Kas ir izplatīto virsgrāmatu tehnoloģija (DLT)?

Distributed Ledger Technology (DLT) ir viena no visātrāk augošajām tehnoloģiju nozarēm pasaulē. Lai gan lielākā daļa cilvēku uzskata, ka termini blockchain un DLT ir savstarpēji aizvietojami, tas tā nav. Faktiski blokķēdes ir tikai viena maza daļa no DLT sektora. Svarīgi ir tas, ka sadalītā virsgrāmata ir datu bāze, kas eksistē divos eksemplāros vairākos tīkla punktos.

Kā norāda nosaukums, šo tīklu galvenā iezīme ir to decentralizācija. Līdz ar to visos DLT ir tehnoloģiskā infrastruktūra un saistītie protokoli, kas nepieciešami izplatītā tīkla darbībai. Šie procesi ietver iespēju apkopot, apstiprināt un piekļūt nemainīgiem datiem vairākos viena tīkla mezglos.

Kā darbojas izplatītā virsgrāmatu tehnoloģija

DLT var darboties dažādos veidos. Tomēr visi DLT paļaujas uz kāda veida vienprātību, lai apstiprinātu tīkla stāvokli. Vienprātības mehānisms ir protokols, kas ļauj tīkla dalībniekiem apstiprināt tīkla stāvokli. Runājot par blokķēdes izplatītās virsgrāmatas tehnoloģiju, visizplatītākie vienprātības mehānismu veidi ir darba pierādīšanas (PoW) un likmes pierādīšanas (POS) sistēmas.

Abi šie mehānismi veic vienu un to pašu uzdevumu, kaut arī ar dažādiem līdzekļiem. PoW sistēmā tīkla mezgli sacenšas, lai atrisinātu sarežģītu matemātisko vienādojumu. Pirmais mezgls, kas pabeidz vienādojumu, pievieno blokķēdei nākamo bloku. Šis process ir ļoti drošs, taču tas prasa intensīvu elektrisko izmantošanu. Šīs augstās enerģijas prasības lika izstrādātājiem meklēt dzīvotspējīgas alternatīvas.

Bitcoin Whitepaper

Bitcoin Whitepaper – izplatītā virsgrāmatu tehnoloģija

PoS sistēmā datori joprojām konkurē par nākamā bloka pievienošanu, taču citādā veidā. Lietotāji apstiprina blokus, izmantojot likmes mehānismu. Uzlikšana ir monētu ievietošana sinhronizētā tīkla makā. Mezgli, kuros ir visvairāk monētu un vislielākais spēles laiks, visticamāk, iegūs nākamo darījumu bloku un saņems atlīdzību.

Izplatītās virsgrāmatu tehnoloģijas priekšrocības

DLT priekšrocības ir pārāk milzīgas, lai tās ignorētu. DLT tīkli nodrošina pārredzamu un drošu metodi uzņēmumiem un privātpersonām, lai veiktu patiesu vienādranga tirdzniecību. Šīs sistēmas nodrošina efektīvu dinamisko datu pārvaldību līmeņos, kas nebija iedomājami tikai dažus gadus iepriekš.

Neuzticama daba

DLT daudzu iemeslu dēļ ir milzīgs jauninājums salīdzinājumā ar centralizētām sistēmām. Pirmkārt, šie tīkli nodrošina visu darījumu nemaināmību un pārredzamību. Publiskā DLT ikviens var iekļūt tīklā un pārbaudīt, kādi darījumi ir notikuši. Šī atvērtība sniedz lietotājiem lielāku pārliecību.

Droša alternatīva

Decentralizācija ir visa DLT jēdziena pamatā. Šie tīkli ir drošāki, jo tie noņem jebkuru centralizētu uzbrukuma vektoru. DLT tīklā risks pāriet no viena centralizēta mērķa uz tūkstošiem mazāku vektoru. Tā kā šiem mazākajiem mezgliem nav liela apjoma vērtīgu aktīvu, piemēram, centrālās pārvaldes iestādes, viņiem, visticamāk, nebūs liels uzbrukums..

Turklāt DLT izmanto augsto tehnoloģiju drošību, lai nodrošinātu, ka to tīkls paliek tīrs. Mezgli, kas ievada ļaunprātīgus vai nepatiesus datus, nekavējoties tiek izmesti no tīkla. Šī stratēģija palīdz pilnveidot visu vienprātības procesu.

