Kas ir ETF (biržā tirgotais fonds)?

ETF jeb biržā tirgotie fondi ir viens no vissvarīgākajiem produktu jauninājumiem ieguldījumu nozares vēsturē. ETF dod investoriem lētu un efektīvu veidu, kā iegūt daudzveidīgu riska darījumu akciju tirgū.

ETF tagad ir izveidoti kā instrumenti, kas var būt jebkura portfeļa stūrakmens neatkarīgi no tā, vai tas ir pašu pārvaldīts vai ieguldījumu padomnieku vai robo padomdevēju.

ETF definīcija

ETF ir uzskaitīti trasti, kuriem pieder vērtspapīru portfelis. Parasti fonds ir strukturēts, lai atspoguļotu un izsekotu indeksu. Tāpēc tā turēs vērtspapīrus tieši tādā pašā proporcijā kā indekss, kuru tas izseko. ETF ir publiski kotēti biržās, un tos var tirgot tāpat kā citas biržā kotētās akcijas.

ETF vēsture

Pirms ETF ieviešanas ieguldījumu fondi un ieguldījumu tresti bija vienīgais veids, kā privātie ieguldītāji var ieguldīt vērtspapīru portfelī, paši faktiski neveidojot portfeli.

Ieguldījumu fondi ieguva impulsu 20. gadsimta 70. un 80. gados, pateicoties nedaudziem fondiem. Tomēr pagājušā gadsimta 90. gados kļuva skaidrs, ka lielākā daļa kopfondu nespēja pārspēt savu etalonu. Šajā periodā investoru vidū sāka vilkties arī indeksu fondi – kopfondi, kas seko tirgus indeksiem. Šie fondi tika veidoti tā, lai tie atbilstu indeksa veiktspējai, nevis pārspētu indeksu, taču par to tika prasīta mazāka maksa.

Pirmo biržā tirgoto fondu 1993. gadā uzsāka State Street Global Investors. Fonds izseko S&P 500 indekss ar svītru SPY, un vienības bieži sauc par SPDR vai Zirnekļiem. Pēc vērtības tas joprojām ir lielākais ETF, un tā aktīvu vērtība 2020. gada augustā ir 298 miljardi USD.

Kopš pirmā ETF ieviešanas ir izlaisti vairāk nekā 6000 fondu. Ir uzsākti fondi, lai izsekotu populāros indeksus, kā arī īpašas aktīvu klases, sektorus un ieguldījumu tēmas. Faktiski, ja būs pieprasījums pēc noteikta veida ieguldījumiem, iespējams, tiks izveidots ETF, lai apmierinātu šo pieprasījumu.

ETF piemēri

Kā jau minēts, pirmais un lielākais ETF ir SPDR S&P 500 indeksa fonds, kas tur visas 500 indeksa akcijas, tieši tādā pašā proporcijā kā indekss. S seko arī vismaz pieci citi ASV biržās kotētie ETF&P500, kamēr daudzi biržās visā pasaulē kotētie ETF izseko to pašu indeksu.

Līdzīgi fondi izseko Dow Jones Industrial indeksu ar 30 akcijām un Nasdaq Composite indeksu ar 100 akcijām. Lielākais globālais ETF ir Vanguard FTSE Developed Markets fonds, kas seko MSCI EAFE indeksam. Šajā fondā ir 1 899 akcijas, kas kotētas attīstītos tirgos ārpus Ziemeļamerikas.

SPDR zelta trests (GLD), kas tur fizisko zelta dārgmetālu, ir visplašāk tirgotā preču ETF. Lielākais obligāciju ETF ir Vanguard Total Bond Market ETF, kas izseko Barclays Capital ASV kopējo obligāciju indeksu. Šajā fondā atrodas ASV kases un valdības nodrošināti hipotēku vērtspapīri.

ETF veidi

Lielākā daļa lielo ETF izseko galvenos akciju tirgus indeksus, piemēram, S&P500, FTSE 100 vai Nikkei 225. Šie indeksi ietver katra tirgus vērtīgākos uzņēmumus, un tos parasti svērtā tirgus kapitalizācija. Ja jūs ieguldāt šajos ETF, jūs vienmēr tiksit ieguldīti lielākajos uzņēmumos attiecīgajā tirgū. Tomēr ir daudz citu veidu ETF, kas strukturēti pēc citiem kritērijiem.

Šie ir visizplatītākie ETF veidi:

 • Nozaru ETF iegulda īpašos kapitāla tirgus sektoros, piemēram, finanšu vai tehnoloģiju nozarēs.
 • Obligāciju ETF iegulda valdības obligācijās, uzņēmumu obligācijās un augsta ienesīguma obligācijās.
 • Preču ETF iegulda fiziskajās precēs un dārgmetālos. Daži fondi, piemēram, SPDR Gold Trust, satur tikai vienu aktīvu (fizisko zeltu), bet citi izseko preču indeksus un preču portfeli.
 • Daudzu aktīvu ETF iegulda aktīvu kategoriju diapazonā. Šie fondi bieži tiek veidoti tā, lai tie atbilstu pensiju fondu noteikumiem, kas ierobežo pakļautību noteiktām aktīvu kategorijām.
 • Nekustamā īpašuma ETF iegulda REIT (nekustamā īpašuma ieguldījumu tresti) un citos ar īpašumu saistītos vērtspapīros.
 • Starptautiskie ETF iegulda akcijās no visas pasaules. Šos fondus var vēl vairāk diferencēt attīstītajos un jaunajos tirgos, neatkarīgi no tā, vai tiek iekļauti ASV akcijas.

