizaina un iespējamās ietekmes izpēti.

Kāpēc jāierosina Āzijas digitālā valūta?

Stablecoin koncepcija Austrumāzijas reģionam tika piedāvāta pagājušajā mēnesī notikušajā Ķīnas Tautas politiskās konsultatīvās konferences sesijā, kas bija daļa no lielākās ikgadējās “Two Sessions” sanāksmes par Ķīnas nacionālo politiku. Saskaņā ar Neil Shen, Sequoia Capital China vadošā partnera, kurš sanāksmē prezentēja projektu, Āzijas digitālā valūta kalpos trim mērķiem:

  1. Zemāks valūtas kursa risks pārrobežu darījumos (tirdzniecības veicināšana reģionā)
  2. Uzlabot norēķinu efektivitāti
  3. Nodrošiniet Ķīnas digitālās valūtas elektroniskā maksājuma vai DCEP testēšanas vidi

Priekšlikums ieteikts ka šādas reģionālas digitālās valūtas attīstību uzraudzīs Ķīnas centrālā banka PBoC. Tomēr to izstrādās un attīstīs privātā sektora firmas.

Runājot par problēmām, kuras valūtas veidotāji vēlas atrisināt, priekšlikumā galvenā uzmanība tika pievērsta tirdzniecībai un pārrobežu norēķinu efektivitātei. Priekšlikumā uzsvērta ekonomiskās atveseļošanās nepieciešamība Āzijā pēc COVID-19 sekām.

Piedāvātā valūta netika iesniegta kā aizstājējs četrām valūtām, kas to atbalstītu kā oficiālu reģionālo valūtu (piemēram, eiro eirozonā). Drīzāk tas tika piedāvāts kā līdzeklis, lai darījumus starp šīm četrām valūtām un valstīm padarītu lētākus un efektīvākus, uzskatot, ka tas palīdzētu stimulēt tirdzniecību starp tām.

Aplūkojot valūtas kursa risku, kā minēts iepriekš, viena no fiat valūtām, kas atbalsta piedāvāto monētu, ir Honkongas dolārs, kura vērtība saskaņā ar ASV dolāru ir piesaistīta ASV dolāram. saistītā valūtas kursa sistēma. Tā kā Honkonga ir galvenais pasaules ārzonu biznesa centrs Ķīnas juaņai, veido 70% no visiem ārzonas RMB maksājumiem, kas veikti kontinentālajā Ķīnā un pasaules ārzonas tirgū, HKD iekļaušana var palīdzēt stabilizēt piedāvāto valūtu un veicināt uzņēmumu ieviešanu.

Pēc Šena teiktā, turpmāku vērtības stabilizāciju var panākt, atsaucoties uz Starptautiskā Valūtas fonda īpašajām aizņēmuma tiesībām fiat valūtu svaru.

Norēķinu efektivitāte ir ierosinātās visas Āzijas digitālās valūtas otrais mērķis. Pasaules Bankas dati norāda ka naudas sūtīšanas izmaksas uz Ķīnu ir 9,04%, kas ir daudz augstākas nekā vidēji pasaulē 6,84%. Piedāvātā digitālā valūta ir aprakstīta kā tāda, kas ļauj uzņēmumiem izmantot īpašus digitālos seifus, lai veiktu vienādranga pārrobežu maksājumus.

Visbeidzot, Āzijas digitālā valūta nodrošina arī testēšanas vidi Ķīnas DCEP, kas pašlaik ir valsts digitālās juaņas sistēma. Šena priekšlikums norāda, ka visas Āzijas valstu digitālā valūta veicinātu vienmērīgu integrāciju ar DCEP, kas būtu pirmā platforma tās pieņemšanai. Priekšlikums arī ierosina PBoC un Honkongas monetārās iestādes sadarbību pētniecības jomā tādās jomās kā pārrobežu līdzekļu pārskaitīšana, darījumu uzskaite un naudas atmazgāšanas novēršanas politika.