Izmaksu samazināšana

Neuzticamais DLT raksturs padara tos par pievilcīgu alternatīvu uzņēmumiem, kas meklē drošu tīkla risinājumu. Tādi DLT kā Blockchain tīkli novērš nepieciešamību pēc trešo pušu verifikācijas sistēmām. Tā kā katra no šīm sistēmām katram darījumam pievieno vairāk izmaksu un laika, to novēršana ievērojami palielina efektivitāti. Uzņēmumi saprot šo tīklu vienādranga raksturu, tāpēc to vadīšana ir lētāka nekā centralizēta sistēma.

Atšķirības starp Blockchain un DLT

Kā nesen, šķiet, ka termini blockchain un DLT ir dubļoti. Šo nosacījumu atšķirību izpratne ir svarīgs solis, lai kļūtu par informētāku investoru. Padomājiet par blokķēdi kā tikai niecīgu sadalītās virsgrāmatas sektora sadaļu. Svarīgi ir tas, ka ne visi DLT ir blokķēdes. Faktiski DLT ir pastāvējuši gadsimtiem ilgi, ilgi pirms pirmā datora pastāvēšanas.

Blockchain vs Distributed Ledger Technology - Cryptodigest

Blockchain vs Distributed Ledger Technology – Cryptodigest

Turklāt ne visas blokķēdes ir decentralizētas, bet tās ir DLT. Centralizētās blokķēdes izmanto mezglu tīklu, taču galīgajā darījuma pārbaudē viņi paļaujas uz centrālo iestādi. Šīs sistēmas ir populārākas tradicionālajās finanšu sistēmās, jo tās ļauj centralizētajai pusei vajadzības gadījumā mainīt un labot darījumus. Ir vērts veltīt laiku precīzu atšķirību izpētei. Tādā veidā uzņēmēji un uzņēmumu vadītāji var noteikt, kurš risinājums vislabāk atbilst viņu stratēģijai.

DLT vēsture

DLT ir gara un ievērojama vēsture. Kaut arī visizplatītākā DLT forma, par kuru šodien runā, ir blokķēde, šīs sistēmas ir izmantotas gadsimtiem ilgi. Ir svarīgi saprast, ka bloku ķēdes tehnoloģija ir uzlabojusies DLT, jo tā bija pirmā sistēma, kas atrisināja dubulto izdevumu problēmu.

Būtībā elektroniskās valūtas, kas paļaujas uz DLT, bija jau pirms Bitcoin. Tomēr neviens nebija konfigurējis, kā novērst ļaundaru dalībnieku iespēju divreiz tērēt digitālo valūtu. Tas nebija līdz Satoshi Nakamoto iepazīstināja ar Bitcoin’s white paper, ka šie jautājumi beidzot beidzās un digitālās valūtas sāka lidot.

Dažas no agrākajām DLT formām sākās senos laikos. Vēsturnieki ziņoja, ka Senajā Romā pastāvēja izplatīta virsgrāmata, kas ļāva tās pilsoņiem pirkt jebkurā impērijas reģionā. Šī virsgrāmata palīdzēja stimulēt ekonomisko darbību visā impērijā un palīdzēja Romai sasniegt vēsturisko statusu.

Digitālie DLT

DLT digitālās versijas sāka parādīties jau 1991. gadā. Šajā laikā parādījās pirmais DLT jēdziens, kāds tas šodien ir zināms. Pirmais DLT bija tikai jēdziens, par kuru rakstīja divi pētnieki, vārdā Stjuarts Habers un V. Skots Storneta. Savā rakstā ar nosaukumu “Digitālā dokumenta laika apzīmogošana abās apspriestajās procedūrās, lai apliecinātu digitālo dokumentu izveidošanu un pārveidošanu”Sāka veidoties digitālā DLT pamati.

2002. gads

2002. gadā Deivids Mazjērs un Deniss Šeša ar savu darbu balstījās uz šo koncepciju. Šie divi novatoriskie izstrādātāji ieviesa jēdzienu “Drošo failu sistēmu izveide no Bizantijas krātuves daudzlietotāju tīkla failu sistēmas ar nosaukumu SUNDR (Secure Untrusted Data Repository) ”. Šis dokuments bija pirmais, kurā tika apspriesta iespēja izmantot blokus darījumu organizēšanai.

