5 galvenie DeFi izceļamie notikumi 2020. gadā – pārskata gads

OKEx Insights DeFi Digest pārskata galvenos momentus no decentralizētās finanšu telpas 2020. gadā.

DeFi šogad no vienkārša vārda kļuvis par likumīgu nozari, panākot ievērojamu progresu gan izstrādes, gan pieņemšanas jomā. Kad 2020. gads tuvojas beigām, OKEx Insights aplūko piecus galvenos notikumus no decentralizētās finanšu telpas.

No miljoniem līdz miljardiem DeFi iet uz priekšu

DeFi tirgū 2020. gadā bija milzīgs pieaugums, un TVL – kopējā vērtība ir bloķēta – no 671 miljona ASV dolāru 1. janvārī pieauga līdz 13,95 miljardiem ASV dolāru no 23. decembra. Masveida TVL pieaugumu kosmosā galvenokārt izraisīja satraukums par likviditātes ieguvi un ražas audzēšanu, un to papildināja paredzamā Ethereum 2.0 ieviešana un decentralizēto cenu orākulu pieaugums.

DeFi tirgus kopējā vērtība USD fiksēta 2020. gadā. Avots: DeFi Pulse

Arī DeFi kreditēšanas tirgus ieraudzīja masveida aizņēmumu apjomu pieaugums, pieaugot no 0,92 miljardiem līdz 3,57 miljardiem. Kamēr Maker 2020. gada pirmajā pusē dominēja kreditēšanas tirgū, pēc pārvaldības marķiera COMP izlaišanas Compound otrajā pusē nomainīja Maker kā kreditēšanas līderi. Kreditēšanas tirgū joprojām dominē savienojums ar aptuveni 55% tirgus daļu, kam seko Maker (~ 30%) un Aave (~ 10%).

DeFi kreditēšanas protokolu kopējais aizņemšanās apjoms 2020. gadā. Avots: DeBank

Likviditātes ieguves pieaugums un DeFi ienes lauksaimniekiem

Noteikumi "likviditātes iegūšana" un "ražas lauksaimnieki" ir bijuši populārākie atslēgvārdi DeFi kopienā 2020. gadā. Likviditātes ieguve attiecas uz ienesīguma lauksaimniecību, nodrošinot naudas tirgū likviditāti apmaiņā pret atlīdzību un komisijas maksu..

Likviditātes ieguvi pirmo reizi ieviesa Compound, kas lietotājiem ļāva piegādāt protokolam likviditāti, lai nopelnītu papildu pārvaldības marķiera COMP vienības. Pēc tā uzsākšanas COMP cena ir vairāk nekā trīskāršojusies, un kopējā protokolā fiksētā vērtība pirmās nedēļas laikā pieauga no 90 miljoniem līdz vairāk nekā 600 miljoniem dolāru. Citi DeFi protokoli – piemēram, Balancer, SushiSwap un Uniswap – sekoja piemēram, lai uzsāktu likviditātes palielināšanas pakalpojumus saviem pārvaldības marķieriem..

Likviditātes ieguves parādīšanās izraisīja arī decentralizētu biržu pieaugumu. DEXs tirdzniecības apjoms jūnijā uzsāka strauju izaugsmi, ko veicināja COMP radītais likviditātes samazināšanas uzplūds. Pēc Uniswap pārvaldības marķiera UNI izlaišanas DEX tirdzniecības apjoms sasniedza gada augstāko līmeni – 27,8 miljardus ASV dolāru..

Tomēr satraukums par likviditātes ieguvi ir atdzisis kopš oktobra, jo nav bijuši citi nozīmīgi DeFi protokoli, kas atbrīvotu jaunus pārvaldības žetonus likviditātes ieguvei. Atveseļošanās ir redzama arī samazinoties DEX tirdzniecības apjomam 2020. gada 4. ceturksnī.

Decentralizēto biržu mēneša tirdzniecības apjoms 2020. gadā. Avots: Dune Analytics, OKEx ieskats

Sacensības starp Uniswap un SushiSwap

Likviditātes ieguve uzmanības centrā bija automatizēti tirgus veidotāji. AMM balstīta apmaiņa izmanto deterministisku algoritmu kopums, kas nosaka parametrus tirgotāju likviditātes apvienošanai un automātisko tirgu veidošanai. Tā vietā, lai pirkšanas un pārdošanas pasūtījumiem izmantotu tradicionālo pasūtījumu grāmatu, līdzekļi gan pircējiem, gan pārdevējiem AMM balstītās biržās tiek glabāti ķēdes likviditātes rezervēs.

