Drošības žetonu likviditātes mīklas risināšana – domu vadītāji

Finanšu nozarē valda plaša vienprātība, ka blokķēdes tehnoloģija izjauks vērtspapīru tirgu. Tomēr, neskatoties uz apgalvojumiem, blokķēdē nav vērojams divciparu vērtspapīru gada pieaugums, kas būtu sagaidāms no graujošas tehnoloģijas. Iemesls tam ir normatīvie šķēršļi, kas neļauj izpildīt lielāko digitālo vērtspapīru solījumu – iepriekš nelikvīdu vērtspapīru likviditāti. Šajā rakstā mēs sadalām šo problēmu un piedāvājam risinājumu.

Kas ir drošības žetoni / digitālie vērtspapīri?

No juridiskā viedokļa drošības žetoni ir kopīgi vērtspapīri, un uz tiem attiecas tie paši noteikumi. Atšķirība ir tāda, ka ieraksti par vērtspapīru īpašumtiesībām tiek glabāti blokķēdē, nevis uz papīra vai cita veida ierakstiem. Tāpēc tos bieži sauc par digitālajiem vērtspapīriem.

Inovatīvā tehnoloģija ievērojami uzlabo operācijas ar vērtspapīriem, padarot tos digitālus un automatizētus. Digitālo vērtspapīru pārskaitīšana ir daudz vienkāršāka un var notikt dažu minūšu vai sekunžu, nevis nedēļu laikā, kas tiek tērēts fizisku līgumu parakstīšanai, atbilstības pārbaudēm un valdības reģistru atjaunināšanai.

Kāpēc likviditāte ir tik svarīga drošības marķieriem

Aktīva likviditāte nosaka, cik viegli to var pārdot. Piemēram, publiski kotēti vērtspapīri ir ļoti likvīdi, savukārt nekustamais īpašums un sākuma kapitāls ir ļoti nelikvīds. Lai gan drošības žetoniem ir vairākas priekšrocības, lielāka likviditāte ir galvenā. Šī iemesla dēļ viņi bieži pārstāv īpašumtiesības uz tradicionāli nelikvīdiem aktīviem.

Masveida drošības žetonu pieņemšanai vispirms ir nepieciešama ieguldītāju interese, kas uzņēmējiem stimulēs emitēt tradicionālo vērtspapīru vietā digitālos vērtspapīrus. Investoriem likviditātes trūkums ir vislielākā vērtspapīru problēma, kas netiek kotēta biržās, jo tas padara ieguldījumus tajos riskantākus un liek investoriem gaidīt gadu desmitiem, līdz tie atmaksājas. Tāpēc, lai atbrīvotu drošības žetonu likviditāti, ir izšķiroša nozīme to masveida pieņemšanā.

Kāpēc likviditāte vārda parastajā nozīmē nav pieejama drošības marķieriem

Šaurajā pasaules izpratnē vērtspapīri tiek uzskatīti par likvīdiem, ja tos tirgo biržā. Šī iemesla dēļ regulējamo sekundāro tirgu trūkums tiek uzskatīts par galveno ierobežojumu. Tomēr tas ignorē faktu, ka jau darbojas drošības žetonu apmaiņa: tZERO, Open Finance, MERJ, GSX, taču tur ir uzskaitīti ļoti nedaudzi marķieri. Turklāt Open Finance ir visu drošības žetonu izņemšanas no robežas, jo to tirdzniecība nerada pietiekami daudz maksu, lai atbalstītu operācijas.

Tāpēc problēma nav tirgus vietu trūkumā. Faktiski iekļaušana biržā ir pārāk sarežģīta. Tas prasa reģistrēt piedāvājumu kompetentajās iestādēs, ievērojot minimālo tirdzniecības apjomu, minimālo tirgus ierobežojumu, saskaņā ar paaugstinātām ziņošanas prasībām, kas bieži ietver gada revīziju. Būtībā tas prasa kļūt par valsts uzņēmumu. Šīs prasības radīsies ne tikai gadījumā, ja iekļaušana klasiskajā biržā, bet jebkura veida regulēts tirgus. Tas nozīmē ka iekļaušana regulētās tirdzniecības vietā lielākajai daļai vērtspapīru žetonu emitentu nav iespējama.

Šāda kļūdaina problēmas izpratne izriet no drošības žetonu kriptogrāfiskas izcelsmes. Tie tika uzskatīti par regulētu lietderības žetonu un kriptovalūtu turpinājumu, kuru iekļaušana biržā ir daudz vienkāršāka, tāpēc tas kļuva par likviditātes sinonīmu. Šis mīts būtu jānojauc, lai tirgus varētu pāriet uz reālākiem likviditātes avotiem.

