Ķīnas Blockchain Push: padziļināts valdības politikas, uzņēmējdarbības un ieguldījumu skatījums

Pagājušajā mēnesī Ķīnas ikgadējās sanāksmes laikā par valsts politiku blokķēde bija plaši apspriesta tēma. Ķīnas sanāksme “Divas sesijas”, kas pazīstama arī kā “Lianghui”, sākās 22. maijā, pēc tam, kad tā tika pārcelta no marta COVID-19 pandēmijas dēļ..

Lianghui jebkurā ziņā ir svarīgs politisks notikums, kas nosaka, uz kurām jomām Ķīnas oficiālā politika koncentrēsies nākamajā gadā. Sanāksmē pulcējas vairāk nekā 2000 Ķīnas Tautas politiskās konsultatīvās konferences (CPPCC) un Nacionālā Tautas kongresa (NPC) locekļu. Locekļi sanāksmes laikā iesniedz priekšlikumus, kurus pēc tam premjerministrs Li Keqiang apkopo Darba atskaite, kas izceļ politikas prioritātes un ekonomiskos mērķus Ķīnai nākamajā gadā.

Šī gada sesijas laikā, 23. maijā, Jieqing Tan, NPC vietnieks, mudināja Ķīna paātrina savu blokķēdes attīstību, ierosinot izveidot valdības vadītu blokķēdes attīstības fondu. Piedāvātā fonda mērķis ir atbalstīt daudzsološus blokķēdes uzņēmumus, veicināt inovācijas, iesaistot tehnoloģiju, un attīstīt blockchain vienradži ilgtermiņā.

Tan arī ieteica Ķīnai izmantot “četrpadsmitā piecgades” plāna plānošanas periodu, lai noteiktu valstij nacionālo blokķēdes stratēģiju. Sākot no blokķēdes tehnoloģiju standartu uzstādīšanas apakšējā līmenī, kam seko vidējs nozares lietojumu līmenis, stratēģija sastāvēs no trīsdimensiju tehnoloģiju, rūpniecības un regulēšanas sistēmas.

Kopš prezidenta Sji Dzjiņpina spiediet par blockchain attīstību sākās pagājušā gada rudenī, blockchain ir ieguvis ievērojamu saķeri Ķīnā. OKEx Insights tuvāk aplūko tehnoloģijas pašreizējo stāvokli un apkārtējo ekosistēmu Ķīnā.

Blockchain politikas pieaugums

Sākot ar 2020. gada aprīli, a Ziņot no Ķīnas konsultāciju giganta CCID norāda, ka Ķīna ir kļuvusi par pasaules līderi bloku ķēdes politikas īstenošanā. Ar 2019. gada beigām 267 ar blokķēdi saistītās politikas gan valsts, gan vietējā līmenī CCID ziņo, ka Ķīna kontiem 45 procentiem no visas valdības vadītās politikas, kas saistīta ar tehnoloģiju. Laika posmā no 2016. līdz 2019. gadam Ķīnas valsts iestādes bija paziņojušas par 29 ar blokķēdi saistītām politikām, no kurām 17 atklātas tikai 2019. gadā.

Pagājušajā gadā ar 13 bloķēšanas ķēdes politikām zem tās jostas, Rūpniecības un informācijas tehnoloģiju ministrija Ķīna ir visaktīvākais valdības spēlētājs šajā telpā, kam seko Nacionālās attīstības un reformu komisija (NDRC) ar 4 politikām.

Kā izskatās Ķīnas blockchain politika?

The pieņemšana par valsts kriptogrāfijas likumu 2020. gada 1. janvārī ir plaši vērtēts kā viena no nozīmīgākajām līdz šim ar blokķēdi saistītajām regulatīvajām politikām Ķīnā. Saskaņā ar NPC Konstitūcijas un tiesību komiteja, likums standartizē kriptogrāfijas lietošanu un pārvaldību un veicina paraugpraksi ar kriptogrāfiju saistītu uzņēmumu attīstībā.