Iepriekš uzskaitītie ETF veidi veido lielākos līdzekļus. Speciālāki fondu veidi ir šādi:

 • Tirgus griestu ETF koncentrējas uz noteikta lieluma uzņēmumiem, sākot ar lielu kapitālu un beidzot ar vidējiem, maziem un mikrouzņēmumiem.
 • Nozares ETF uzmanība ir šaurāka nekā nozares fondiem. Piemēri ietver biotehnoloģijas, kiberdrošības un kaņepju ražošanas uzņēmumus.
 • Investīciju stila ETF izseko indeksus, kas uzņēmumus izvēlas atbilstoši ieguldījumu faktoriem. Tie ietver izaugsmi, vērtību, svārstīgumu un ienākumus.
 • Valūtas ETF iegulda valūtu portfeļos vai atsevišķās valūtās.
 • Piesaistītie ETF palielina fonda risku, izmantojot atvasinātos instrumentus. Šie fondi parasti nodrošina riska darījumus, kuru vērtība ir 2 vai 3 reizes lielāka par fonda aktīviem. Tas nozīmē, ka tiek pastiprināta gan pozitīvā, gan negatīvā atdeve.
 • Apgrieztie ETF ir strukturēti, lai radītu pozitīvu peļņu, indeksam krītot, bet arī negatīvu peļņu, kad indekss paaugstinās. Tos var izmantot, lai ierobežotu portfeli vai spekulētu par tirgus lejupslīdi.

ETF priekšrocības un trūkumi

ETF piedāvā investoriem vairākas ievērojamas priekšrocības, taču jāapzinās daži trūkumi.

Plusi ETF ieguldījumiem:

 • Acīmredzamākā ETF priekšrocība ir tā, ka maksas ir ievērojami zemākas nekā kopfondiem. Akciju indeksi ilgtermiņā ir pieauguši, bet tikai nedaudziem investoriem ir izdevies pastāvīgi pārspēt šos indeksus. ETF ļauj nopelnīt tirgus atdevi tikai par 0,1% gadā.
 • Lielākā daļa ETF piedāvā tūlītēju diversifikāciju tikai ar vienu ieguldījumu. Lai portfelis būtu labi diversificēts, tajā jāiekļauj vismaz 20 dažādu nozaru akcijas. Ja jūs pērkat ETF, kas seko tirgus indeksam ar vismaz 20 sastāvdaļām, jūs faktiski pērkat diversificētu portfeli.
 • ETF ieguldījumi ir ļoti efektīvi laika un tirdzniecības izmaksu ziņā. Jums nav jātērē laiks, izvēloties un tirgojot atsevišķas akcijas, un jums nav jāmaksā komisijas maksa par katru pamatakciju.
 • Arī ETF piedāvā nodokļu priekšrocības. Ja jums pieder atsevišķas akcijas, pārdodot katru akciju, jums var būt jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis. ETF gadījumā par kapitāla pieauguma nodokli esat atbildīgs tikai tad, kad pārdodat ETF.
 • Visbeidzot, ETF ļauj ātrāk sākt ieguldīt. Ieguldījumi kopfondos prasa zināmas zināšanas un ieguldījumi atsevišķās akcijās prasa vēl vairāk zināšanu. Lai sāktu ieguldīt ETF, kas izseko tirgus indeksus, ir nepieciešamas ļoti maz zināšanu.

ETF ieguldījumu mīnusi:

 • Lielākā daļa ETF radīs tikai tirgus atdevi un neradīs papildu peļņu.
 • Komisijas maksa ir jāmaksā, iegādājoties ETF, atšķirībā no brīvas noslodzes kopfondiem, kas neiekasē komisijas.
 • Specializētiem ETFS, piemēram, piesaistītajiem, apgrieztajiem, nozares un nozares fondiem, ir raksturīgi unikāli riski.

ETF pret krājumiem

ETF tiek kotēti biržās tāpat kā citas akcijas, un tie tirgojas tāpat kā citi akcijas. Tātad, kāda ir atšķirība starp abiem?

Tradicionālās akcijas ir kopīgas īpašumtiesības uzņēmumā. Krājumu vērtība atspoguļo uzņēmuma aktīvu vērtību un / vai tā nākotnes peļņu. ETF piešķir to īpašniekiem kopīgas īpašumtiesības uz vērtspapīru grozu. Fonda vērtība atspoguļo cenu, par kādu šie vērtspapīri tiek tirgoti. Cenu, par kādu ETF tirgo, nosaka piedāvājums un pieprasījums, bet tā parasti ir tuvu pamatā esošo līdzdalības neto aktīvu vērtībai.