Kā ir iespējama drošības žetonu likviditāte?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, mums jāatgriežas pie sākotnējās likviditātes definīcijas, kas ir spēja ātri pārdot aktīvus jebkurā brīdī. Tam ir divas galvenās sastāvdaļas: darījuma veikšanas sarežģītība un tas, cik viegli ir atrast partneri.

Iepriekšējo problēmu atrisina blokķēdes tehnoloģija. Tās galvenais ieguvums privātajiem vērtspapīriem ir tas, ka tas ievērojami vienkāršo vērtspapīru darījuma veikšanu, ļaujot visu paveikt tiešsaistē dažu minūšu laikā. Parasti vērtspapīru nodošanai būtu nepieciešams parakstīt fiziskus līgumus, ziņot par izmaiņām valsts reģistrā, nokārtot darījumu ar pārskaitījumu un manuāli pārbaudīt atbilstību personām, kas iesaistītas darījumā..

Pārskaitīšanas sarežģītība ietekmē arī potenciālo darījuma partneru skaitu. Ja pārskaitījums ir sarežģīts un dārgs, nav iespējams veikt darījumus ar nelielām summām. Tas no tirgus izslēdz mazākus tirgotājus un investorus, padarot darījumu partneri vēl grūtāku.

Darījuma partnera atrašanas problēmu tradicionāli risina apmaiņas pasūtījumu saskaņošanas mehānisms, kas drošības marķieriem nav iespējams. Tādēļ likviditātes atbrīvošanas atslēga ir efektīva veida izveidošana, lai atrastu darījumu partnerus darījumiem, kas nebūtu uzskatāmi par regulētu tirgu.. 

Šis veids jau ir zināms. Tas ir ziņojumu dēlis P2P darījumiem. Tā kā šie darījumi ir privāti un tajos nav iesaistīts starpnieks, tiem nav nepieciešams regulējums. Tomēr pastāv vairākas nianses un prasības, lai šāda vieta netiktu reglamentēta, un tās tiks aplūkotas atsevišķā rakstā.

Pēc autora zināšanām, rakstīšanas laikā nav nevienas vietas, kas nodrošinātu likumīgi atbilstošu un efektīvu P2P likviditāti drošības žetoniem.

Kāda būs drošības žetonu likviditātes atraisīšana kapitāla tirgos?

Pašlaik riska investori drīkst pārdot savas akcijas tikai tad, ja uzņēmumi, kurus viņi iegulda, tiek izlaisti vai iegādāti. Tam ir divas sekas, kuru dēļ nauda tiek izmantota neefektīvi un palēnina ekonomikas izaugsmi.

Pirmkārt, tas nozīmē, ka ieguldīt ir vērts tikai tiem uzņēmumiem, kuriem ir IPO potenciāls. Uzņēmumiem, kas var piedāvāt stabilu ienesīgumu, bet nepiedāvā “traucējumus” un lielākus ienākumus, finansējums tiek atņemts. Tie bieži ir uzņēmumi, kuriem nepieciešami lieli kapitālieguldījumi – ražošana, lauksaimniecība, fiziskā infrastruktūra utt. Problēma ar kapitāla ieguldījumu trūkumu ir apskatīta Andreessen Horowitz emuāra plaši apspriestajā rakstā. “Ir pienācis laiks būvēt”.

Otrkārt, nelikviditāte liek riska kapitālam par prioritāti izvirzīt izaugsmi, nevis rentabilitāti, jo, ja lielākā daļa ieguldījumu neatmaksājas, pat ar 10x iziešanu no veiksmīgiem var nepietikt. Tas rada stimulus mērogam pat tad, ja uzņēmējdarbības modelis nav pietiekami pārbaudīts, kā rezultātā ārkārtīgi lieli uzņēmumi, piemēram, WeWork vai Uber, cenšas nodrošināt peļņu.

Privāto tirgu mēris ietekmē arī publiskos tirgus. Tas noved pie IPO burbuļa parādīšanās, kad vairāk nekā 80% jaunizveidoto valsts uzņēmumu nav rentabli. Tas ir problemātiski, jo valsts vērtspapīri tiek uzskatīti par mazāk riskantiem un tādējādi iekļaujas mazumtirdzniecības fondu un pensiju shēmu portfeļos, kaitējot tiem ar pārmērīgu cenu.

Tādējādi likviditātes problēmas risināšana radikāli ietekmēs ne tikai riska darījumu nozari, bet arī visu ekonomiku.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me