Likums ietver arī noteikumu kopumu par pārkāpumiem, kas saistīti ar kriptogrāfiju. Piemēram, izklāstot, kā tiesiskā sistēma reaģē uz cilvēkiem, kuri zog citu šifrētu informāciju un iesaistās nelegālā uzlaušanā.

Ķīnas valdība arī ir centusies izveidot valsts mēroga blokķēdes standartus. Šī gada aprīlī MIIT izsniegta “Publisks paziņojums par nacionālās blokķēdes un izplatītās virsgrāmatas tehnoloģiju standartizācijas tehniskās komitejas izveidošanu”. MIIT viceministra Chen Zhaoxiong vadībā tehniskajā komitejā būs 71 profesionālis no politiskām, rūpnieciskām, akadēmiskām un pētniecības organizācijām.

Runājot par blockchain politiku skaitu paziņoja provinces un pašvaldību valdības, iespējams, pārsteidzoši nav Ķīnas galvaspilsēta. Drīzāk piekrastes provincē Guangdong lepojas ar visvairāk blokķēdes politiku starp visiem pārējiem valsts reģioniem, un Pekina ir piektajā vietā, līdz šim redzot 15 oficiālās politikas.

Blockchain politika, kuru Ķīnā paziņoja pašvaldību un provinču valdības. Avots: CCID, OKEx Insights

Blockchain biznesā

Sākot ar 2019. gadu, tādi bija 1006 bloku ķēdes uzņēmumi Ķīnā, no kuriem 338 jeb 33,6 procenti atrodas Pekinā, teikts CCID ziņojumā. Pekinai seko 254 Guangdong un 122 Šanhajā. Starp blokķēdes uzņēmumiem lielākā daļa ir finanšu lietojumi, kam seko piegādes ķēde, valdības pakalpojumi un rēķinu izsekošana.

Padziļināti izpētot blokķēdes finanšu pielietojumu Ķīnā, uzņēmumi galvenokārt koncentrējas uz piegādes ķēdes finansēšanu (36 procenti), pārrobežu naudas pārskaitījumiem (16 procenti) un tirdzniecības finansēm (14 procenti)..

Blokķēdes finanšu pielietojums Ķīnā, 2012. – 2019. Avots: CCID, OKEx Insights Blockchain finanšu lietojumi Ķīnā, parādīti lietošanas gadījumi. Avots: CCID, Inovāciju centrs Dānijā Šanhaja, OKEx ieskats

Blockchain Founders Fund vadošais partneris Aly Madhavji šonedēļ komentāros OKEx Insights sacīja, ka, viņaprāt, Ķīna ir ieguvusi priekšrocības pār Amerikas Savienotajām Valstīm blockchain attīstības sacensībās. Viņš par atpalicību vaino ASV noteikumus par jauno tehnoloģiju:

“Ķīna ir piedzīvojusi ievērojamu investīciju pieaugumu blokķēdes tehnoloģijās pēc daudziem veiksmīgiem pilotiem dažādās nozarēs, tostarp piegādes ķēdē, apdrošināšanā un finansēs. Turpretī mēs esam redzējuši, ka regulēšana Amerikas Savienotajās Valstīs turpina kavēt jauninājumus, ko nodrošina blokķēde.

Vienlaikus prezidenta Sji Dzjiņpina aizstāvība, lai Ķīna kļūtu par līderi blokķēdē, ir veicinājusi plašu interesi par tehnoloģiju, tostarp Ķīnas Blockchain Service Network (BSN) izveidi. ”

Blokķēdes pakalpojumu tīkls – nacionālā blokķēde?

