Kas ir Blockchain tehnoloģija?

Kopš tā laika ir pagājuši gandrīz desmit gadi Satoshi Nakamoto pirmo reizi pasaulē Blockchain tehnoloģiju iepazīstināja savā 2008. gadā Bitcoin Baltā grāmata. Kopš tā laika šie revolucionārie tīkli ir ieguvuši popularitāti gan korporatīvajā, gan valdības sektorā. Šī izaugsme ir viegli izskaidrojama, ja ņemat vērā, ka blokķēdes tehnoloģija nodrošina pasaulei dažas unikālas priekšrocības, kuras iepriekš nebija iedomājamas. Līdz ar to šodien jūs varat atrast blokķēdes tehnoloģiju gandrīz visos pasaules ekonomikas sektoros.

Kas ir Blockchain tehnoloģija?

Blokķēde ir datoru tīkls, kas koplieto sadalītu virsgrāmatu visiem tīkla dalībniekiem (mezgliem). Šī stratēģija ir daudz atšķirīga, nekā teikts, valūtas, kas radušās no centralizētas varas pārstāvja. Svarīgi ir tas, ka šī virsgrāmata saglabā nepārtrauktu darījumu ķēdi kopš tīkla dzimšanas. Šī darījumu “ķēde” kļūst lielāka, kad tiek apstiprināti un pievienoti jauni darījumu bloki.

Bitcoin Whitepaper

Bitcoin Whitepaper

Lai apstiprinātu jaunus darījumus, katrs mezgls kopā ar citiem apstiprina jaunus blokus. Turklāt mezgli apstiprina arī visas blokķēdes pašreizējo stāvokli. Lai blokķēdē varētu pievienot jaunu darījumu bloku, viņiem jāsaņem apstiprinājums no 51% tīkla mezglu. Mezglus sauc arī par kalnračiem. Tādā veidā blokķēdes tīkli ir decentralizēti tīkli, kas nodrošina nepārspējamu drošību digitālo aktīvu pasaulē.

Drošība, izmantojot decentralizāciju

Decentralizācija ir svarīgs blokķēdes tehnoloģijas aspekts, jo tas padara šīs revolucionārās grāmatas nemainīgas un nemaināmas. Patiesībā, tā kā nav centralizēta uzbrukuma vektora, blokķēdes uzlaušana ir gandrīz neiespējama. Jo lielāks ir blokķēdes tīkls, jo drošāki tajā saglabātie dati.

Piemēram, aplūkosim pasaulē lielāko blokķēdi Bitcoin. Pašlaik Bitcoin blokķēdē ir vairāk nekā 10 000 aktīvu mezglu, kas atrodas visā pasaulē. Šis sadalījums nozīmē, ka, lai uzbrucējs mainītu pat tikai vienu niecīgu informāciju blokķēdē, viņiem būtu nepieciešams veiksmīgi uzlauzt 5000 + datorus vienlaikus.

Lai gan nākotnes kvantu datoriem šis uzdevums var nebūt neiespējams, tas ir tik neizdevīgi, ka nav jēgas pat mēģināt tik monumentālu uzdevumu. Papildus tam, lai vienlaikus veiksmīgi uzlauztu vairāk nekā 5000 datorus, uzbrucējam būtu nepieciešams arī superdators, lai savlaicīgi pārrēķinātu jaunos blokķēdes darījumus, lai tos ieviestu tīklā. Burtiski būtu izdevīgāk izveidot jaunu kriptovalūtu no nulles.

Vienprātības mehānismi

Viens no iemesliem, kāpēc blokķēdes tīkli ir tik droši, ir vienprātības mehānismu integrācija. Vienprātības mehānismi ir kriptogrāfijas protokoli, kas izmanto blokķēdes tīkla dalībniekus, nodrošinot tā datus. Bitcoin gadījumā Darba pierādījums Tiek izmantots (PoW) vienprātības mehānisms.

Darba pierādījums (PoW)

Vienprātības mehānisms, kas apliecina darbu, bija revolucionārs kriptogrāfijas pasaulē, kad to gadu iepriekš ieviesa Ādams Atpakaļ savā Hashcash baltrakstā. Koncepcijā Back apraksta matemātiskā vienādojuma integrēšanu tīkla drošības protokolos. Tādā veidā katrs dators var parādīt sava darba “pierādījumu”, aizsargājot tīklu.