Jauns Svaru konkurents

Visu Āzijas valstu digitālās valūtas parādīšanās būtu – un patiešām jau tā ir – neizbēgami jāsalīdzina ar Facebook Svariem, īpaši attiecībā uz pārrobežu maksājumiem. Pats Āzijas valūtas piedāvātais dizains – stabila monēta, kuras pamatā ir Fiat valūtu grozs – ļoti līdzinās pēdējam piedāvātajam Svaru monētas dizainam.

Ņemot vērā Facebook lielo lietotāju bāzi, Svaru monētai ir iespēja sasniegt miljardiem cilvēku, ja tā tika izlaista un integrēta Facebook produktos. Precīzi sakot, Facebook pašlaik ir 2,3 miljardi aktīvo lietotāju mēnesī ar 1,1 miljards no šiem lietotājiem Āzijas un Klusā okeāna reģionā un 200 miljoni WhatsApp lietotāju tikai Indijā.

No otras puses, ierosinātā visas Āzijas valstu digitālā valūta potenciāli varētu atbilst šiem skaitļiem, ja pat nepārsniegtu tos, ja tā virzītos tikai Ķīnā – vietējie regulatori to virzīja.

Faktiski, runājot par pieņemšanu, viena atšķirīga priekšrocība, kas ir piedāvātās visas Āzijas digitālās valūtas priekšrocībai, salīdzinot ar Svaru monētu, ir regulatīvais atbalsts. Kaut arī Svariem vēl nav jāsaņem zaļā gaisma no ASV regulatoriem, un to ļoti lielā mērā vada privātais sektors, sagaidāms, ka ierosinātā visas Āzijas valūta, izstrādājot un integrējoties ar DCEP, atbilstu Ķīnas regulatīvajām iestādēm..

Komentāros OKEx Insights Dr Alicia Garcia-Herrero, investīciju bankas Natixis Āzijas un Klusā okeāna reģiona galvenā ekonomiste, atzīmēja, ka šis regulatīvais atbalsts ievērojami palielina visas Āzijas valūtas veiksmes iespējas:

“Salīdzinājumā ar Svariem, kas ir privāta valūta, Panāzijas digitālo valūtu vada centrālās bankas, un tādējādi tas, visticamāk, gūs panākumus. Jautājums ir, vai tas var apstrīdēt USD. ”

Apstrīdēt USD dominējošo stāvokli tirgū

Ņemot vērā pašreizējo pasaules ekonomikas dinamiku, var apgalvot, ka šī visas Āzijas valstu digitālā valūta varētu būt Ķīnas instruments, lai neitralizētu dolāra un ASV dominējošo stāvokli ekonomikā.

Kaut arī tikai ASV veido 10% pasaules tirdzniecības un 15% no pasaules IKP, puse no globālās tirdzniecības rēķiniem un divas trešdaļas no pasaules vērtspapīru emisijas tiek apmaksāti USD.

Āzijas un Klusā okeāna reģionā Ķīna, iespējams, cenšas novērst šo modeli ar savu iniciatīvu “Belt and Road” – Ķīnas valdības globālo stratēģiju tirdzniecības un tirdzniecības infrastruktūras attīstībai, kas tika ieviesta 2013. gadā..

Saskaņā ar a Morgana Stenlija ziņojums no 2018. gada marta valstis, kas ir šīs iniciatīvas dalībnieces, Ķīnai piedāvā milzīgu iespēju paplašināt tās ekonomisko ietekmi, jo tās “veido 30% no pasaules nominālā IKP, 40% no pasaules IKP pieauguma un 44% no pasaules iedzīvotājiem”.

Viens no galvenajiem ieguldījumiem Belt and Road iniciatīvā ir Ķīnas un Pakistānas ekonomikas koridors, kura vērtība ir 68 miljardi USD, un to papildina dažādi citi projekti (vairāk nekā 200 miljardu USD vērtībā), kas savieno Ķīnu ar Pakistānas Gwadar ostu..

