Akciju ETF (fondu biržā tirgotais fonds) – kas ieguldītājiem būtu jāzina

Kas ir akciju ETF?

2019. gadā ASV kotēto ETF kopējā vērtība pārsniedza 4 triljonu ASV dolāru atzīmi. Aptuveni 75% no šiem fondiem ir krājumi. Turklāt 10 lielākie ETF ASV tirgū ir akciju ETF. Visā pasaulē aina ir līdzīga, un nozarē dominē pašu kapitāla ETF.

Tātad, kas tieši ir akciju ETF un kādi ir plusi un mīnusi, ieguldot tajos?

Biržā tirgotie fondi ir fondi, kas apvieno kapitālu, pēc tam ieguldīto kapitālu, lai atkārtotu indeksu. Akciju ETF gadījumā fonds tiks veidots, lai izsekotu esošā akciju indeksa vai īpaši fondam izveidota indeksa vērtību. Katrā ziņā fonda ETF gadījumā fonds turēs tikai biržas sarakstā iekļauto uzņēmumu akcijas.

Akciju ETF veidi

Lai gan lielākā daļa biržā tirgoto fondu ietilpst akciju ETF kategorijā, ir daudz ļoti dažādu veidu akciju ETF.

Virsrakstu indekss ETF

Daudzi no lielākajiem ETF izseko labi zināmus akciju tirgus indeksus. Šie indeksi bieži tiek izmantoti kā etaloni plašā akciju tirgus darbības rādītājiem, un tāpēc ir jēga, ka ETF vajadzētu tos izsekot. Piemēri ietver SPDR S&P 500 indeksa fonds (SPY) un QQQ Trust (QQQQ), kas seko Nasdaq 100 indeksam.

Market Cap ETF

Daži akciju ETF izseko uzņēmumus atbilstoši to tirgus vērtībai. Galveno indeksu fondi parasti izseko lielākos uzņēmumus, taču ir daži fondi, kas saraksta sarakstu līdz pat pašiem lielākajiem uzņēmumiem. IShares Global 100 ETF izseko S&P Global 100 indekss, kurā iekļauti pasaules 100 vērtīgākie uzņēmumi.

Ir arī daudz līdzekļu, kas iegulda vidēja kapitāla, maza kapitāla un mikrokapsulas krājumos. IShares Micro-Cap ETF (IWC) pieder vairāk nekā 1300 uzņēmumu, bet visu to vērtība ir mazāka par 300 miljoniem USD.

Nozares ETF

Daži akciju ETF izseko sektoru indeksus. Labākais piemērs ir SPDR Select ETF sērija, kurā ietilpst 10 fondi, kas iegulda 10 nozarēs, kas veido tirgu. Daži no šiem fondiem, piemēram, Financial Select Sector SPDR (XLF), paši ir kļuvuši par etalonu viņu attiecīgo nozaru ikdienas sniegumam.

Nozares ETF

Lai ieguldītu vēl koncentrētākos akciju grozos, ir pieejami ETF, kas iegulda nozares indeksos. Piemēram, tehnoloģiju nozarē ir dažādas nozares, piemēram, mākoņdatošana, programmatūra, aparatūra un kiberdrošība. Global X Cloud Computing ETF (CLOU) izseko Indxx globālo mākoņdatošanas indeksu 37 uzņēmumiem visā pasaulē, kas iesaistīti mākoņdatošanā.

Investīciju stila ETF

Svarīga akciju ETF visuma daļa ir fondi, kas seko noteiktiem ieguldījumu stiliem. Tie joprojām ir pasīvi pārvaldīti fondi, taču to izsekotie indeksi filtrē akcijas, kurām ir noteiktas pazīmes, kas saistītas ar izaugsmi, vērtību, impulsu vai citiem faktoriem.

Kā piemēru var minēt iShares MSCI EAFE Growth ETF, kas izseko attīstītā tirgus izaugsmes indeksu indeksus no Eiropas, Austrālijas un Āzijas. Akcijas tiek atlasītas indeksam, izmantojot izaugsmes metriku apvienojumu.

