Kas ir FinTech?

FinTech jeb finanšu tehnoloģija ir viens no mūsu modernās finanšu sistēmas balstiem. Jūs varat iedomāties FinTech kā jebkuru programmatūru un algoritmu, kas paredzēts finanšu pakalpojumu uzlabošanai. Vairumā gadījumu šie protokoli ietver automatizāciju un citas racionalizēšanas tehnoloģijas. Svarīgi, ka FinTech izstrāde parasti nozīmē pāreju no tradicionālajām sistēmām uz iekļaujošākām vai efektīvākām alternatīvām.

Šodien FinTech ir mūsu mūsdienu ekonomikas priekšgalā. Patiesībā nesenais pētījums atklāja, ka trešdaļa visu patērētāju savā ikdienas dzīvē izmantoja kādu FinTech formu. Proti, šis skaitlis nākamajos mēnešos palielināsies, turpinoties ekonomikas digitalizācijai.

Finanšu iestāžu aizmugures sistēmas

Sākotnēji FinTech bija paredzēts tikai lietošanai izveidoto finanšu iestāžu aizmugures sistēmās. Tajā laikā šī tehnoloģija galvenokārt tika uzskatīta par instrumentu uzņēmumiem, kas meklē efektīvākas finanšu operācijas. Tomēr neilgi pēc tam, kad šie jauninājumi nonāca pie mazo uzņēmumu īpašniekiem. Galu galā patērētāji bija iecienījuši šo gaidāmo attīstību.

Pēdējās desmitgades laikā FinTech nozarē ir notikusi pāreja uz iekļaujošākiem uz patērētājiem vērstiem pakalpojumiem. Šie pakalpojumi aptvēra finanšu sektora darbības jomu, tostarp banku mazumtirdzniecību, līdzekļu vākšanu, izglītību un ieguldījumu pārvaldību. Mūsdienās ir gandrīz neiespējami uzņēmējdarbības darījumos neizmantot kādu no FinTech.

FinTech vēsture

Vienkāršākajā formā FinTech pārstāv novatoriskus risinājumus, kas ļauj uzņēmumiem un patērētājiem mijiedarboties tādā veidā, kāds iepriekš nebija iedomājams. Kā tāds, FinTech simtiem gadu pirms interneta un pat datoriem ir bijis tālu. Tādas inovācijas kā dubultā grāmatvedība ir lielisks piemērs agrīnai FinTech attīstībai, kas uz visiem laikiem mainīja finanšu sektoru.

Luca Pacioli - dubultās grāmatvedības metodes izgudrotājs - Early FinTech

Luca Pacioli – dubultās grāmatvedības metodes izgudrotājs – Early FinTech

Interneta laikmets

Interneta ieviešana pārcēla FinTech attīstību uz nākamo līmeni. Tādi izgudrojumi kā digitālā nauda izmantoja pašreizējo tehnoloģiju, lai ieviestu augstāku savietojamības līmeni un finanšu piekļuvi tirgiem. Šodien FinTech ir visur, kur jūs meklējat. Līdz ar to šis termins aptver plašu personīgo un komerciālo finanšu spektru.

FinTech piemēri

FinTech šodien var redzēt gandrīz visos finanšu darījumos. Vairumā gadījumu tas tiek izmantots, lai veicinātu dažādas finansiālas darbības bez palīdzības. Konkrēti, tādi uzdevumi kā naudas pārskaitījumi, aizdevumu pieteikumi un ieguldījumu pārvaldības saskarnes novērš nepieciešamību pēc personiskas mijiedarbības ar bankas darbiniekiem. Līdz ar to banka un klients ietaupa naudu un laiku.

Vēl viens ideāls FinTech piemērs mūsdienu tirgū ir viedtālruņu čeku kases sistēmas. Daudzas bankas saviem klientiem ļauj veikt čekus skaidrā naudā, vienkārši nofotografējot čeku. Lai racionalizētu procesu, finanšu iestāde lielākoties nodrošinās kādu lietotnes veidu. Ņemot vērā to, ka daudzi cilvēki nedzīvo tuvu savai bankai, šī stratēģija ļauj vairākiem cilvēkiem izmantot bankas pakalpojumus.