Automatizēto tirgus veidotāju pieaugums izraisīja arī konkurenci starp Uniswap un tā klonu SushiSwap. Uniswap bija dominējis DEX sfērā tirdzniecības apjoma ziņā līdz augusta beigām, un tajā laikā SushiSwap sāka darbību. Pamatojoties uz Uniswap protokola dizainu, SushiSwap mērķis bija nodrošināt papildu stimulus ražas lauksaimniekiem, ļaujot viņiem nopelnīt daļu no protokola maksas SUSHI žetonos, pat ja viņi izņem no protokola savu likviditāti..

Uniswap dominē DEX tirgū kopš 2020. gada jūlija. Avots: Dune analytics

Pēc tā palaišanas SUSHI cena pārsniedza 9 USD, un protokola kopējā bloķētā vērtība pirmajās divās nedēļās pārsniedza Uniswap. Tomēr SushiSwap izpelnījās kritiku no sabiedrības, kad tās dibinātājs, "Šefpavārs Nomi," pārdots dažas no izstrādātāju fondu akcijām.

Sabiedrība bija noraizējusies par dibinātāja iziešanu, un SUSHI cena tikai piecās dienās samazinājās no 9,5 līdz 1,13 ASV dolāriem. Tomēr 11. septembrī šefpavārs Nomi atgriezās ETH 14 miljonu dolāru vērtībā SushiSwap kasē un nolēma atteikties no līdera lomas.

Pēc tam Uniswap atguva ražas lauksaimnieku uzmanību pēc sava pārvaldības marķiera UNI palaišanas septembra vidū. Uniswap TVL atkal palielinājās no 748 miljoniem līdz gandrīz 2 miljardiem ASV dolāru tūlīt pēc UNI darbības uzsākšanas, kā arī ievērojami samazinājās SushiSwap likviditāte..

Reaģējot uz to, SushiSwap pēc tam ieviesa vairākus pārvaldības uzlabojumus, tostarp cieto vāciņu no tā kopējās marķieru piegādes, un divu trešdaļu kalnrūpniecības atlīdzību dēļ tika noteikts sešu mēnešu bloķēšanas periods. Turklāt SushiSwap ieviesa Uniswap mērķa modeli, kas 0,05% no kopējā tirdzniecības apjoma sadala xSUSHI ieinteresētajām personām.

Kad Uniswap 16. novembrī beidza likviditātes palielināšanas atlīdzības programmu, tā TVL strauji kritās no 3 līdz 1,3 miljardiem. Tikmēr SushiSwap nodrošināja tieši tādu pašu likviditātes rezervi kā Uniswap, taču ar paaugstinātu atlīdzību, kas noveda pie īstermiņa pieaugums SushiSwap TVL, no 293 miljoniem līdz 1 miljardam.

Kā vadošajām AMM balstītajām decentralizētajām apmaiņām gan Uniswap, gan SushiSwap ir atšķirīgi stratēģiskās attīstības mērķi. Pēc apvienošanās ar Pickle Finance, Cream Finance, Cover Protocol un Akropolis, yearn.finance, robotu padomnieks ražas lauksaimniecības protokoliem, nesen paziņoja par savu piekto apvienošanos ar SushiSwap. Tagad SushiSwap izmantos savas zināšanas, lai palīdzētu ilgoties.finance uzsākt savu gaidāmo projektu Derisswap, kas apvienotu mijmaiņas līgumus, iespējas un aizdevumus vienā platformā. Tikmēr Uniswap uzsāka pārvaldības rīku, Sybil, delegātu atklāšanai, un tas joprojām ir vadošais gāzes deglis Ethereum tīklā.