The Blokķēdes balstīts pakalpojumu tīkls (BSN) tika uzsākta 2019. gada oktobrī, un tā ir paredzēta, lai kalpotu par pamatu bloku ķēdes infrastruktūrai Ķīnas nacionālajā bloku ķēdes stratēģijā. BSN ir a kopīga iniciatīva Valsts informācijas centra (SIC) un valsts pārvaldītu uzņēmumu, piemēram, China Mobile un China UnionPay.

Infrastruktūras beta testēšana sākās laikā no 2019. gada oktobra līdz 2020. gada martam. To pirmo reizi izmēģināja Hangzhou, pulcējot vairāk nekā 2000 izstrādātāju, lai izveidotu lietojumprogrammas, kas saistītas ar publisko labdarību, produktu loģistiku un elektronisko rēķinu izsekošanu. Pēc beta testēšanas fāzes, 25. aprīlī, BSN izstrādātāji paziņoja tīkla oficiālā palaišana komerciālai lietošanai visā pasaulē.

BSN Attīstības alianses priekšsēdētājs Šens Žiguans paziņojumā paziņoja, ka tīklā šobrīd ir 128 publiski pilsētas mezgli, no kuriem astoņi ir izvietoti sešos kontinentos. Alianse prognozē ka BSN publiskie pilsētas mezgli līdz 2020. gada beigām sasniegs vismaz 200.

BSN izstrādātāji arī atzīmēja, ka tehnoloģija ir izstrādāta, lai atbalstītu tādus populārus blokķēdes ietvarus kā Hyperledger Fabric un Baidu’s XuperChain.

BSN veidotāji pauda pārliecību, ka tīkls piesaistīs decentralizētu lietojumprogrammu (DApp) izstrādātājus, ņemot vērā to, ko viņi apgalvo, ka darbības izmaksas ir daudz zemākas – līdz pat 20 procentiem – nekā “tradicionālie blokķēdes mākoņpakalpojumi”.

Blockchain piedāvājumi pāriet no ASV uz Ķīnu

Pēdējo četru gadu laikā ir bijis a krasa maiņa blokķēdes darījumu daļā, kas pārceļas uz Ķīnu, saskaņā ar CB Insights 2020. gada ziņojumu par globālo blokķēdes ainavu. Kaut arī Ķīnā bāzētie uzņēmumi 2015. gadā pieprasīja tikai 2 procentus no ar blokķēdi saistīto darījumu, līdz 2019. gadam šis skaitlis bija pieaudzis līdz 22 procentiem. No otras puses, ASV bāzētie uzņēmumi tajā pašā laika posmā samazinājās par 20 procentiem – pieprasot 51 procentu no visiem globālajiem blokķēdes darījumiem līdz 31 procentam.

Ķīnas pieaugums attiecībā uz blokķēdes darījumiem atbilst arī secinājumiem PwC 2. globālais kripto M&A un līdzekļu vākšanas ziņojums, publicēts 2020. gada aprīlī. PwC ziņoja, ka 2019. gadā tiks veikta kripto līdzekļu piesaiste un apvienošanās un iegādes (M&A) darījumi ir pārvietoti prom no Amerikas kontinenta uz Āziju un EMEA.

Ar globālo ar blokķēdi saistīto darījumu aktivitātes daļa, 2015.-2019. Avots: CB Insights, OKEx Insights

Finansējums un ieguldījumi

Ķīna ir kļuvusi par dominējošo reģionu attiecībā uz blokķēdes attīstību un nodarbojas ar krītošo globālo blokķēdes ieguldījumu fona 2019.

Riska kapitāla firmu globāls finansējums blokķēdes attīstībai summējās līdz 2,79 miljardiem ASV dolāru 2019. gadā, kas ir 34,5 procentu kritums salīdzinājumā ar 2018. gadu, ziņo CB Insights. Ķīna arī cieta no lāču investīciju noskaņojuma 2019. gadā, un tās vietējie bloku ķēdes ieguldījumi (visu veidu) samazinājās nedaudz vairāk par 40 procentiem – no 41,25 miljardiem juaņu (aptuveni 5,8 miljardi USD) 2018. gadā līdz 24,43 miljardiem juaņu (aptuveni 3,4 miljardi USD) 2019. gadā – saskaņā ar ziņojumu no Rhino Data.

