Preču ETF – viss, kas jums jāzina

Preču ETF piedāvā investoriem vienu no vienkāršākajiem veidiem, kā ieguldīt preču tirgū – vai nu atsevišķās precēs, vai preču indeksos. Tā ir laba ziņa, jo tieši ieguldījumi izejvielās var būt sarežģīts, laikietilpīgs process.

Kas ir preces?

Preces ir fiziskas preces, vai nu dabiski sastopami materiāli, vai lauksaimniecības produkti. Tirgojamās preces ir plaši izmantotas un aizstājamas – citiem vārdiem sakot, viena vienība ir vairāk vai mazāk tāda pati kā cita. Tos sauc arī par resursiem vai pamatmateriāliem.

Preču tirgus parasti tiek sadalīts šādās trīs kategorijās:

 • Metāli, kas sastāv no dārgmetāliem, piemēram, sudraba un zelta, un parastajiem metāliem, piemēram, dzelzs, vara un cinka.
 • Enerģijas preces ietver naftu, gāzi un ogles.
 • Lauksaimniecības precēs ietilpst mājlopi, piemēram, liellopi, un mīkstās preces, piemēram, kokvilna, kukurūza un kvieši.

Preces ir atsevišķa aktīvu klase, ko var izmantot, lai dažādotu akciju un obligāciju portfeli. Preču cenām ir salīdzinoši zema korelācija ar citiem aktīviem, un tās var darboties kā nodrošinājums pret inflāciju.

Kas ir preču ETF?

Biržā tirgotie fondi ir uzskaitīti trasti, kuriem pieder citu vērtspapīru grozs. Tos var tirgot tāpat kā akcijas un ļaut ieguldītājiem iegādāties aktīvu portfeli tikai ar vienu darījumu. Tas ir gan lētāk, gan vieglāk nekā veidot portfeli no jauna. Vairāk par ETF varat uzzināt šeit.

Daži preču ETF iegulda preču indeksos tāpat kā akciju ETF iegulda akciju indeksā. Tomēr daži no visplašāk tirgotajiem preču ETF iegulda tikai vienā precē.

Fiziskās preces pret preču nākotnes līgumiem

Ieguldījumi izejvielās rada jaunus izaicinājumus. Finanšu instrumenti, piemēram, akcijas un obligācijas, rada maz loģistikas problēmu, jo tie pastāv tikai digitālā vai papīra formā. Tirdzniecība un ieguldījumi precēs ievieš reālas problēmas, piemēram, transportu, uzglabāšanu, drošību un apdrošināšanu.

Šīs loģistikas problēmas nozīmē, ka lielākā daļa preču tirdzniecības notiek nākotnes tirgū. Nākotnes līgumi nozīmē pienākumu pirkt vai pārdot aktīvu nākotnē. Tomēr praksē nākotnes līgumus var slēgt pirms termiņa beigām vai iekļaut līgumā, kura termiņš ir tālāks nākotnē.

Dažiem ETF pieder fiziskas preces, bet citiem – nākotnes līgumi vai abu kombinācija.

Atpakaļgaita un negatīva ruļļu raža

Kad investori izmanto nākotnes līgumus, lai iegūtu pakļaušanu precei, var rasties parādība, ko sauc par atpalicību. Tas notiek, kad investori pāriet no līgumiem, kuru termiņš beidzas drīz, uz līgumiem, kuru termiņš beidzas vēlāk. Rezultāts ir tāds, ka gandrīz noslēgtie līgumi tirgojas ar atlaidi pamatā esošajam aktīvam, bet ilgāka termiņa līgumi – ar prēmiju. Pastāvīga pozīcijas maiņa no viena līguma uz nākamo var kļūt par dārgu uzdevumu. To sauc par negatīvu ruļļu ražu.

Ja ETF izmanto nākotnes līgumus, lai pakļautu izejvielām, atpakaļceļš var kavēt sniegumu. Ja plānojat ieguldīt preču ETF, jums tas jāņem vērā. Apskatiet, kā ETF cena izseko indeksu vai pamatā esošo preci, lai redzētu, kādas ir iespējamās atmaksas “izmaksas”.

ETN pret ETF

Biržās tirgotās parādzīmes (ETN) un biržā tirgotie fondi (ETF) bieži tiek izmantoti savstarpēji aizstājami un lielākoties pilda to pašu funkciju. Abi tirgojas biržās, piemēram, ar akcijām. Tomēr ir svarīga atšķirība.

ETF ir trasti, kuriem pieder aktīvu portfelis, vai preču ETF gadījumā dažreiz tikai viens aktīvs. ETN ir strukturēta produkta veids, līdzīgs parāda instrumentiem un obligācijām. Tos nenodrošina aktīvi, bet gan iestāde, kas tos emitē. ETN emitenti ierobežo savas saistības, turot aktīvus savā bilancē.

ETN priekšrocība ir tā, ka nav izsekošanas kļūdas, jo cena vienkārši izseko indeksu. Trūkums ir tāds, ka ETN ir darījumu partnera risks. Ja emitentam būtu jākļūst maksātnespējīgam, iespējams, tas nevarēs izpildīt savas saistības. Vairumā gadījumu emitenti ir lielas iestādes ar spēcīgu bilanci. Tomēr ir vērts apsvērt emitenta finansiālo spēku.

Preču ETF piemēri

Lielākie preču ETF ir atsevišķu preču fondi, kas izseko zelta, sudraba un jēlnaftas cenu. Faktiski no 10 lielākajiem ASV kotētajiem preču fondiem pieci izseko zelta cenu, divi izseko naftas cenu, viens izseko sudrabu un viens platīnu.

Lielākais no tiem ir SPDR Gold Trust (GLD), kuru pārvalda State Street. Šis fonds glabā fizisko zeltu, kura vērtība pārsniedz USD 70 miljardus.

Lielākais preču ETF, kas seko aktīvu indeksam, ir Invesco Optimum Yield Diversified Commodity Fund (PDBC). Šis fonds iegulda nākotnes līgumos ar 17 dažādām precēm. Tas tiek aktīvi pārvaldīts, lai samazinātu negatīvās ruļļu ražas sekas.

Lielākais naftas fonds ir ASV naftas fonds (USO), kuru pārvalda USCF. Šis fonds izseko saldās vieglās jēlnaftas cenu, izmantojot nākotnes līgumus.

Investoriem, kuri meklē pakļaušanos lauksaimniecības precēm, iPath pārvalda ETN (COW), kas izseko dzīvo liellopu un cūku indeksu, un Invesco DB Lauksaimniecības fonds (DBA) iegulda plašākā lauksaimniecības produktu klāstā..

Preču ETF priekšrocības

 • Preču ETF ir vienkāršākais veids, kā iegūt preces.
 • Preču ETF parasti ir lētāki nekā preču kopfondi.
 • Precēm ir relatīvi zema korelācija ar citām aktīvu klasēm, tāpēc tās var dažādot portfeli un samazināt kopējo svārstīgumu.
 • Preces mēdz darboties kā nodrošinājums pret inflāciju.

 Preču ETF trūkumi

 • Ieguldījumi fiziskajās precēs var būt dārgi. Šīs izmaksas var ietekmēt veiktspēju.
 • ETF, kas iegulda preču nākotnes līgumos, var ciest no negatīvas ienesīguma.
 • Preču cenas ir nepastāvīgākas nekā citas aktīvu klases. Piešķiršanai precēm vajadzētu būt ierobežotam, lai piedāvātu efektīvus diversifikācijas ieguvumus.
 • ETN ir darījumu partnera risks.

Ieteicams ETF brokeris

Preču ETF - viss, kas jums jāzina

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me