Kas ir “Centrālās bankas digitālās valūtas” (CBDC)?

Termins “Centrālās bankas digitālās valūtas” (CBDC) attiecas uz kriptovalūtām, kuras emitējušas centrālās bankas. Šīs viņu fiat kolēģu virtuālās versijas izmanto blockchain tehnoloģiju, lai pasaules valūtu emitentiem nodrošinātu lielāku efektivitāti, kontroli un drošību. Līdz ar to vairāk valstu nekā jebkad nākamajos gados plāno ieviest sava veida CBDC savos tirgos.

CBDC ir uz blokķēdes balstīti finanšu instrumenti, kas pārvar plaisu starp tradicionālajām kriptovalūtām, piemēram, Bitcoin, un jūsu ikdienas valūtu. Svarīgi ir tas, ka ir daudzi analītiķi, kuri uzskata, ka CBDC ir kritisks solis ceļā uz pilna apjoma kriptonauda ieviešanu. Šie hibrīdfondi kā tāds sniedz pārliecību cilvēkiem, kuri interesējas par kriptovalūtu ieviešanu, bet satraucoši par drošības pasākumu trūkumu tirgū.

Svarīgi ir tas, ka daudzas bankas šobrīd būvē sistēmas kriptovalūtu turēšanai un darījumiem ar tām, piemēram, CBDC. Tā kā vairāk banku pēta CBDC integrācijas iespējas, ir spēcīgs stimuls attīstīt kriptonauda infrastruktūru. Kādu dienu šīs sistēmas var apstrādāt nebanku emitētus kriptogrāfijas. Tieši šīs sistēmas var ļaut visām kriptovalūtām vienuviet nevainojami integrēties ekonomikā.

Kas padara CBDC?

Centrālās bankas digitālajām valūtām ir daži svarīgi aspekti ar tradicionālajām kriptovalūtām, piemēram, Bitcoin un Ethereum. Pirmkārt, viņi izmanto blokķēdes tehnoloģiju, lai atvieglotu ātrus darījumus un uzraudzītu tirgus aktivitāti. Līdz ar to CBDC darbojas ļoti līdzīgi jūsu parastajām kriptovalūtām.

CBDC piramīda caur Biz

CBDC piramīda caur Biz

CBDC nodrošina bankām lielāku pārredzamību. Šī papildu skaidrība sniedz baņķieriem vairāk drošības un uzraudzības iespēju. Turklāt blockchain tech vienādranga raksturs ievērojami samazina maksu un darījumu laiku. Atšķirības rodas starp CBDC un kriptovalūtām, apspriežot tādas funkcijas kā spēju atcelt, noņemt, rediģēt vai novērst noteiktus darījumus.

CBDC galvenie komponenti

Katram uzsāktajam CBDC projektam ir kopīgi daži aspekti ar kolēģiem. Pirmkārt, šīs digitālās valūtas vienmēr izsniedz centralizēta organizācija. Tādējādi viņu darījumi nav maināmi un tos var dzēst, mainīt vai atmaksāt atkarībā no Centrālās bankas prasībām. Turklāt visas CBDC, kas paredzētas ienākšanai tirgū tuvākajā nākotnē, ir domātas, lai papildinātu kaut kādu fiat valūtu.

Svarīgi, ka CBDC ir domāti kā līdzeklis, lai uzlabotu tradicionālo fiat valūtu. Tie nodrošina vienmērīgāku lietotāja pieredzi, nemazinot viņu fiat kolēģus. Šī stratēģija ir krasā pretstatā daudzajām decentralizētajām valūtām, kas cenšas gāzt pašreizējo fiat hegemoniju.

Izsekojamība

CBDC dod centrālajām bankām un regulatoriem iespēju reāllaikā izsekot un izsekot katru darījumu. Svarīgi, ka centrālie baņķieri uzskata, ka šī tehnoloģija varētu palīdzēt novērst naudas atmazgāšanu. Tā kā CBDC nodrošina centrālo banku darbiniekiem iespēju apstiprināt vai noraidīt jebkuru darījumu, tos var izrādīties ārkārtīgi grūti izmantot nelegālos pirkumos

Izmaksu ietaupījums

Lielākā daļa cilvēku nekad nedomā par milzīgo līdzekļu daudzumu, kas tiek izmantots, lai izveidotu vairāk papīra naudas. Nav pārsteidzoši, ka naudas drukāšana ir dārga. Patiesībā 2019. gadā ASV kase drukāšanas izmaksās iztērēja vairāk nekā 1 miljardu ASV dolāru. Neskatoties uz to, ka tirgū tiek ieviesta vairāk papīra valūtas, darījumi ar papīra valūtu visā pasaulē turpina samazināties. Tādējādi centrālajiem baņķieriem tas rada vēl lielāku iemeslu samazināt drukāšanu.