Acīmredzot institucionālie investori bija piesardzīgāki, veicot blokķēdes ieguldījumus Ķīnā, ko atspoguļo straujais bloku ķēdes finansēšanas darījumu skaita kritums, kas liecina par 59 procentu kritumu 2019. gadā.

Ķīnas uzņēmumu blokķēdes ieguldījumi Ķīnā (2014–2019), Avots: Rhino Data

Viens iespējamais izskaidrojums vietējo blokķēdes investīciju samazinājumam Ķīnā ir saistīts ar faktu, ka Ķīnas uzņēmumi turpināja ieguldīt blokķēdē ārpus valsts. Rhino Data ziņojums rāda, ka Ķīnas uzņēmumu skaits, kas iegulda ārvalstu bloku ķēdes projektos, nedaudz samazinājās tikai 2019. gadā.

Neskatoties uz neseno ar blokķēdi saistīto investīciju samazināšanos Ķīnā, tirgus pētījumu firma IDC 2019. gada novembra ziņojumā prognozēja, ka Ķīnas izdevumi blokķēdes tehnoloģijai pārspēt 2 miljardi ASV dolāru 2023. gadā ar salikto gada pieauguma tempu 65,7 procenti no 2018. līdz 2023. gadam.

Ķīnas uzņēmumu blokķēdes investīcijas ārpus Ķīnas (2014–2019), Avots: Rhino Data

Mala iegūšana ar blokķēdi

CPPCC 13. Nacionālās komitejas trešās sesijas laikā, kas ir daļa no ikgadējās divu sesiju sanāksmes, kas notika pagājušā mēneša beigās, Honkongas fondu biržas izpilddirektors Čārlzs Li uzrunāja regulatorus par blokķēdi. Li uzsvēra ka Ķīna var izmantot blokķēdes tehnoloģiju, mākslīgo intelektu (AI) un lielos datus, lai pārvarētu citas galvenās ekonomikas:

“Ķīnai ir iespēja izmantot lielos datus, lai vadītu citas ekonomikas. No vienas puses, Ķīna ir digitālāka, vairāk balstīta uz internetu un spēj vairāk izmantot citas tehnoloģijas, piemēram, mākslīgo intelektu, blokķēdi un lielos datus, nekā jebkura cita valsts. ”

Savā uzrunā Li atsaucās uz “Viedokļi” paziņojums, apgalvojums ko Ķīnas Komunistiskās partijas Centrālā komiteja un Valsts padome publicēja marta beigās. Li apgalvoja, ka paziņojums “pirmo reizi skaidri iekļauj datus ražošanas faktoros”. Valdības teksts patiešām koncentrējās uz “valdības datu atklātu koplietošanu”, standartizējot datu pārvaldību un uzlabojot datu drošību.

Digitālie maksājumi un DCEP

Ķīnas vadība digitālo maksājumu jomā ir ielikusi stabilu pamatu digitālās ekonomikas veicināšanai – kurā potenciāli varētu vairāk iekļaut blokķēdi. Sākot ar 2020. gada maiju, Ķīna papildināta globālā darījumu vērtība digitālajos maksājumos ar 1,9 triljoniem USD darījumos – gandrīz divreiz lielāka nekā ASV ar 895 miljardiem USD. Pēc Statista teiktā, arī Ķīna sarindots pirmais lietotāju izplatības ziņā mobilo tirdzniecības vietu segmentā 2019. gadā, parādot, ka 35,2 procenti no visiem darījumiem tirdzniecības vietā tiek apstrādāti ar viedtālruņu lietojumprogrammām Ķīnā.