Kalnraču atlīdzības

Ir svarīgi saprast, ka mezgli saņem atlīdzību par saviem ieguves centieniem. Šīs atlīdzības tiek automātiski pielāgotas atkarībā no tīkla grūtībām un vērtības. Bitcoin gadījumā kalnrači sākotnēji par saviem centieniem saņēma 50 Bitcoin. Šodien tas šķiet liktenis, bet vēl 2009. gadā Bitcoin bija tikai santīmu vērts. Tā kā marķiera vērtība pieaug un tīkls iet, ieguves ieguvumi samazinās. Šodien Bitcoin kalnračiem saņemt 6.5 BTC, ja viņi ķēdei pievieno nākamo bloku.

SHA-256

Konkrēti, katrs mezgls apstiprina un nostiprina blokķēdi, bet tikai viens var pievienot nākamo darījumu bloku tīklam. Lai noteiktu, kurš ir nākamais kalnračnieks, kurš var pievienot šo bloku, katrs dators sacenšas matemātikas sacensībās, lai noskaidrotu PoW vienādojumu. Bitcoin gadījumā vienādojums ir pazīstams kā SHA-256. Svarīgi ir tas, ka pirmais SHA algoritms ir datēts ar Hashcash. Šī agrīnā vienādojuma versija bija pazīstama kā SHA-1.

Bitcoin konsensa mehānisms - SHA-256 - Blockchain tehnoloģija

Bitcoin konsensa mehānisms – SHA-256 – Blockchain tehnoloģija

Jo īpaši SHA-256 vienādojums ir tik grūts, ka datoram ir vieglāk un efektīvāk vienkārši izdarīt nejaušus minējumus, nevis mēģināt tieši noskaidrot vienādojumu. Atbildei uz vienādojumu jāsākas ar iepriekš noteiktu daudzumu 0s. Bitcoin blokķēdē vienādojuma atbildei jāsākas ar četrām nullēm. Tomēr, ja palielinās tīkla pārslodze, palielinās arī šo vienādojumu grūtības. Šīs grūtības tiek pielāgotas, pievienojot vēl vienu nulli nepieciešamās SHA-256 atbildes sākumā.

Līdzīgi kā tradicionālajām precēm, piemēram, zeltam, ir arī izmaksas, kas saistītas ar šo digitālo aktīvu izveidi un ieviešanu tirgū. Šie nejaušie minējumi izmanto intensīvu skaitļošanas jaudu. Šī jauda ir vienāda ar reālajām izmaksām, piemēram, rēķiniem par elektrību. Pētījumi parādīja, ka, nodrošinot Bitcoin tīklu, var patērēt vairāk elektroenerģijas, nekā prasa visas valstis. Par laimi, vairāk nekā 80% no Bitcoin enerģijas patēriņa nāk no atjaunojamiem avotiem, piemēram, saules vai hidroelektroenerģijas. Šīs ieguves izmaksas arī piešķir katram Bitcoin izmērāmu vērtību.

Kalnrači

Kad Bitcoin sāka pieaugt rentabilitātē, tā tīkla skaitļošanas jauda ievērojami palielinājās. Sākumā mezgli, kas pazīstami arī kā kalnrači, varēja iegūt Bitcoin, izmantojot neko citu kā tikai jūsu mājas datoru. Galu galā kalnrači saprata, ka grafiskās kartes ir daudz labākas, atkārtojot minējumus, kas nepieciešami, lai noskaidrotu SHA-256 algoritmu. Tas noveda pie skaitļošanas sacensībām tirgū.

ASIC

Galu galā lielas bloku ķēdes firmas, piemēram, Bitmain, ieviesa lietojumprogrammas integrēto shēmu (ASIC) kalnračus vienādojumā. Šie šim nolūkam būvētie kalnrači bija tūkstošiem reižu efektīvāki, lai uzminētu algoritmu SHA-256 nekā GPU un CPU pirms tiem. Līdz ar to to ieviešana radīja scenāriju, kurā vidusmēra kalnračiem tagad vajadzēja ieguldīt tūkstošus ieguves iekārtās, lai saglabātu atbilstību.

Kalnrūpniecības baseini

Par laimi daži radoši domājošie šajā jomā sāka domāt par veidiem, kā atkal izlīdzināt spēles laukumu. Viņi izstrādāja “kalnrūpniecības baseinus”. Kalnrūpniecības baseins ir kalnraču tīkls, kuriem visiem ir kopēja skaitļošanas spēja kopējam bloku ķēdes darījumu mērķim. Svarīgi ir tas, ka kalnrūpniecības baseina dalībnieki saņem atlīdzības procentuālo daļu, pamatojoties uz viņu ieguldījumu tīkla kopējā hashā (skaitļošanas jauda).