Uniswap un SushiSwap bloķētā kopējā vērtība (USD) ar galvenajiem tirgus notikumiem. Avots: DeFi Pulse, OKEx Insights

Ātra aizdevuma uzbrukumi

Kaut arī DeFi tirgus šogad ir ārkārtīgi pieaudzis, drošības ievainojamība, īpaši ātro aizdevumu uzbrukumi, joprojām uztrauc sabiedrību. Ātrā aizdevuma pakalpojums ļauj lietotājiem aizņemties, nenododot nekādu nodrošinājumu. Lai gan produkts ir ieguvis popularitāti arbitru vidū, hakeri izmanto ātro aizdevumu iespējas, lai iztukšotu līdzekļus likviditātes rezervēs un manipulētu ar DeFi tirgu.

Ātro aizdevumu uzbrukumi kļuva ļoti izplatīti 2020. gada otrajā pusē, un visievērojamākie bija Eminence Finance un Harvest Finance uzlaušana. Eminence Finance, kas ir nepabeigts yearn.finance dibinātāja Andrē Kronjes protokols, cieta no ātro aizdevumu uzbrukumiem, kuru rezultātā hakeri iztērēja 15 miljonus dolāru. Viens no lielākajiem ātro aizdevumu uzbrukumiem notika 1. novembrī, kad hakeri izmantoja ievainojamības Harvest Finance glabātavā un atmazgāja līdzekļus, izmantojot Uniswap un Y baseins līknes finansēs. Šī uzbrukuma rezultātā tika zaudēti 34 miljoni ASV dolāru.

Ātrie aizdevumu uzbrukumi dominēja galvenajos DeFi protokola uzlaušanas gadījumos 2020. gadā. Avots: OKEx Insights

DeFi kopiena ir piedāvājusi dažus risinājumus ātro aizdevumu uzbrukumu mazināšanai. Pirmais risinājums ir ieviest noguldījumu apņemšanās un atklāšanas mehānismu, padarot ātro aizdevumu uzbrukumus neiespējamus, atspējojot depozītus un izmaksas tajā pašā darījumā. Turklāt ārējo cenu orākulu, piemēram, Chainlink, izmantošana palīdz mazināt tirgus manipulācijas. Tomēr šīs metodes nav pilnībā izturīgas pret neprātu, un šajā sakarā ir nepieciešama turpmāka attīstība.

Blokķēdes orākuli un cenu pārredzamība

Blokķēdes un viedie līgumi parasti nevar piekļūt datiem no viņu attiecīgo tīklu ārpuses. Šī problēma neļauj izmantot ārējus datu avotus, kas var būt kritiski noteiktiem pakalpojumiem. Blockchain oracle, kas ir trešo personu pakalpojumi, kas ļauj viedajiem līgumiem saņemt ārēju informāciju, atrisina šo problēmu. Blokķēdes orākuliem ir bijusi nozīmīga loma DeFi izstrādē, jo tie uzlabo datu uzticamību un precizitāti dažādos DeFi protokolos.

Chainlink, Compound un Band ir trīs vadošie projekti šajā telpā, un Chainlink uzsākta cenu atsauces dati DeFi 2020. gada janvārī. Šie atsauces dati bija ātri pieņemts ar DeFi protokoliem kreditēšanā, stablīnos, aktīvu pārvaldībā un atvasināto instrumentu tirdzniecībā.

Neskatoties uz popularitāti DeFi protokola lietotāju vidū, blokķēdes orākuli arī radīja bažas par drošības ievainojamību un centralizētu datu avotu izmantošanu. Piemērs tam bija, kad savienojums likvidēti gandrīz 9 miljoni ASV dolāru 26. novembrī. Milzīgo likvidāciju izraisīja ārkārtas cenu svārstības Stablecoin DAI vietnē Coinbase Pro. Tā kā Compound kā cenu avotu izmantoja tikai Coinbase Pro, tas izraisīja kritiku un bažas par uzticamību.

Kaut arī DeFi telpa nav bez trūkumiem, tās izaugsme šogad ir pierādījusi nepieciešamību pēc šādas neuzticamu finanšu produktu ekosistēmas. Virzoties uz priekšu, mēs varam sagaidīt, ka šī telpa turpinās pieaugt, jo izstrādātāji izlīdzinās dominējošos jautājumus un izveidos stabilākas un lietotājam draudzīgākas saskarnes decentralizētiem finanšu pakalpojumiem.

OKEx Insights piedāvā tirgus analīzi, padziļinātas funkcijas, oriģinālus pētījumus & kurētas ziņas no kriptogrāfijas profesionāļiem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me