Lietotāju izplatība mobilo tirdzniecības vietu segmentā 2019. gadā. Avots: Statista

Runājot par blokķēdes iekļaušanu digitālo maksājumu nozarē, pasaules ekonomika cieši seko Ķīnas ierosinātajai centrālās bankas digitālajai valūtai (CBDC), Digital Currency Electronic Payment (DCEP). Ar DCEP pirmo reizi sabiedrību iepazīstināja 2018. gada martā Džou Sjaočuaņs, bijušais Ķīnas Tautas bankas, Ķīnas centrālās bankas, vadītājs.

DCEP ir digitālā juaņa izplatīšanas sistēma, un tā ir paredzēta divpakāpju līmenim, kur pirmo līmeni izmanto PBoC un komercbankas, bet otro līmeni – komercbankas un sabiedrība. 2020. gada aprīlī PBoC uzsāka DCEP izmēģinājuma izmēģinājumu Kionganā, piedaloties ASV ātrās ēdināšanas ķēdēm McDonald’s, Subway un Starbucks. nosaukts pilota dalībnieku sarakstā.

Ķīnas DCEP laika skala. Avots: PBoC vietne, Sjiņhua ziņu aģentūra, CICC pētījumi, KWM.com, OKEx Insights

Ir vērts atzīmēt, ka, pēc dažu ekspertu domām, DCEP ne vienmēr izmanto blokķēdes tehnoloģiju – vai ne tā, kā tehnoloģija parasti tiek izprasta. Čongkingas Tehnoloģiju un biznesa universitātes profesors Čangjongs Liu iepriekš teica OKEx Insights, ka “DCEP neiederas globālajā blokķēdes trakumā. Viņš arī paziņoja:

“DCEP galvenokārt ir tehniska pārveidošana, tas nemaina RMB un ar to saistīto regulēšanas sistēmu būtību, tāpēc DCEP nedos daudz ērtības pašreizējai blokķēdes vai kriptovalūtu nozarei.”

Padziļināta analīze HashKey grupas galvenā ekonomista DCEP piezīme atzīmēja, ka tās virsgrāmata būs obligāti centralizēta, tāpat kā visi ierosinātie CBDC projekti, padarot to par “degradētu” blokķēdi, kurā ir tikai viens mezgls.

Runājot par globālo konkurenci, acīmredzot arī ASV cenšas panākt savu CBDC, lai gan digitālais dolārs joprojām ir tikai plānošanas un projektēšanas fāzē. Tikai pagājušajā nedēļā grupa, kuru vadīja bijušie ASV regulatori, publicēja balto grāmatu par pašas ASV CBDC priekšlikumu – līdzīgi divpakāpju, fiat naudas piesaistītu, centralizētu sistēmu, kurā tiktu izmantoti daži blokķēdes tehnoloģijas elementi.

Blockchain izslēgts no Ķīnas valdības gada kopsavilkuma

Neskatoties uz Ķīnas valdības struktūru aktīvo centienu – nemaz nerunājot par uzņēmumiem un investoriem – izstrādāt un īstenot ar blokķēdi saistītu politiku, pati tehnoloģija vēl nav valsts prioritāte. Blockchain tehnoloģija neiekļuva šī gada darba kārtībā Darba atskaite – divu sesiju sanāksmes kopsavilkums, kurā noteiktas nākamā gada prioritātes.

Tas norāda, ka kā jauna tehnoloģija pati blockchain vēl nepieder pie Ķīnas valdības pamatiniciatīvām – vismaz ne šogad. Ķīnas valdība acīmredzot uzskata blokķēdi kā atsevišķu nozari pati par sevi par instrumentu vai tehnoloģiju, lai uzlabotu efektivitāti tādās jomās kā piegādes ķēde, kuras pašas var uzskatīt par valsts prioritāti.

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas un kripto profesionāļu sagatavotās ziņas. Sekojiet OKEx Insights vietnē un Telegramma.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me