Indeksa fondi pret ETF – viss, kas ieguldītājiem būtu jāzina

Indeksa fondi pret ETF

Indeksa fondi ir kopīgi fondi, kas tiek pasīvi pārvaldīti un izseko indeksu. Tas var radīt zināmu neskaidrību, jo kopfondus parasti aktīvi pārvalda, bet biržā tirgotos fondus (ETF) parasti pasīvi. Šim ierakstam vajadzētu palīdzēt izprast atšķirību starp indeksa fondiem un ETF.

Investīciju fondi (ieskaitot indeksu fondus) un ETF ir profesionāli pārvaldītu fondu veidi, kas apvieno vairāku investoru kapitālu. Lielākā atšķirība ir tā, ka, lai gan ETF tiek kotēti biržā un tiek tirgoti kā akcijas, kopieguldījumu fondi tā nav.

Aktīvi pārvaldītos fondus pārvalda fondu pārvaldnieks, kas pastāvīgi pieņem lēmumus par ieguldījumiem, cenšoties pārspēt indeksu jeb “tirgu”. Turpretī pasīvi pārvaldītie fondi ir veidoti tā, lai atspoguļotu indeksu tā, lai fonda darbība pēc iespējas precīzāk izsekotu indeksa veiktspējai. Pasīvās investīcijas ir pazīstamas arī kā indeksēšana – patiesībā vispirms tika izveidots indeksēšanas termins.

Varētu teikt, ka ETF ir indeksa fondi, jo tie ir fondi, kas izseko indeksu. Tomēr terminu indeksa fonds parasti lieto, lai apzīmētu pasīvi pārvaldītos kopfondus – un šīs ziņas nolūkos, sakot indeksa fonds, mēs atsaucamies uz indeksu izsekošanas kopfondiem..

Indeksu fondu vēsture

Pirmie kopfondi tika izveidoti 1920. gados. Pirmais indeksa fonds tika izlaists tikai 1975. gadā – lai gan tas bija vēl apmēram 18 gadus pirms ETF parādīšanās.

Pirmo indeksa fondu uzsāka Džeks Bogls, kuru daudzi uzskata par pasīvo ieguldījumu tēvu. Fonds, kas izsekoja S&P 500 indeksu sākotnēji sauca par First Index Investment Trust. Vēlāk tā nosaukums tika mainīts uz Vanguard 500 Index Fund, un tas joprojām pastāv šodien, lai gan tas ir slēgts jauniem investoriem.

Indeksu fondu atšķirības & ETF

Indeksa fondi un ETF veic to pašu funkciju, un no fonda pārvaldnieka viedokļa atšķirību patiesībā ir ļoti maz. Tomēr no investoru viedokļa pastāv dažas atšķirības to juridiskās struktūras un tirdzniecības veida dēļ. Lai visaptverošāk sadalītu atšķirības starp kopfondiem un ETF, varat izlasīt mūsu iepriekšējo ierakstu par šo tēmu.

No ieguldītāja viedokļa ir ievērojamas atšķirības starp indeksa fondiem un ETF.

Cenu noteikšana

Indeksa fondu cena tiek noteikta reizi dienā, un visi darījumi tiek veikti, pamatojoties uz fonda NAV (neto aktīvu vērtību) tajā laikā. Ieguldot indeksa fondā vai izpērkot indeksa fonda daļas, darījums tiks balstīts uz precīzu to aktīvu vērtību, kurus šīs daļas pārstāv.

ETF tiek kotēti biržā tāpat kā citas akcijas un tirgo visu dienu. Pērkot ETF, jūs maksājat piedāvājuma cenu un, pārdodot ETF, saņemat solīto cenu. Piedāvājuma cena parasti būs nedaudz augstāka nekā NAV, savukārt piedāvājuma cena parasti būs nedaudz zemāka par NAV. Tāpēc piedāvājuma un piedāvājuma starpība ir papildu izdevumi ETF ieguldītājiem. Jo likvīdāks ir ETF un tā pamatā esošie vērtspapīri, jo tuvāk fonds tirgosies ar savu NAV, un jo šaurāka būs piedāvājuma un piedāvājuma starpība..

Tirdzniecības laiki

Kā jau minēts, ETF tirgo visu dienu, savukārt indeksu fondi tiek tirgoti tikai vienu reizi dienā, parasti par noslēguma cenu. Tas nozīmē, ka aktīviem tirgotājiem ir piemēroti tikai ETF. Faktiski ikvienam, kurš vēlas noteikt laika periodu tirdzniecībai dienas laikā, būs jāveic tirdzniecība ar ETF.

Jūs varat arī tirgot ETF ar limita rīkojumu, kas nozīmē, ka jūsu darījums tiks izpildīts tikai tad, ja tas sasniegs cenu, ar kuru jūs labprāt tirgojat..

Komisijas

Tā kā ETF tirgo biržā, komisijas maksa ir jāmaksā biržas brokerim. Kādreiz tas bija būtisks jautājums, bet komisijas maksas tagad ir ļoti zemas, un tām ir ievērojama atšķirība tikai tad, ja tirdzniecības vērtība ir diezgan zema.

Daži indeksu fondi tiešām iekasē komisijas maksu, taču ir iespējams atrast arī indeksu fondu, kas neiekasē komisijas maksu.

Sadalījumi

ETF parasti ieguldītājiem sadala visas dividendes, ko maksā fonda uzņēmumi. Ja vēlaties reinvestēt šo naudu fondā, jums būs jāpērk jaunas akcijas, un, lai to izdarītu, jums būs jāmaksā vēl viena komisija.

Daži indeksa fondi automātiski reinvestē dividendes indeksa akcijās. Tas nozīmē, ka izplatījumi tiek reinvestēti jūsu vārdā bez komisijas maksas. Šos fondus sauc par uzkrāšanas fondiem, savukārt izplatīšanas fondi maksā dividendes ieguldītājiem.

Minimālais tirdzniecības lielums

ETF minimālais tirdzniecības lielums ir vienas akcijas vērtība. Kopfondiem parasti ir minimālā ieguldāmā summa. Tas būs atkarīgs no tā, vai tas ir vienreizējs ieguldījums vai atkārtots debeta rīkojums, taču minimālais lielums var būt no 50 līdz 10 000 ASV dolāru. Tomēr lielākajai daļai indeksu jūs, iespējams, atradīsit indeksu fondu šīs skalas apakšējā galā.

Jūs varat arī ieguldīt indeksu fondā, izmantojot regulāri ieplānotos tiešos debetus. Tas ir iespējams, bet nedaudz sarežģītāk ETF investoriem.

Ieteicams ETF brokeris

Indeksa fondi pret ETF - viss, kas ieguldītājiem būtu jāzina

Secinājums

Pārsvarā indeksu fondi un ETF kalpo vienam un tam pašam mērķim, kaut arī nelielās atšķirības nozīmē, ka ir dažas situācijas, kurās viens ir piemērotāks par otru. ETFS parasti ir labāk piemērota aktīviem investoriem un investoriem, kuri vēlas lielāku kontroli pār izpildi. Ieguldījumu fondi ir labi piemēroti ilgtermiņa ieguldītājiem un tiem, kuri vēlas ieguldīt regulāri, izmantojot tiešo debetu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me