ETF pret ieguldījumu fondiem

ETF un kopfondi ir abi produkti, kas ļauj ieguldītājiem ieguldīt vērtspapīru portfelī tikai ar vienu darījumu. Tomēr pastāv vairākas atšķirības. Ievērojamākās atšķirības ir šādas:

 • Vairumā gadījumu ETF pasīvi izseko indeksu, savukārt fonda pārvaldnieks aktīvi pārvalda kopfondu. Tomēr daži ETF tiek aktīvi pārvaldīti, savukārt daži kopfondi ir indeksu fondi, kurus pārvalda pasīvi.
 • Ieguldījumu fondi iekasē augstākas pārvaldības maksas, jo to pārvaldīšana ir dārgāka. Investīciju fondiem ir vajadzīgas lielākas fondu pārvaldnieku un analītiķu komandas nekā ETF.
 • Ieguldot kopfondā, jūs ieguldāt par cenu, kas vienāda ar fonda NAV (neto aktīvu vērtību). Pērkot ETF, cenu nosaka tirgus, lai gan praksē cena parasti ir tuvu NAV.

Kā darbojas ETF

ETF veido un vada divu veidu uzņēmumi – ETF emitents un pilnvarotie dalībnieki.

Labi pazīstami ETF emitenti ir iShares, Vanguard, State Street un Invesco. Tie ir uzņēmumi, kas ir atbildīgi par ETF izlaišanu, parakstīšanu un tirdzniecību. Pirms fonda izlaišanas emitents izvēlas esošu indeksu vai izveido jaunu indeksu fonda izsekošanai. Pēc tam tiek izveidota un finansēta juridiska persona vērtspapīru turēšanai.

Pilnvarotie dalībnieki (AP) ir bankas vai brokeri, kas ir atbildīgi par fonda ikdienas pārvaldību. Tas nozīmē, ka viņiem ir tiesības izveidot vai izpirkt akcijas un darboties kā ETF akciju tirgus veidotājiem. AP norāda cenu un piedāvājumu virs un zem fonda NAV, lai nodrošinātu, ka ieguldītājiem vienmēr ir likviditāte.

Pieaugot pieprasījumam, AP izveidos jaunas ETF akcijas un iegādāsies atbilstošos vērtspapīrus, kas būs trasta īpašumā. Tāpat, ja piedāvājuma ir pārāk daudz, AP anulē akcijas un pārdod atbilstošos vērtspapīrus. Ja indeksā ir kādas izmaiņas, emitents uzdos AP pirkt vai pārdot vērtspapīrus, lai nodrošinātu, ka fonds atspoguļo indeksu.

Pārvaldības maksas katru dienu tiek atskaitītas no ETF NAV. Tā kā gada pārvaldības maksa ir sadalīta visā gadā, ikdienas korekcijas ir ļoti mazas un tik tikko pamanāmas. Dividendes un citi ienākumi tiek sadalīti ar mēneša vai ceturkšņa intervālu.

ETF ieguldījumu stratēģijas

Ir vairāki veidi, kā veikt ieguldījumus ETF. Viens no vienkāršākajiem ilgtermiņa ieguldītājiem ir dolāra vidējā aprēķināšana (DCA). Šajā gadījumā jūs varat vienkārši regulāri ieguldīt fiksētu summu.

Ja plānojat izveidot ETF portfeli, varat izlemt izmantot stratēģisko aktīvu sadales stratēģiju. Šajā gadījumā jūs izlemtu, cik procentu no sava portfeļa vēlaties turēt katrā ETF vai katrā aktīvu klasē. Pēc tam jūs veicat turpmākus ieguldījumus fondos, kas ir zem viņu mērķa svara, tādējādi laika gaitā saskaņojot portfeli ar mērķa sadalījumu. Varat arī regulāri līdzsvarot portfeli, lai piešķiršana būtu saskaņā ar mērķa sadalījumu.

Nedaudz aktīvāka pieeja ir taktiskā aktīvu sadale. Šajā gadījumā katra fonda vai aktīvu klases svērumu var pielāgot, mainoties tirgus apstākļiem.

Pamata / satelīta stratēģija apvieno ETF ar atsevišķiem krājumiem. Šajā gadījumā ETF pamatkapitāls tiek apvienots ar mazāku atsevišķu akciju portfeli. Šī pieeja cenšas panākt zināmu labāku rezultātu, izmantojot akciju izvēli, vienlaikus nopelnot tirgus atdevi no ETF.

Ieteicams ETF brokeris

Kas ir ETF (biržā tirgotais fonds)?

Secinājums

Biržā tirgotie fondi ir lētākie un visefektīvākie ieguldījumu produkti, kas ļauj nopelnīt tādu pašu atdevi kā plašie tirgus indeksi. Tos var arī izmantot, lai izveidotu portfeli ar diversificētu iedarbību uz konkrētām aktīvu klasēm, nozarēm, nozarēm un ieguldījumu tēmām. Varbūt vissvarīgākais ir tas, ka tie ir līdzeklis, lai sāktu ieguldīt ar ļoti mazu kapitālu vai zināšanām.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me