Digitālie aktīvi (kriptovalūtas)

Neskatoties uz salīdzinoši mazo izmēru salīdzinājumā ar tradicionālajiem tirgiem, termins FinTech bieži tiek saistīts ar digitālajiem aktīviem, piemēram, Bitcoin. Šai apvienībai ir labs iemesls. Kriptogrāfijas valūtu parādīšanās FinTech attīstībā ieviesa jaunu ēru. Pirmo reizi vēsturē sabiedrībai bija pieejama uzticama decentralizētās valūtas forma. Turklāt kriptovalūtu tehnoloģija, kas pazīstama kā blokķēde, šajā nozarē nodrošina jaunu un aizraujošu funkcionalitāti

Banku koncentrētas kriptovalūtas

Drīz pēc kriptovalūtu ieviešanas tirgus sāka pāriet no pretbanku noskaņojuma uz institucionāli draudzīgu pieeju. Šajā laikā tirgū sāka parādīties dažādas uz bankām vērstas kriptovalūtas. Kriptovalūtas, piemēram, Ripple, cenšas nodrošināt bankām piekļuvi blokķēdes tehnoloģijai bez nepieciešamības ieguldīt pētniecībā un infrastruktūrā, lai atbalstītu jaunināšanu.

Atzīstot blokķēdes tehnoloģijas augšupvērsto potenciālu, daudzas bankas nolēma izveidot paši savus blokķēdes. Šī izplatītās virsgrāmatas tehnoloģija (DLT) ļāva tradicionālajām finanšu iestādēm iegūt priekšrocības, ko sniedz blockchain tech, neatsakoties no savas kontroles pār monetāro sistēmu. Šī jaunā digitālās valūtas forma ir pazīstama kā Centrālās bankas digitālās valūtas.

CBDC atšķiras no tradicionālajām kriptovalūtām daudzos veidos. Patiesībā viņiem ir vairāk kopīga ar saviem fiat kolēģiem nekā viņu kriptogrāfiskajiem radiniekiem. Viena no primārajām atšķirībām ir tā, ka CBDC ir centralizētas valūtas. Viņu izdošanu kontrolē centrālā organizācija, nevis matemātiskais vienādojums, piemēram, ar Bitcoin.

Digitālie vērtspapīri (drošības žetoni)

Tajā pašā domu gājienā izstrādātāji sāka veidot kriptovalūtas, kas ievēroja stingru vērtspapīru vadlīniju, kas tika noteikta visā pasaulē. Šīs jaunās atbilstošās kriptovalūtas formas ir pazīstamas kā digitālie vērtspapīri, un agrāk tās bija pazīstamas kā drošības žetoni. Digitālajiem vērtspapīriem ir kritiska loma tirgū, jo tie ļauj uzņēmumiem izmantot bloku ķēdē balstītas pūļa finansēšanas stratēģijas, neriskējot veikt neregulētu vērtspapīru pārdošanu..

Drošības žetonu tirgus analīze, izmantojot drošības žetonu grupu

Drošības žetonu tirgus analīze, izmantojot drošības žetonu grupu

FinTech nākotne

Tā kā datu pārraides ātrums turpina pieaugt un interneta izplatība visā pasaulē sasniedz jaunus augstumus, ir paredzēts posms, lai notiktu FinTech revolūcija. Jau tādi izgudrojumi kā Bitcoin nodrošina tirgum iekļaujošāku pieeju. Ir arī svarīgi norādīt, ka kriptonauda ir radījusi jaunu hibrīdu finanšu instrumentu, piemēram, Bitcoin ETF (elektroniski tirgotu fondu), attīstību.

Bitcoin ETF

Bitcoin ETF apvieno divus no mūsdienu tirgū interesantākajiem FinTech veidiem – kriptovalūtas un ETF. ETF ir finanšu instruments, kas tiek piesaistīts aktīva vai aktīvu grupas vērtībai. Tādā veidā tie ir ļoti līdzīgi kopfondiem. Galvenā atšķirība starp abiem fondiem ir tā, ka ETF tiek tirgots katru dienu.

Svarīgi, ka ieguldītāji ETF izmanto, lai piedalītos neregulētos tirgos, izmantojot regulēto ETF tirgu. Piemēram, liela finanšu firma varētu tirgot Bitcoin ETF un iegūt piekļuvi kriptogrāfijas tirgus peļņas potenciālam, neizmantojot joprojām attīstīto kriptogrāfisko ieguldījumu reģistrāciju un tiesisko regulējumu. Tādā veidā Bitcoin ETF pārvar plaisu starp kriptogrāfijas sektoru un tradicionālajām ieguldījumu firmām.

FinTech – traucējošs spēks

Viena no galvenajām FinTech jaunuzņēmumu īpašībām tirgū šodien ir viņu pieeja nozarei. FinTech firmām ir jāapstrīd status quo. Viņiem tirgū jāievieš jaunas un aizraujošas koncepcijas un jāaicina pašreizējās biznesa sistēmas.

Lai veiktu šos uzdevumus, šodienas FinTech firmām ir jāpaliek efektīvākām, iekļaujošākām un elastīgākām nekā to lielajiem kolēģiem. Par laimi, tirgus digitalizācija un turpmāka viedierīču paplašināšana ir pamats FinTech pārņemšanai nākamajos gados.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me