Smart Beta un Factor ETF

Nedaudz sarežģītāki ir ETF, kas izmanto faktoru kombināciju, lai izvēlētos un noturētu svaru. Indeksi parasti balstās uz empīriskiem pētījumiem, un to mērķis ir uzlabot tirgus ierobežoto svērto indeksu sniegumu. Mērķis ir ne tikai radīt lielāku atdevi, bet ņemt vērā riskus un svārstības. To var izdarīt, izslēdzot akcijas ar lielu parādu, krītošu starpību vai ļoti augstu novērtējumu.

Vienāda svara ETF

Vēl viena pieeja riska pārvaldībai ir fonds ar vienādu svērto vērtību. Šajā gadījumā izejošais indekss tiek mainīts tā, lai visi krājumi tiktu svērti vienādi. Šī pieeja novērš risku, kad indeksa vērtīgākie uzņēmumi tiek pārvērtēti.

Invesco S&P 500 vienāda svara ETF (RSP) ietver visus S krājumus&P500 indekss, kur katra akcija veido 0,2% no fonda. Šie līdzekļi patiešām prasa regulāru līdzsvarošanu.

Ienākumu vai dividenžu fondi

Daži investori vairāk rūpējas par ienākumiem, ko rada viņu ieguldījumi, nevis par kapitāla pieaugumu. Liels skaits ETF rūpējas par šiem ieguldītājiem ar dividenžu un ienākumu ETF. Fondi izseko akciju indeksus ar augstu, ilgtspējīgu vai augošu dividenžu ienesīgumu. Šie fondi parasti iegulda arī nekustamā īpašuma ieguldījumu trestos (REIT) un priekšrocību akcijās.

Starptautiskie un reģionālie ETF

ETF ir noderīgs instruments, lai dažādotu portfeli, pakļaujoties ārvalstu tirgiem. Šajos fondos parasti atrodas liels skaits akciju no konkrētiem reģioniem vai ekonomiskās attīstības posmiem. Plašākajā no šiem fondiem ir visu lielāko 30 pasaules valstu akcijas. Citi izšķir attīstītās un jaunattīstības valstis vai iekļauj noteiktus reģionus.

Lielākais starptautiskais ETF ir Vanguard FTSE Developed Markets ETF (VEA), kurā ietilpst gandrīz 4000 dažādu krājumu no attīstītajām valstīm.

Aktīvie ETF

Akciju ETF visuma jaunākais segments ir aktīvi pārvaldīti ETF. Šos fondus tāpat kā lielāko daļu kopfondu pārvalda fondu pārvaldnieks un analītiķu komanda. Viņu mērķis ir izveidot portfeli, kas pārspēs etalona indeksu, aktīvi izvēloties akcijas, kurās ieguldīt.

Akciju ETF plusi un mīnusi

ETF priekšrocības:

  • Akciju ETF ir efektīvs veids, kā iegūt daudzveidīgu vai koncentrētu akciju portfeli.
  • ETF pārvaldības maksa ir daudz zemāka nekā citiem ieguldījumu produktiem,
  • Akciju ETF var izmantot, lai izveidotu portfeli ar ļoti specifiskiem mērķiem.

ETF trūkumi:

  • ETF mērķis ir izsekot indeksa veiktspēju, kas pēc definīcijas nozīmē, ka tie nekad nepārsniegs indeksu.
  • Lai gan pārvaldības maksas ir zemas, jums ir jāmaksā komisija, pērkot un pārdodot ETF.
  • ETF, kas iegulda ļoti šaurās tirgus nišās, bieži ir nelikvīdi, un to izdevumu attiecība ir augsta.

Ieteicams ETF brokeris

Akciju ETF (fondu biržā tirgotais fonds) - kas ieguldītājiem būtu jāzina

Secinājums

Daudziem investoriem akcijas ir vissvarīgākā aktīvu klase. Par laimi ir liels skaits akciju ETF, kurus var izmantot akciju portfeļa veidošanai vai kā pamatu plašākam ieguldījumu portfelim.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me