Kaut arī šie skaitļi atspoguļo Ķīnas koncentrēšanos uz iniciatīvu, Morgana Stenlija ziņojumā tiek lēsts, ka valsts kopējie ieguldījumi Belt and Road projektos līdz 2027. gadam varētu sasniegt 1,2–1,3 triljonus USD.

Tomēr, neskatoties uz šiem centieniem, ASV dolārs joprojām ir dominējošs finanšu tirgos, grāmatvedība par 2019. gada 2. ceturksni 61,63% no globāli piešķirtajām valūtas rezervēm, kam seko eiro un jena. Sākot ar 2019. gada 2. ceturksni, Ķīna veidoja tikai 1,97% no globāli piešķirtajām valūtas rezervēm.

Valūtas kursu sastāvs no 2019. gada. Avots: Reuters, Refinitiv Datastream

Ja reģionā to pieņems kā norēķinu valūtu tirdzniecībai un ieguldījumiem Belt un Road valstīs, ierosinātā visas Āzijas valstu digitālā valūta varētu palīdzēt palielināt juaņas daļu no piešķirtajām forex rezervēm.

Turklāt, tā kā visa Āzijas digitālā valūta veicina zemu izmaksu pārrobežu darījumus, tā var uzrunāt Āfrikas reģiona valstis, kuras vēsturiski cīnījās ar lielām maksājumu izmaksām.

Lai veiktu pārrobežu darījumus Āfrikā, vietējām bankām tas ir jādara ievērot pārmērīgas normas un tādējādi arī tās maksas augstākas naudas pārskaitīšanas maksas. Tomēr ar 39 Āfrikas valstīm uzskaitīti Ķīnas Belt and Road iniciatīvā Panāzijas digitālā valūta var izrādīties izdevīga samazinātu maksājumu izmaksu ziņā un, savukārt, paplašināt RMB ietekmi, izaicinot USD dominēšanu reģionā.

Pieaugošais naudas pārvedumu tirgus prasa digitālus risinājumus

Īpaši pašreizējais digitālo naudas pārvedumu tirgus Āzijā piedāvā milzīgu traucējumu potenciālu augsto izmaksu dēļ. Digitālie pārskaitījumi, kas attiecas uz naudas pārskaitījumiem, izmantojot digitālos tīklus un lietojumprogrammas, ir aug eksponenciāli un paredzams, ka līdz 2026. gadam tas sasniegs 269,78 miljardus ASV dolāru.

Paredzams, ka Ķīnas gadījumā pilsētas vidējās klases iedzīvotāji to darīs četrvietīgs laika posmā no 2012. līdz 2022. gadam, kā rezultātā ilgstoši palielinās pārrobežu naudas pārvedumu maksājumi par izglītību un personiskajām izmaksām.

Pieaugošajam naudas pārvedumu tirgum nepieciešami digitāli risinājumi, tādējādi nostiprinot visas Āzijas valstu digitālās valūtas pamatu. Tomēr, pēc Dr. Garsijas-Herrero domām, šāda risinājuma ieviešana var prasīt, lai tas būtu piesaistīts enkura valūtai:

“Vienīgais veids, kā es varu iedomāties, ka šī (uz blokķēdi balstītā digitālā valūta) ir iespējama saprātīgā laika posmā, ir enkura valūtas izmantošana, kas, bez šaubām, būs E-RMB un kurai ir citas valūtas (iespējams, digitālas, bet ne pārliecinātas) vajadzības gadījumā nekavējoties) piesiet enkura valūtai. Protams, var domāt par joslu, kāda bija valūtas kursa mehānismam pirms eiro izveides. ”

Kaut arī attiecībā uz maksājumiem, izmantojot visu Āzijas valstu digitālo valūtu, ir reģionāli stimuli, pieprasījums pēc rentabliem maksājumu risinājumiem ir tālu ārpus Āzijas un atkal tas ir īpaši acīmredzams Āfrikā. Statistika Pasaules Bankas dati norāda, ka Subsahāras Āfrikā bija visaugstākās vidējās pārsūtīšanas izmaksas pasaulē 2020. gada 1. ceturksnī – par 9% – krietni virs ilgtspējīgas attīstības mērķis no 3%.