Izdošanas ātrums

Līdztekus milzīgajiem ietaupījumiem, ko Centrālā banka gūst, atceļot drukāšanas līdzekļus, valdības var baudīt ātrāku valūtas izvietošanu, izmantojot CBDC. Daudzi centrālie baņķieri uzskata, ka ekonomiskās nenoteiktības laikā spēja kontrolēt monetāro piedāvājumu ir izšķiroša. Piemēram, CBDC varēja būt gudra alternatīva ASV, jo pēdējā koronavīrusa palīdzības paketes laikā tā sāka emitēt triljonus dolāru ekonomiskās palīdzības. Interesanti, ka ideja tika peldēta sākotnējā koronavīrusā atbalstu rēķinu, bet tas tika izslēgts no galīgās valodas, ņemot vērā tehnoloģiskās problēmas un infrastruktūras trūkumu.

Lielāka elastība

Ar CBDC starpniecību bankas iegūst milzīgu elastību tirgū. Bankas var emitēt, iznīcināt, pārskaitīt un turēt visu valūtu virsgrāmatā. Tādā veidā centrālās bankas var labāk noteikt savas finanšu stratēģijas reāllaikā. Šīs valūtas nodrošina bankām iespēju efektīvāk īstenot tādas stratēģijas kā kvantitatīvo atvieglojumu.

CBDC adreses jautājumi

Tā kā arvien vairāk banku pauž interesi par CBDC emisiju, vairāk jautājumu uzdod regulatori, likumdevēji un lietotāji. Viens no galvenajiem jautājumiem, ar kuriem saskaras šie jaunie finanšu produkti, ir to nemateriālais raksturs. Cilvēkiem patīk produkts, kuru viņi var turēt un sajust. Jūs nevarat izdarīt nevienu no šīm lietām ar CBDC. Līdz ar to CBDC pieprasītu pilsoņiem veikt būtiskas korekcijas, virzoties uz priekšu. Šeit ir vislielākās problēmas, ar kurām šobrīd saskaras liela CBDC pieņemšana.

Pārsteidzīga pieņemšana

Viena no galvenajām bažām, ar ko saskaras CBDC, ir bažas, ka to pieņemšana varētu notikt pārāk ātri. Šie unikālie finanšu instrumenti prasa, lai infrastruktūra un tiesību akti kļūtu par likumīgu status quo izvēles iespēju. Ja rodas situācija, kad cilvēki ātri atsakās no fiat valūtas modeļa, digitālās valūtas attīstība var radīt nepilnības, lai aizpildītu tukšumu.

Banku sistēma

Tas, kā šobrīd darbojas banku sistēma, mazākas bankas mijiedarbojas ar klientiem un pēc tam centrālās bankas mijiedarbojas ar šīm bankām. CBDC emisija ļautu uzlabot šo stratēģiju. CBDC ļautu bankas klientiem atvērt kontus tieši Centrālajā bankā. Faktiski analītiķi prognozē tādu manevru, kā tas prasa miljoniem jaunu kontu, kurus tieši vada centrālās bankas.

Centrālās bankas jautājumi

Vēl viena liela bažas par jebkuru CBDC jaunināšanu ir tā ietekme uz pašreizējo banku struktūru. Pašlaik vietējā banka iekasē maksu par bankas infrastruktūras uzturēšanu un aizsardzību. Ja klienti strādātu tieši ar centrālajām bankām, tam būtu nepieciešama jauna maksas stratēģija, ko ieviest visā tirgū.

Palieliniet kriptogrāfiju

Viena no lielākajām CBDC bailēm ir to blokķēdes raksturs. Daudzi centrālie baņķieri uzskata, ka CBDC emisijām varētu būt negatīva ietekme uz cilvēku skatījumu uz bankām. Daži baņķieri domā, ka tas konta turētājiem izsūtīs nepareizu ziņojumu, jo tas leģitimizēs decentralizētas kriptovalūtas, piemēram, Bitcoin. Šie digitālie aktīvi ir domāti, lai aizstātu centrālo banku sistēmu, nevis papildinātu tās iespējas.