Svarīgi ir tas, ka pēdējos trīs gados ir bijis virzība atteikties no varas izsalkuma vienprātības mehānismiem, piemēram, PoW. Šī vēlme nodrošināt blokķēdes efektīvākā veidā ir radījusi dažus patiešām unikālus vienprātības mehānismus nozarē.

Spēļu pierādījums (PoS)

The Spēļu pierādījums mehānisms atceļ sarežģītos matemātiskos algoritmus un tā vietā tīkla drošībai izmanto psiholoģiskāku pieeju. PoS blokķēdē lietotājiem nav nepieciešams matemātiski sacensties, lai blokķēdei pievienotu nākamo bloku. Tā vietā PoS lietotāji, izmantojot tīkla makus, “saliek” savas monētas, lai aizsargātu tīklu. Stakošanas veids ir vienkāršs.

Turot noteiktu daudzumu monētu savā makā, varat piedalīties darījumu pārbaudēs. Jo vairāk monētu jūs liksiet, jo lielāka iespēja, ka jūs pievienosiet nākamo darījumu bloku tīklam. Lielākajā daļā PoS sistēmu kalnračnieks no tiem, kuriem tajā laikā ir visvairāk piesaistīto žetonu, saņem iespēju pievienot blokus.

PoS vienprātības mehānisma priekšrocības ir uzreiz acīmredzamas. Pirmkārt, jums nav jālej tonnas resursu tīklā, lai tas būtu drošībā. Turklāt, tā kā mezgli tiek izvēlēti, pamatojoties uz to piesaistīto monētu daudzumu, nekad nav scenārija, kurā mezgls iegūtu kaut ko no nepareizu darījumu apstiprināšanas. Būtībā hakerim pirms uzbrukuma tīklam būtu pilnībā jāiegulda kriptovalūtā. Tādā veidā PoS sistēmas rada milzīgu atbaidītāju uzbrucējiem.

Blockchain tehnoloģijas nākotne

Blockchain tehnoloģija ir gājusi tālu no sākuma, kā līdzeklis kriptonauda tīklu drošībai. Mūsdienās blokķēdes tehnoloģijai ir daudz iespēju izmantot visu veidu nozarēs, kādas vien var iedomāties. Konkrēti, blokķēdes programmas lielā mērā ir ietekmējušas loģistikas, finanšu un datu drošības nozares.

Blockchain tehnoloģiju loģistika

Blockchain loģistikas sistēmas ir efektīvākas un rentablākas darboties nekā tradicionālie papīra modeļi. Faktiski blockchain tech nemainīgais un nemainīgais raksturs padara to ideāli piemērotu loģistikas uzdevumiem. Drīz jūs, iespējams, varēsit uzzināt daudz vairāk informācijas par savu produktu izveidi un piegādi, pateicoties šīm jaunā vecuma sistēmām, kas parādās.

Blockchain loģistika

Blockchain Logistics, izmantojot GlobalTranz

Ziedojumu vākšana

Blockchain tehnoloģija ir mainījusi arī veidu, kā uzņēmumi vāc līdzekļus. Tradicionālā korporatīvās kolektīvās finansēšanas stratēģijā, piemēram, IPO, uzņēmumiem jāsabalansē starp rentabilitāti un līdzdalību. Nespēja apstrādāt mazākus darījumus nozīmēja, ka uzņēmumiem visilgāk bija jānovērš potenciālie investori. Mūsdienās blokķēdes tehnoloģija ļauj uzņēmumiem viegli automatizēt šīs procedūras, izmantojot viedus līgumus.

Viedie līgumi

Viedie līgumi piedāvā iepriekš ieprogrammētus protokolus, kas tiek izpildīti, saņemot noteiktu daudzumu kriptonauda, ​​kas nosūtīta uz viņu adresi. Šie līgumi dzīvo blokķēdē un nodrošina ievērojamu funkcionalitāti. Piemēram, līdzekļu vākšanas gadījumā vieds līgums var automatizēt tādus procesus kā ieguldītāju apstiprināšana un līdzekļu sadale.

Blockchain tehnoloģija šodien

Jūs varat sagaidīt, ka nākamajos mēnešos jūs redzēsiet turpmāku blokķēdes nozares paplašināšanos, jo vairāk valdību un iestāžu izpētīs tā priekšrocības. Pagaidām blokķēdes revolūcija ir labi noritējusi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me