Iespēja Ķīnai un Āzijai

2019. gada decembrī Eiropas Centrālā banka atzīmēja, ka, ja privātais sektors nevarētu izstrādāt efektīvu Eiropas mēroga maksājumu risinājumu, tas tā arī būtu apsvērt izveidojot Centrālās bankas digitālo valūtu.

Ņemot vērā mainīgo ainavu un virzību uz digitālajām valūtām starp centrālajām bankām kopumā, priekšlikums par Āzijas digitālo valūtu šķiet savlaicīgs un atbilstošs.

Reģionālās digitālās valūtas attīstība varētu ļaut Āzijai un jo īpaši Ķīnai konkurēt ar USD dominējošo stāvokli nākamo arvien digitalizēto ekonomiku vilnī.

Komentējot šādu scenāriju, Aly Madhavji no Blockchain Founders Fund teica OKEx Insights, ka USD dominēšana varētu “lēnām iegravēties”, parādoties digitālajai juaņai un visas Āzijas digitālajai valūtai:

“ASV dolāra hegemonija varētu sākt lēnām iegravēt. Mēs jau esam redzējuši juaņu denominētu naftas līgumu, kas veido vairāk nekā 14% no visas naftas tirdzniecības galvenajās biržās. Digitālās juaņas, Svaru un visas Āzijas valstu digitālās valūtas iniciatīvām var būt liela ietekme uz USD dominēšanu, ja tās turpina apiet normatīvos šķēršļus un rada atbalstu no institūcijām un valdībām. ”

Uzsverot šīs attīstības nozīmi kā potenciālu priekšvēstnesi reģiona digitālajai ekonomikai, Henri Arslanian, PwC globālā kriptogrāfijas vadītājs un partneris, sacīja OKEx Insights:

“Šis paziņojums ir vēl viens piemērs vadošajai lomai, kādu Āzija var spēlēt ne tikai digitālo aktīvu, bet arī potenciāli naudas nākotnes jomā..

Kaut arī Ķīnai ar tās DCEP tiek pievērsta liela uzmanība, dažas citas mazākas Āzijas valstis, piemēram, Dienvidkoreja, Taizeme vai Kambodža, strādā arī pie savām interesantajām CBDC iniciatīvām. Un tagad ziņas par potenciālu visas Āzijas valstu digitālo valūtu vienkārši pastiprina Āzijas nozīmi globālajā sarunā par šo tēmu. ”

Jebkurā gadījumā, kā norādīja Dr. Garsija-Herrero, Ķīna gūst labumu no reģionālās digitālās valūtas, ko vada tās centrālā banka:

“Tas izklausās ļoti līdzīgs e-RMB virzīšanai, jo neviena valūta nevar sākties no nulles (pat eiro nedarīja). PBoC izvēlētais modelis, centrālā sadalītā virsgrāmata, var palīdzēt viņiem izsekot plūsmām un tādējādi ļaut kontrolēt kapitālu joprojām centīsies virzīt starptautisko RMB izmantošanu. “

Tomēr maz ticams, ka ASV bez cīņas zaudēs savu dominējošo stāvokli tirgū, kas padara digitālās valūtas telpu vēl interesantāku vērot, kā centrālās bankas un privātās organizācijas piedalās pasaules ekonomiskās ietekmes cīņā.

__________________________________________________________________________

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas un kripto profesionāļu sagatavotās ziņas.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me