Starptautiskie darījumi

Atšķirībā no tradicionālajām kriptovalūtām, CBDC ir jautājumi par to izmantošanu kā pārrobežu maksājumu mehānismus. Šobrīd šiem blokķēdes balstītajiem fondiem nav standarta vai valūtas maiņas kursa. Centrālās bankas kā tādas nav pārliecinātas, kā starptautiskie valūtas maiņas kursi būtu piemērojami CBDC.

CBDC globāli

Ņemot vērā milzīgos ieguvumus, kas saistīti ar CBDC pieņemšanu, nav brīnums, ka vairākās valstīs pašlaik notiek kāda veida CBDC izpēte. A 2018. gads pētījums atklāja, ka aptuveni 70% centrālo banku ir ieinteresētas šajās centralizētajās kriptovalūtās. Mūsdienās šīs programmas ir vadošā loma CBDC izpētē un attīstībā.

2019. gadā intervija, Filadelfijas Fed prezidents Patriks Harkers runāja par centrālo banku emitēto kriptovalūtu neizbēgamību. Viņš paskaidroja, ka priekšrocības, ko tehnoloģija ievieš nozarē, ir pārāk lielas, lai tās ignorētu. Šodien viņa paziņojumi skan patiesāk nekā jebkad agrāk. Darbos ir dažas starptautiskas CBDC programmas:

Ķīna

Ķīnas amatpersonas šobrīd ir iesaistītas līdz šim lielākajā un neapšaubāmi svarīgākajā CBDC projektā. Šogad Ķīna sāka testēt savu CBDC tīklu ar nosaukumu Digital Currency Electronic Payment (DCEP). Šeit valsts plāno izmēģināt “Digitālo juaņu” par pasaules lielāko iedzīvotāju skaitu un visstraujāk augošo ekonomiku.

Svarīgi ir tas, ka Ķīnas amatpersonas pieņēma lēmumu kļūt par agrīnu CBDC virzītāju pēc tam, kad radās bažas pēc iespējas sākt Facebook Svaru darbību. Iepriekš ķīniešu amatpersonas izturējās skarbi pret kriptovalūtas lietotājiem. 2017. gadā valsts slēdza biržas un padarīja kriptogrāfijas tirdzniecību nelikumīgu. Kopš tā laika regulatori turpināja izpētīt veidus, kā izmantot blokķēdes tehnoloģiju, neatsakoties no kontroles cilvēkiem.

Urugvaja

Vēl viens agrīns CBDC pētījums nāca no Dienvidamerikas valsts Urugvajas. 2017. gadā Urugvajas amatpersonas sāka izmēģinājuma programmu, lai pārbaudītu “e-peso”. Svarīgi ir tas, ka programma veiksmīgi noslēdzās 2018. gadā. Īpaši SVF slavēja Uragvajas stratēģija ir tā laika perspektīva.

Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti

2019. gadā no Tuvāko Austrumu bagātākajām valstīm apvienojās spēki, lai izveidotu CBDC ar nosaukumu “Aber.”Projekts tika uztverts ar entuziasmu, jo abām valstīm ir ievērojama ietekme reģionā. Šodien Aber turpina testēšanu un publisko emisiju varētu redzēt līdz 2020. gada beigām.

ABER palaišanas pasts

ABER palaišanas pasts

Turcija

Interesanti, ka Turcija vērsās CBDC citu iemeslu dēļ. Valsts regulatori uzskata, ka CBDC varētu palīdzēt tās Centrālajai bankai labāk kontrolēt inflāciju. “Digitālie Svari” dos Turcijai vairāk iespēju un elastības, risinot šīs problēmas.

Krievija

Krievijas centrālā banka sāka attīstīt kriptogrāfijas rubli pēc prezidenta Vladimira Putina pasūtījuma 2017. gada oktobrī. Kripto rubļa informācija atklāja, ka CBDC nebūs derīgs izrakteņos, bet tās darījumi ir šifrēti. Tajā laikā daudzi šo lēmumu uzskatīja par līdzekli Krievijai, lai izvairītos no daudzām ASV ieviestajām sankcijām, ar kurām valstij pašlaik draud.

CBDC – nākotne ir šeit

Centrālās bankas digitālās valūtas (CBDC) turpina veidot virsrakstus visā pasaulē. Pieaugot CBDC attīstībai, palielinās arī tās lietošanas gadījumi. Katru nedēļu vairāk centrālo banku skatās uz šīm tehnoloģiski augstākajām valūtām kā veidu, kā uzlabot savu pašreizējo biznesa sistēmu. Pašreizējā stāvoklī jebkuras bankas, kas nav iesaistītas CBDC attīstībā, saskaras ar skarbu realitāti, jo tirgus visos aspektos turpina kļūt digitāls.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me