2005. gads

2005. gadā Niks Szabo slavenais piedāvātais viens no agrākajiem digitālās naudas veidiem – bitu zelts. Viņa priekšlikums tajā laikā bija revolucionārs. Tas ieviesa vēl neredzētus jēdzienus, piemēram, klienta mīklu funkcijas un Proof-of-Work funkciju. Daudzi no šiem jēdzieniem iekļuva Bitcoin kodēšanas kodā.

Niks Szabo - Bitcoin

Niks Szabo – Bitcoin

Interesanti, ka šo līdzību dēļ daudzi cilvēki uzskatīja, ka Niks Szabo ir īstais Satoshi Nakamoto. Diemžēl Szabo noliedza, ka viņam būtu kaut kas saistīts ar Bitcoin izveidi publiski. Neskatoties uz viņa atteikumu, joprojām ir liela daļa kriptogrāfijas kopienas, kas joprojām uzstāj, ka viņam bija tieša loma pasaules pirmās kriptonauda izveidē.

2009. gada Bitcoin

Bitcoin visu mainīja. Blokķēdes tīklu ieviešana DLT sektorā bija milzīgs progress. Tas nozīmēja, ka pirmo reizi vēsturē varētu darboties uzticama un pārbaudāma digitālā valūta.

Proti, Bitcoin dzimšana iezīmē strauju kāpumu DLT attīstībā visā pasaulē. Tas nodrošināja katapultu sasniegumiem šajā nozarē. Mūsdienās šie notikumi turpina ieviest jaunus un aizraujošus DLT jauninājumus.

Izplatītā virsgrāmatu tehnoloģija – šodien

2015. gadā blockchain platforma Jota Ieviesa DLT, kas validācijas nolūkos varētu izmantot lietu internetu (IoT). IoT sastāv no visām viedierīcēm pasaulē. Šajā jaunā veida DLT protokols, kas pazīstams kā Tangle, ļautu miljardiem viedierīču visā pasaulē pārbaudīt tīkla apstākļus. Būtībā šī attīstība radīja lielāko pastāvošo DLT.

R3 Corda

Vēl viena nozīmīga DLT attīstība notika, ieviešot R3 Corda DLT. Kas ir svarīgi, Corda nav blokķēde. R3 jaunā sistēma izmanto pievienojami notāri panākt vienprātību. Interesanti, ka vienā Corda tīklā var būt vairāki notāri, kas garantē savas garantijas, izmantojot dažādus dažādus algoritmus. Tādā veidā Korda netiek uztverts nevienā konkrētā konsensa algoritmā.

Sadalītās virsgrāmatas tehnoloģijas riski

Tā kā DLT tirgū kļūst arvien izplatītāka, ir svarīgi saprast, ka tāpat kā visas tehnoloģijas, ir jāpatur prātā daži riski. DLT lieliski pārraida un pārbauda datus. Tomēr nav garantijas, ka šie dati sistēmā ievadīti pareizi. Viena no lielākajām problēmām, ar ko saskaras šīs nemainīgās grāmatas, ir datu ievades neatbilstības.

Būtībā DLT savu uzdevumu veikšanai paļaujas uz precīziem datiem. Ja darbinieks nepareizi ievada kādu šo datu daļu, tas rada pulsācijas efektu, kas var kaskādēt pa tīklu. Šīs bažas nozīmē, ka jebkuram DLT iespējotam uzņēmumam jāievēro piesardzība, lai nodrošinātu, ka visa datu ievade notiek bez kļūdām. Lai veiktu šo uzdevumu, uzņēmumiem, veicot pienācīgu rūpību, ikreiz, kad tie ievada saturu DLT.

DLT – labāka alternatīva

Ir viegli saprast, kāpēc tik daudzi uzņēmumi turpina domāt par DLT kā veidu, kā pilnveidot biznesa funkcijas. Kā tādu, jūs varat sagaidīt, ka DLT kļūst par galveno daļu no daudzām biznesa sistēmām, kas virzās uz priekšu. Pagaidām šiem unikālajiem tīkliem ir bezgalīgs potenciāls mainīt veidu, kā pasaule veic uzņēmējdarbību.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me